Osłonki laktacyjne - świetne rozwiązanie dla mam karmiących piersią

Osłonki laktacyjne - świetne rozwiązanie dla mam karmiących piersią

Ostatnia aktualizacja: 01 maja, 2019

Osłonki laktacyjne sprawiają, że możesz uniknąć plam i wilgoci wytwarzanej przez wycieki mleka pomiędzy sesjami karmienia piersią. Na rynku istnieją ich różne opcje, które są bardzo przydatne.

Kiedy kobiety karmią piersią, krople mleka wyciekają z niej o każdej porze dnia i nocy. Aby uniknąć plam na ubraniu, wiele kobiet sięga po osłonki laktacyjne. Dowiedz się więcej o nich w tym artykule.

Osłonki laktacyjne – co warto o nich wiedzieć?

Produkty te mają różne nazwy, takie jak chłonne krążki do karmienia piersią. Jednak znane są głównie jako ochronne osłonki laktacyjne na piersi. Są one najbardziej przydatne w miesiącach, gdy matka karmi piersią swoje dziecko. Jest to spowodowane tym, że między każdym karmieniem możliwe jest wyciekanie niewielkich ilości mleka.

Te małe krople mogą wydawać się nieszkodliwe. Jednak plamią one ubrania i nie pozwalają, aby brodawka prawidłowo wyschła. U niektórych kobiet wycieki to znacznie więcej niż zwykłe krople, zwłaszcza gdy przychodzi czas na karmienie piersią, a dziecko nie jest w pobliżu. Na przykład, gdy matka pracuje poza domem.

Wiele matek doświadcza nawet “odruchu” i zaczyna produkować mleko – z późniejszymi nieszczelnościami – gdy słyszy płaczące dziecko lub gdy czuje zapach dziecka. Bodźce te powodują reakcję organizmu poprzez wytwarzanie pokarmu, którego potrzebuje maluch.

We wszystkich tych przypadkach ochronne osłonki laktacyjne stanowią doskonałe rozwiązanie, ponieważ wchłaniają krople mleka i zapobiegają zabrudzeniu ubrania. Wiadomo, że kobiety czują się niekomfortowo z powodu mokrych plamek, które pojawiają się wokół ich sutków przez płyn, który wychodzi z ich piersi pomiędzy sesjami karmienia.

Karmienie piersią

Z tego powodu, że taka sytuacja może się zdarzyć o każdej porze dnia, najlepszą rzeczą jest być dobrze przygotowanym. W ten sposób unika się dyskomfortu i zażenowania, jeśli kobieta aktualnie znajduje się poza domem lub jest aktywna zawodowo.

Ponadto, ochronne osłonki laktacyjne pomagają uniknąć nadmiernego zawilgocenia sutków, co może prowadzić do problemów ze skórą. Wkładki te chronią skórę i ubrania, pochłaniając krople mleka. Dlatego w żadnym wypadku nie możesz zapomnieć o zapakowaniu ich do swojej torebki!

Różne typy osłonek laktacyjnych

Teraz, gdy wiesz już o zaletach i zastosowaniach ochronnych osłonek laktacyjnych, nadszedł czas, aby kupić je w lokalnej aptece lub supermarkecie.

Obecnie dostępne są ich dwa rodzaje: jednorazowe i wielokrotnego użytku, nadające się do prania. Twój wybór będzie zależał od Twoich gustów, nawyków lub preferencji.

Jednorazowe osłonki laktacyjne

Jak już wcześniej zostało wspomniane, na rynku dostępne są jednorazowe osłonki laktacyjne. Jak sama nazwa wskazuje: po użyciu można je wyrzucić. Kobiety używają je tylko raz i są wyprodukowanie z różnych materiałów, w tym celulozy lub włókien syntetycznych z polipropylenu lub bawełny.

Mają wielką zdolność absorpcji. Jednak ich wadą jest to, że generują pewną ilość śmieci, podobnie jak pieluchy i mokre chusteczki. Dlatego niektóre matki używają ich tylko w niektórych sytuacjach.

“Te małe krople mogą wydawać się nieszkodliwe. Jednak plamią one ubrania i nie pozwalają, aby brodawka prawidłowo wyschła.”

Osłonki laktacyjne wielokrotnego użytku, nadające się do prania

Z drugiej strony można wybrać ochronne osłonki laktacyjne nadające się do wielokrotnego użytku i prania. Są one wykonane z bawełny i innych materiałów, które można śmiało prać i ponownie używać tyle razy, ile chcesz. Oznacza to, że są one bardziej przystępne, ponieważ wystarczy mieć ich tylko dwie pary. Podczas mycia i suszenia jednej pary osłonek używa się drugiej.

Ochronne wkładki na piersi

Problem z tymi wkładkami polega na tym, że nie są one tak samo skuteczne, jak te jednorazowe. Ponadto, kobieta musi je prać za każdym razem, gdy się zabrudzą, co stanowi kolejne zadanie do wykonania, gdy dziecko śpi. W dodatku, jeśli spędzasz wiele godzin poza domem, na przykład w biurze, to w sytuacji, gdy się zabrudzą, musisz je gdzieś trzymać i poczekać, aż wrócisz do domu, aby je wyprać.

W skrócie, ochronne osłonki laktacyjne są używane głównie w pierwszych dniach lub tygodniach karmienia piersią. Kobiety korzystają z nich szczególnie, gdy ich ciało nie jest przyzwyczajone do schematu karmienia.

Są również zalecane dla świeżo upieczonych matek, które już wróciły do pracy po urlopie macierzyńskim, a także za każdym razem, gdy są poza domem. Oczywiście, aby dobrze działały, trzeba je często zmieniać i unikać pozostawiania ich w kontakcie ze skórą zbyt długo po zmoczeniu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.