Odstawienie od piersi w ciągu dnia – jak to osiągnąć?

Odstawienie od piersi w ciągu dnia – jak to osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 12 listopada, 2018

W życiu każdego dziecka nadchodzi czas na zaprzestanie żywienia się mlekiem mamy. Odstawienie od piersi w ciągu dnia to idealny sposób na rozpoczęcie tego procesu.

Odstawienie od piersi w ciągu dnia z pewnością pomoże Twojemu maluszkowi przyzwyczaić się do nowego sposobu jedzenia.

Jak sama nazwa wskazuje, odstawienie od piersi w ciągu dnia polega na zaprzestaniu karmienia dziecka piersią w ciągu dnia. Możesz dalej karmić maluszka swoim mlekiem, ale jedynie w nocy.

Czy tak metoda działa? Jak ją zastosować? W tym artykule znajdziesz wszystko, co powinnaś wiedzieć. Zazwyczaj zanim spróbuje się odstawić dziecko od piersi w ciągu dnia, powinno się zaczekać do ukończenia przez dziecko ósmego lub dziewiątego miesiąca życia.

W tym wieku dziecko zaczęło już jeść pokarmy uzupełniające. To oznacza, że maluszek będzie przyjmował wszystkie wartości odżywcze, których potrzebuje, nawet jeśli będzie spożywał mniej mleka.

Ten rodzaj odstawiania od piersi wymaga pewnego poziomu dojrzałości i umiejętności koncentracji na innych rzeczach. Oznacza to, że zmysły dziecka muszą być wystarczająco rozwinięte, by odstawienie od piersi w ciągu dnia okazało się skuteczne.

Jednak nie zawsze będzie szło łatwo. Niektóre dzieci są bardzo przywiązane do piersi mamy, nawet gdy nie są głodne. Jeśli tak się zdarzy, nie martw się. Nie ma rzeczy niemożliwych, a poniżej przekażemy podpowiedzi, które pomogą Ci podczas Twoich prób.

Dlaczego warto zacząć odstawiać dziecko od piersi?

Odstawienie od piersi w ciągu dnia to pierwszy krok w procesie przechodzenia od karmienia piersią do innych form żywienia, włącznie z mlekiem modyfikowanym.

Najczęściej pojawiające się argumenty, które przemawiają za odstawieniem od piersi, to:

Odstawienie od piersi w ciągu dnia – podpowiedzi

1. Przestań karmić piersią w ciągu dnia

Należy to podkreślić, chociaż wydaje się oczywiste. Wiele mam wraca do nawyku karmienia piersią w ciągu dnia nawet po kilku udanych dniach odstawienia.

Twoja misja to stopniowe odstawianie dziecka od piersi, które pozwoli zmienić nawyki żywieniowe maluszka.

Mama karmiąca niemowlę butelką - odstawienie od piersi w ciągu dnia

Zastąp mleko z piersi owocowymi przecierami, jogurtami dla dzieci lub innymi potrawami, które Twoje dziecko lubi. Jeśli maluch nie jest głodny, możesz spróbować skierować jego uwagę na coś innego. Spróbuj zaoferować mu zabawki, śpiewać mu lub wyjść z nim na spacer.

Pamiętaj, że to świetny okres na wprowadzanie nowych tekstur, smaków i składników. Wykorzystaj to, aby osiągnąć sukces w odstawieniu od piersi w ciągu dnia.

2. Przyzwyczaj dziecko do jedzenia z innymi osobami

Podczas pierwszych miesięcy życia dziecka czas karmienia służy zarazem do wzmacniania więzi między mamą a dzieckiem.

Jednak gdy nadchodzi czas na odstawienie od piersi, maluch musi nauczyć się jeść z innymi członkami rodziny. Ktoś innym może pomagać Ci w karmieniu popołudniami lub w innej porze dnia, w zależności od możliwości i potrzeb.

To bardzo istotne zwłaszcza dla mam, które pracują lub planują w najbliższym czasie wrócić do pracy.

Jednocześnie pomoże to dziecku rozwinąć w pewnym stopniu poczucie niezależności od osoby, do której jest najbardziej przywiązane.

“Zanim spróbujesz odstawić dziecko od piersi w ciągu dnia, powinnaś się zaczekać do ukończenia przez nie ósmego lub dziewiątego miesiąca życia.”

3. Stopniowo odstawiaj od piersi

Jeszcze raz pragniemy podkreślić, że odstawienie od piersi to proces, który nie zakończy się w ciągu jednej nocy.

Nagłe odstawienie od piersi może okazać się problematyczne zarówno dla Ciebie, jak i dla maluszka. Po pierwsze, dziecko musi przyzwyczaić się do nowej diety. Po drugie, nagłe zmniejszenie liczby karmień może sprawić Ci ból, bo Twoje piersi będą pełne mleka.

Gwałtowna zmiana diety jest również szkodliwa dla delikatnego systemu trawiennego dziecka. Maluch potrzebuje czasu, cierpliwości i stałości, aby stopniowo przyzwyczaić się do zmian.

Niemowlę ssące pierś mamy - odstawianie od piersi w ciągu dnia

4. Unikaj odstawiania od piersi w ciągu dnia w stresujących momentach

Jeśli dziecko przechodzi przez trudny okres, na przykład gdy właśnie wróciłaś do pracy, odstawienie od piersi nie jest dobrym pomysłem.

Jest to związane z poprzednim punktem. Zbyt wiele nagłych zmian może mieć wręcz odwrotny skutek i przeszkodzić w zmianie nawyków żywieniowych dziecka.

Dlatego też, jeśli planujesz wprowadzać zmiany w sposobie karmienia dziecka lub w jego życiu, najlepiej jest odstawiać dziecko od piersi w ciągu dnia przed nimi lub po nich.

“Jeśli dziecko przechodzi przez trudny okres, na przykład gdy właśnie wróciłaś do pracy, odstawienie od piersi nie jest dobrym pomysłem.”

5. Zacznij od eliminowania karmienia oddalonego od drzemek i czasu na sen

Powinnaś pilnować codziennego harmonogramu karmienia dziecka. Bazując na nim, na samym początku powinnaś wyeliminować karmienia, które nie są związane z harmonogramem snu.

Zazwyczaj oznacza to rezygnację z karmienia piersią w połowie poranka i połowie popołudnia, czasem także tuż po kąpieli. O wiele trudniej będzie zrezygnować z karmień, które mają miejsce w okolicy zasypiania, bo pomagają się one zrelaksować.

Dobrym pomysłem na zastąpienie karmienia piersią może być podawanie mleka modyfikowanego, bez względu na to, czy karmienia dokonujesz Ty, czy ktoś inny.

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, podobnie jak każda więź między mamą a dzieckiem. Dlatego też nikt nie ma lepszego przepisu na odstawienie od piersi w ciągu dnia od samej mamy.

Umiejętność przystosowania się maluszka do nowych okoliczności może Cię zaskoczyć. Wszystko sprowadza się tak naprawdę do prób i błędów.

Jeśli okaże się to konieczne, możesz zdecydować, że wybrany przez Ciebie czas nie jest odpowiedni, zrezygnować i spróbować jeszcze raz później.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.