Spanie razem z dzieckiem - przewodnik jak zrobić to bezpiecznie

Spanie razem z dzieckiem - przewodnik jak zrobić to bezpiecznie
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2019

Czy zwykle śpisz w łóżku z dzieckiem? W takim przypadku zapoznaj się z tymi zaleceniami. Wskazówki dotyczące wspólnego spania będą bardzo pomocne, aby uniknąć możliwych zagrożeń. Wielu rodziców decyduje się na spanie razem z dzieckiem.

Jednak ważne jest, aby wiedzieć, co eksperci zalecają Ci wziąć pod uwagę. W ten sposób możesz bezpiecznie spać razem, nie stwarzając żadnego zagrożenia dla Waszego zdrowia. Istnieje ciągła kontrowersja między tym czy spanie razem z dzieckiem jest zdrowe, czy nie.

Z jednej strony, to prawda, że wzmacnia więź emocjonalną. Ponadto znacznie ułatwia karmienie piersią. Z drugiej strony, wiele osób podejrzewa, że może to być związane z zespołem nagłej śmierci niemowląt (SIDS). Dlatego eksperci postanowili skupić się na tym, aby omówić tę kwestię, niezależnie od tego, czy jest ona zalecana.

Bezpieczne spanie razem z dzieckiem

Komisja Karmienia piersią w Hiszpańskim Stowarzyszeniu Pediatrycznym (SAP) i grupa robocza nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt w ramach SAF przekazują nam serię wytycznych, które należy wziąć pod uwagę. Pomogą Ci one ćwiczyć bezpieczne wspólne spanie.

Wyjaśnimy Ci je tutaj:

  • Powierzchnia, na której dziecko śpi, musi być twarda.
  • Nie układaj obok śpiącego dziecka poduszek, koców ani pluszaków. W ten sposób możesz uniknąć możliwego uduszenia.
  • Zawsze kładź dziecko na plecach. Nigdy nie kładź go na brzuchu lub boku.
  • Nigdy nie umieszczaj dziecka na poduszce lub łóżku wodnym.
  • Upewnij się, że materac jest dociśnięty do ściany. Nie powinno być miejsca, w które dziecko mogłoby wpaść lub się udusić. Te same zasady obowiązują w przypadku łóżeczka dziecięcego.
  • Dziecko nigdy nie powinno spać w fotelu. Istnieje wiele miejsc, w których mogą wpaść w dziurę lub po prostu z niego spaść.
  • Nie śpij z nim w swoich ramionach. Jest to miejsce skąd łatwo może spaść.
  • Nie kładź dziecku niczego na głowie. To może utrudniać jego oddychanie.
  • Upewnij się, że temperatura w pomieszczeniu nie jest zbyt wysoka oraz że maleństwu nie jest zbyt gorąco w ubraniach.
Niemowlak śpiący z rodzicami w łóżku

Co jeszcze?

  • Przez pierwsze tygodnie dziecko powinno spać w łóżeczku dziecięcym lub między ścianą, a matką. Ojcowie potrzebują więcej czasu, aby przywyknąć do obecności dziecka i mogliby zmiażdżyć ich nagłym ruchem. Po pewnym czasie ojcowie stają się bardziej wrażliwi. Wtedy dziecko może spać między obojgiem rodziców.
  • Palenie podczas ciąży i po jej zakończeniu zwiększa ryzyko nagłej śmierci noworodka. W tym przypadku nie mówimy tylko o matce. Jeśli któryś z rodziców pali, nie powinien spać w łóżku z dzieckiem. Najlepiej gdyby palacz spał w innym pokoju.
  • Podobnie jest z zażywaniem narkotyków, czy też spożywaniem alkoholu lub tabletek nasennych. Nie jest dobrym pomysłem, gdyż zmniejsza Twoją zdolność reagowania.
  • Eksperci nie zalecają wspólnego spania z osobami otyłymi. Tworzą większe wgniecenie w materacu, co jest niebezpieczne dla dziecka.
  • Eksperci zalecają niedzielenie łóżka z rodzeństwem poniżej jednego roku. Nie są one przyzwyczajone do ruchów dziecka ani w ogóle jego obecności.

Kreatywne sposoby na spanie razem z dzieckiem

Kiedy mówimy o wspólnym spaniu, pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, jest duże łóżko, w którym wszyscy śpią. Chociaż prawdą jest, że jest to powszechne, istnieją również inne alternatywy.

Na rynku można znaleźć specjalne łóżeczka dziecięce. Pasek boczny jest usuwany i mocowany do boku łóżka rodziców. W ten sposób dają trochę więcej miejsca i sprawiają, że rodzice trzymają dziecko blisko siebie. Jednak jest to przestrzeń tylko i wyłącznie dla maluszka.

Matka leżąca obok dziecka

Powierzchnia, na której dziecko śpi, musi być twarda. Nie trzymaj obok leżącego maluszka poduszek, koców ani pluszaków. W ten sposób możesz uniknąć możliwego uduszenia.

Są nawet osoby, które wskazują, że wspólne spanie z łóżeczkiem dziecięcym tuż obok łóżka rodziców jest również dobrym rozwiązaniem. Gdy dzieci rosną, mogą położyć dodatkowy materac obok łóżka swoich rodziców. Kluczem jest osiągnięcie konsensusu jako rodziny. Rób to, w czym czujesz się dobrze, upewniając się, że Twoje dziecko jest przy tym całkowicie bezpieczne.

Pierwsze miesiące mogą być trudne, szczególnie dla matki. Dlatego jeśli zdecydujesz się spać z dzieckiem, pamiętaj o tych wskazówkach. W ten sposób możesz bezpiecznie spać razem ze swoim maluszkiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Landa Rivera, L., Díaz-Gómez, M., Gómez Papi, A., Paricio Talayero, J. M., Pallás Alonso, C., Hernández Aguilar, M. T., … & Lasarte Velillas, J. J. (2012). El colecho favorece la práctica de la lactancia materna y no aumenta el riesgo de muerte súbita del lactante: Dormir con los padres. Pediatría Atención Primaria, 14(53), 53-60. http://scielo.isciii.es/pdf/pap/v14n53/revision1.pdf
  • Horsley T, Clifford T, Barrowman N, Bennett S, Yasdi F, Sampson M, et al. (2007). Benefits and harms associated with the practice of bed sharing. Arch Pediatr Ado- lesc Med. 2007;161:237-45.
  • Martin Martin, R., Sanchez Bayle, M., & Teruel de Francisco, M. C. (2017). El colecho en nuestro medio: estudio de casos y controles en las consultas pediátricas de Atención Primaria. Pediatría Atención Primaria, 19(73), 15-21. http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1139-76322017000100003
  • Rodríguez Villar, V., Moreno, M., & Navío, C. PRACTICANDO EL COLECHO. ASESORAMIENTO DE LA MATRONA. http://www.trances.es/papers/TCS%2005_3_6.pdf
  • Ball, H. L., Hooker, E., & Kelly, P. J. (2000). Parent–infant co‐sleeping: fathers’ roles and perspectives. Infant and Child Development: An International Journal of Research and Practice, 9(2), 67-74. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/1522-7219(200006)9:2%3C67::AID-ICD209%3E3.0.CO;2-7

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.