Spanie razem z dzieckiem - przewodnik jak zrobić to bezpiecznie

Spanie razem z dzieckiem - przewodnik jak zrobić to bezpiecznie

Ostatnia aktualizacja: 14 kwietnia, 2019

Czy zwykle śpisz w łóżku z dzieckiem? W takim przypadku zapoznaj się z tymi zaleceniami. Wskazówki dotyczące wspólnego spania będą bardzo pomocne, aby uniknąć możliwych zagrożeń. Wielu rodziców decyduje się na spanie razem z dzieckiem.

Jednak ważne jest, aby wiedzieć, co eksperci zalecają Ci wziąć pod uwagę. W ten sposób możesz bezpiecznie spać razem, nie stwarzając żadnego zagrożenia dla Waszego zdrowia. Istnieje ciągła kontrowersja między tym czy spanie razem z dzieckiem jest zdrowe, czy nie.

Z jednej strony, to prawda, że wzmacnia więź emocjonalną. Ponadto znacznie ułatwia karmienie piersią. Z drugiej strony, wiele osób podejrzewa, że może to być związane z zespołem nagłej śmierci niemowląt (SIDS). Dlatego eksperci postanowili skupić się na tym, aby omówić tę kwestię, niezależnie od tego, czy jest ona zalecana.

Bezpieczne spanie razem z dzieckiem

Komisja Karmienia piersią w Hiszpańskim Stowarzyszeniu Pediatrycznym (SAP) i grupa robocza nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt w ramach SAF przekazują nam serię wytycznych, które należy wziąć pod uwagę. Pomogą Ci one ćwiczyć bezpieczne wspólne spanie.

Wyjaśnimy Ci je tutaj:

 • Powierzchnia, na której dziecko śpi, musi być twarda.
 • Nie układaj obok śpiącego dziecka poduszek, koców ani pluszaków. W ten sposób możesz uniknąć możliwego uduszenia.
 • Zawsze kładź dziecko na plecach. Nigdy nie kładź go na brzuchu lub boku.
 • Nigdy nie umieszczaj dziecka na poduszce lub łóżku wodnym.
 • Upewnij się, że materac jest dociśnięty do ściany. Nie powinno być miejsca, w które dziecko mogłoby wpaść lub się udusić. Te same zasady obowiązują w przypadku łóżeczka dziecięcego.
 • Dziecko nigdy nie powinno spać w fotelu. Istnieje wiele miejsc, w których mogą wpaść w dziurę lub po prostu z niego spaść.
 • Nie śpij z nim w swoich ramionach. Jest to miejsce skąd łatwo może spaść.
 • Nie kładź dziecku niczego na głowie. To może utrudniać jego oddychanie.
 • Upewnij się, że temperatura w pomieszczeniu nie jest zbyt wysoka oraz że maleństwu nie jest zbyt gorąco w ubraniach.
Niemowlak śpiący z rodzicami w łóżku

Co jeszcze?

 • Przez pierwsze tygodnie dziecko powinno spać w łóżeczku dziecięcym lub między ścianą, a matką. Ojcowie potrzebują więcej czasu, aby przywyknąć do obecności dziecka i mogliby zmiażdżyć ich nagłym ruchem. Po pewnym czasie ojcowie stają się bardziej wrażliwi. Wtedy dziecko może spać między obojgiem rodziców.
 • Palenie podczas ciąży i po jej zakończeniu zwiększa ryzyko nagłej śmierci noworodka. W tym przypadku nie mówimy tylko o matce. Jeśli któryś z rodziców pali, nie powinien spać w łóżku z dzieckiem. Najlepiej gdyby palacz spał w innym pokoju.
 • Podobnie jest z zażywaniem narkotyków, czy też spożywaniem alkoholu lub tabletek nasennych. Nie jest dobrym pomysłem, gdyż zmniejsza Twoją zdolność reagowania.
 • Eksperci nie zalecają wspólnego spania z osobami otyłymi. Tworzą większe wgniecenie w materacu, co jest niebezpieczne dla dziecka.
 • Eksperci zalecają niedzielenie łóżka z rodzeństwem poniżej jednego roku. Nie są one przyzwyczajone do ruchów dziecka ani w ogóle jego obecności.

Kreatywne sposoby na spanie razem z dzieckiem

Kiedy mówimy o wspólnym spaniu, pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, jest duże łóżko, w którym wszyscy śpią. Chociaż prawdą jest, że jest to powszechne, istnieją również inne alternatywy.

Na rynku można znaleźć specjalne łóżeczka dziecięce. Pasek boczny jest usuwany i mocowany do boku łóżka rodziców. W ten sposób dają trochę więcej miejsca i sprawiają, że rodzice trzymają dziecko blisko siebie. Jednak jest to przestrzeń tylko i wyłącznie dla maluszka.

Matka leżąca obok dziecka

Powierzchnia, na której dziecko śpi, musi być twarda. Nie trzymaj obok leżącego maluszka poduszek, koców ani pluszaków. W ten sposób możesz uniknąć możliwego uduszenia.

Są nawet osoby, które wskazują, że wspólne spanie z łóżeczkiem dziecięcym tuż obok łóżka rodziców jest również dobrym rozwiązaniem. Gdy dzieci rosną, mogą położyć dodatkowy materac obok łóżka swoich rodziców. Kluczem jest osiągnięcie konsensusu jako rodziny. Rób to, w czym czujesz się dobrze, upewniając się, że Twoje dziecko jest przy tym całkowicie bezpieczne.

Pierwsze miesiące mogą być trudne, szczególnie dla matki. Dlatego jeśli zdecydujesz się spać z dzieckiem, pamiętaj o tych wskazówkach. W ten sposób możesz bezpiecznie spać razem ze swoim maluszkiem.

To może Cię zainteresować ...
Spanie dziecka w łóżku rodziców: czy to dobry pomysł?
Jesteś MamąRead it in Jesteś Mamą
Spanie dziecka w łóżku rodziców: czy to dobry pomysł?

Spanie dziecka w łóżku rodziców: czy to dobry pomysł? Na to i wiele innych pytań znajdziesz rzetelną odpowiedź w tym artykule.