Wprowadzanie jedzenia do diety dziecka

Wprowadzanie jedzenia do diety dziecka

Ostatnia aktualizacja: 25 lutego, 2019

Pierwsze pokarmy w diecie dziecka podawane w formie przecierów odgrywają niezwykle istotną rolę w procesie rozwoju malucha. Wprowadzanie jedzenia do diety dziecka powinno rozpocząć się, kiedy Twoja pociecha ukończy sześć miesięcy, aby maluch mógł przyzwyczaić się do nowych smaków i faktur. Dzięki temu możesz powoli “nauczyć” jego układ pokarmowy, jak jeść stałe pokarmy.

Wprowadzanie jedzenia do diety dziecka wymaga znajomości kilku zasad. Przede wszystkim musisz wiedzieć, z czego robić pierwsze przeciery. Zazwyczaj uważamy, że nadają się do tego każde miękkie owoce, na przykład banany. Jednak wbrew pozorom wcale nie jest dobrze od nich zaczynać. Przed wprowadzeniem bananów powinnaś skoncentrować się na innych owocach bogatych w błonnik.

Wprowadzanie jedzenia do diety dziecka

Kiedy dziecko próbuje po raz pierwszy prawdziwego jedzenia, jego gesty i wyraz twarzy mogą sugerować, że smakuje nieco dziwnie. To całkowicie normalna reakcja, bo jedzenie ma inną fakturę niż to, do czego jest przyzwyczajony. Dlatego tak ważne jest, byś zachowała cierpliwość i próbowała go z nim oswoić.

Ułóż plan dnia

Dziecko musi zacząć spożywać pierwsze jedzenie w określonych godzinach, aby jego organizm przyzwyczaił się do harmonogramu. Dzięki temu będziesz miała pewność, że go nie przekarmisz. Pamiętaj, że Twoja pociecha nie powinna ciągle jeść – to nie jest zdrowe.

Zegar na misce z ryżem i leżąca obok łyżka

Zadbaj o spokojne otoczenie

Ponieważ jedzenie dla dzieci jest czymś całkowicie nowym i dziwnym dla Twojego maluszka, próbując je powinien znajdować się w wygodnym i cichym miejscu. Najlepiej byłoby, gdyby nic go nie rozpraszało i było niewiele hałasu. Na początku będzie miał trudność z samodzielnym siedzenie na krzesełku, więc go do tego nie zmuszaj. Może jeść siedząc na Twoich kolanach.

Zastąp jedno karmienie butelką

Wprowadzanie jedzenia do diety dziecka nie oznacza, że powinnaś od razu całkowicie zrezygnować z karmienia butelką. Pamiętaj, że taka decyzja może zestresować malucha. Najlepiej jest zastąpić jedno karmienie butelką jedzeniem przecierów.

Jeśli Twoja pociecha je z butelki w południe, to zastąp to karmienie jedzeniem dla dzieci. Gdy zje wystarczająco duża, nie będziesz musiała dokarmiać go piersią lub butelką. Jeśli praktycznie nie tknął przecierów, będziesz musiała podać mu mleko.

Bądź stanowcza, ale nie zmuszaj

Dawaj niewielkie ilości jedzenia dla dzieci i zachowaj cierpliwość podczas karmienia. Rodzice często uważają, że skoro dziecko zjadło wszystko, to nic mu nie będzie.

Chociaż byłoby najlepiej, gdyby maluch dokończył jedzenie, nie musisz zmuszać go, by jadł za dużo. Jeśli zbyt często będziesz wpychać mu łyżeczkę do ust, może zwymiotować, co utrudni karmienie w przyszłości.

Kiedy wprowadzać jedzenie do diety dziecka?

Chociaż dziecko może wypluć pierwszą łyżeczkę przecieru, nie znaczy to wcale, że mu nie smakuje. Może chodzić o to, że jedzenie jest całkowicie nieznane, a jego tekstura jest dziwna. Wprowadzanie jedzenia do diety dziecka wymaga ułożenia harmonogramu, który pomoże organizmowi maluszka przywyknąć do przyjmowania pokarmów półpłynnych.

Oto kilka przydatnych wskazówek dla rodziców:

  • Nie słódź przecieru ani nie dodawaj soli.
  • Pokrój jedzenie na bardzo małe kawałki, aby maluch się nie zadławił.
  • Jedzenie powinno być ciepłe.
  • Przecier nie powinien być ani zbyt wodnisty, ani zbyt zbity.
  • Jeśli dziecko odwraca głowę, gdy podajesz mu jedzenie na łyżeczce, może dawać Ci znać, że jest pełne i nie chce więcej jeść.
  • Kiedy dziecko zjadło trochę jedzenia, a mimo tego jest głodne, uzupełnij posiłek karmieniem z butelki.
  • Po jedzeniu maluszkowi może chcieć się pić. Daj mu trochę wody.
  • Niektóre dzieci zaczynają jeść sprawnie dopiero po ukończeniu ósmego miesiąca życia, więc trzeba zachować cierpliwość i nie poddawać się.
Pięć słoiczków z różnymi, kolorowymi słoiczkami - wprowadzanie jedzenia do diety dziecka

Jakie pokarmy wprowadzać na początku?

Wprowadzanie jedzenia do diety dziecka wymaga wcześniejszej konsultacji z pediatrą. Profesjonalista zadba o to, by zacząć od odpowiednich produktów. Ale w skrócie – oto najbardziej polecane produkty:

  • Zboża: płatki owsiane, ryż, kukurydza, soja, tapioka.
  • Warzywa: ziemniaki, marchewki, bataty, dynia, por, sałata, cukinia.
  • Owoce: pomarańcze, brzoskwinie, jabłka, gruszki i banany.

Owoce muszą być surowe lub ugotowane jak na kompot, aby nie straciły wszystkich wartości odżywczych, jakich potrzebuje dziecko.

Karmienie dziecka jest bardzo ważne, bo jego rozwój zależy w dużej mierze od wartości odżywczych, jakie otrzymuje jego organizm w jedzeniu. Na szczęście jeśli wiesz jak powinnaś się zachowywać, wprowadzanie jedzenia do diety dziecka staje się bardzo proste.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.