Pytania dotyczące karmienia piersią – 9 przykładów

Pytania dotyczące karmienia piersią – 9 przykładów

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2018

Wszyscy rodzice, zwłaszcza Ci, którym rodzi się pierwsze dziecko, mają pytania związane z narodzinami dziecka. Wiele z nich to pytania dotyczące karmienia piersią.

Jakie pytania dotyczące karmienia piersią pojawiają się najczęściej? Poniżej znajdziesz dziewięć przykładów wraz z odpowiedziami.

Karmienie piersią może być trudne dla wielu kobiet, zwłaszcza dla tych, które zostają mamami po raz pierwszy. Częściowo wynika to z wielu mitów związanych z karmieniem piersią.

Chociaż informacje są powszechnie dostępne, wiele mama nadal ma wątpliwości. Kobiety w większości są w stanie karmić swoje dzieci piersią. Rzadko kiedy nie są do tego zdolne, a wiele problemów można rozwiązać z pomocą specjalisty.

Istnieją specjalne centra i grupy, które oferują wsparcie mamom karmiącym piersią. Odpowiadają one na pytania dotyczące karmienia piersią.

Najczęściej spotykane pytania dotyczące karmienia piersią są związane z tym, czy mama będzie wytwarzała odpowiednią ilość pokarmu. Świeżo upieczone mamy zastanawiają się, czy mleko zapewni dziecku wszystkie wartości odżywcze, jakich potrzebuje.

Jednak praktyka sprawi, że z czasem poprawi się Twoja technika karmienia i produkcja mleka. Najlepsze, co możesz zrobić, to zrelaksować się i przestać się denerwować.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące karmienia piersią

Kiedy powinnam nakarmić noworodka?

Odpowiedź brzmi: od razu. Przyłożenie noworodka do piersi od razu, gdy go dostaniesz, by mógł zacząć ssać, to najbardziej naturalna czynność na świecie.

Chociaż może minąć trochę czasu, nawet kilka dni, zanim mleko zacznie płynąć, ssanie dziecka przyspieszy cały proces. Pamiętaj, że cesarskie cięcie może dodatkowo opóźnić produkcję mleka.

Skąd mam wiedzieć, że produkuję wystarczającą ilość mleka dla dziecka?

Dziecko zajmie się zwiększeniem produkcji mleka w Twoich piersiach – wystarczy, że będzie ssało.

Właśnie dlatego tak ważne jest, by w pierwszych tygodniach życia pozwolić maluszkowi jeść kiedy tylko chce.

Powinnaś zwracać uwagę na technikę. Upewnij się, że dziecko jest zwrócone twarzą do Twojej piersi. Jeśli niemowlę ssie sutek, pomóż mu otworzyć usta szerzej, aby objęło całą brodawkę.

Wargi dziecka powinny być wywinięte na zewnątrz.

Niemowlę ssące pierś mamy

Ile mleka powinno pić moje dziecko?

Pozwól dziecku pić tyle, ile chce. Idealnie byłoby, gdyby opróżniło jedną pierś, zanim przerzuci się na drugą.

To najlepsze rozwiązanie, bo mleko, które płynie na początku z piersi – siara – jest bardziej rozwodnione i słodsze. Zapewnia dużą ilość kalorii potrzebnych dziecku i je nawadnia.

Następnie pojawia się mleko drugiej fazy, zawierające więcej tłuszczu, które odpowiada za wzrost wagi maluszka. Zarówno siara, jak i mleko drugiej fazy, są ważne dla dziecka.

Mamy często pytają, jak długo dziecko powinno ssać podczas każdego karmienia. W pierwszych dniach życia maluszek powinien móc ssać pierś zawsze, kiedy chce – tak często i tak długo, jak tego potrzebuje.

To pomoże w stymulacji produkcji mleka. W ciągu kilku kolejnych miesięcy dziecko zacznie jeść w bardziej regularnych odstępach czasu.

Czy powinnam przestać karmić piersią jeśli bolą mnie piersi?

To normalne, że mama na początku odczuwa ból piersi i zauważa i wyschnięcie. W rzadkich przypadkach może dojść do krwawienia sutków, ale nie jest to szkodliwe dla dziecka (chociaż może wypluć mleko).

Jeśli Twoje sutki krwawią, nadszedł czas, by poprawić technikę ssania maluszka. Jeśli tego potrzebujesz, poproś o pomoc specjalistę.

Podczas pierwszych kilku dni życia noworodka, gdy zaczyna pojawiać się produkcja mleka, możesz odczuwać bolesne nabrzmienie piersi. Twoje piersi mogą również być bardzo ciepłe. To całkowicie normalne. Możesz sobie pomóc biorąc ciepły prysznic i masując piersi.

Jednak jeśli nabrzmienie i ból utrzymują się lub pojawiają ponownie po jakimś czasie, powinnaś poszukać porady lekarskiej i wykluczyć zapalenie sutków.

Czy mogę odciągać mleko z piersi i podawać je dziecku w butelce?

W pierwszych dniach życia dziecka powinnaś unikać butelek i smoczków. Noworodek dopiero uczy się ssać, a te przedmioty mogą mu przeszkadzać ze względu na ich kształt i strukturę.

Jeśli czujesz, że Twoje piersi są zbyt pełne, najlepiej jest pozwolić dziecku jeść. Jeśli nie jest to możliwe, możesz odciągnąć nadmiar mleka i zamrozić je do późniejszego użycia.

Przyda się, jeśli planujesz niedługo wrócić do pracy.

Co z osłonkami sutków?

W przeszłości mamy z wklęsłymi lub płaskimi sutkami często używały osłonek sutków. Jednak takie przypadłości nie przeszkadzają kobiecie w karmieniu dziecka.

Podczas ssania dziecko da sobie radę samo uzyskać całe pożywienie, jakiego potrzebuje.

Czy można karmić piersią posiadając implanty?

To kolejne z często pojawiających się pytań dotyczących karmienia piersią.

Operacje plastyczne piersi nie wywierają wpływu na gruczoły mlekowe, które odpowiadają za produkcję mleka w piersiach.

Co więcej, nie ma żadnych dowodów sugerujących, że implanty piersi wywierają jakikolwiek wpływ na mleko lub produkcję mleka.

Niemowlę w kaftaniku ssące pierś

Czy mama karmiąca piersią powinna przestrzegać specjalnej diety?

Ogólnie przyjęta zasada mówi, że wszystko, co jest trudne do strawienia dla mamy będzie szkodliwe i problematyczne dla dziecka.

Niektóre pokarmy mogą wywoływać u dziecka gazy, a w rezultacie prowadzić do wystąpienia kolki. Dlatego też wskazane jest ograniczenie spożywania produktów mlecznych, zbóż i białej mąki.  

Czy moje dziecko powinno pić wodę oprócz mleka z piersi?

Dzieci karmione piersią otrzymują wszystkie potrzebne płyny w mleku mamy. Przyjmuje się, że dzieci nie powinny pić wody do momentu ukończenia szóstego miesiąca życia.

Po osiągnięciu tego wieku pediatra poinformuje, czy do diety dziecka można zacząć wprowadzać wodę i inne pokarmy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.