Uzupełnienie codziennej diety: przewodnik, który Ci w tym pomoże

Uzupełnienie codziennej diety: przewodnik, który Ci w tym pomoże

Ostatnia aktualizacja: 10 września, 2018

Karmienie dziecka wydaje się łatwe, ale w rzeczywistości tak nie jest. Na początku dieta dziecka opiera się wyłącznie na mleku. Jedyną decyzją, którą musisz podjąć jest karmienie piersią lub sztucznym mlekiem. Po sześciu miesiącach i na żądanie należy rozpocząć uzupełnienie codziennej diety. Na tym etapie możesz zacząć zastanawiać się nad wprowadzeniem nowych składników pokarmowych oraz wody i dowiedzieć się, czy Twoje dziecko jest uczulone na jakiekolwiek alergie pokarmowe.

Niemowlęta potrzebują mleka matki albo sztucznego, aby móc się prawidłowo rozwijać (w pierwszym roku życia). Dzieci piją mleko pochodzące od matki przez pierwszych 6 miesięcy (czas ten może być przedłużony). Uzupełnienie codziennej diety musi się rozpocząć w wieku sześciu miesięcy i nigdy przed ukończeniem czterech miesięcy.

Uzupełnienie codziennej diety

Celem nie jest zastąpienie mleka od matki, ale raczej jego uzupełnienie. Na żądanie karmienie piersią jest nadal ważne, jednak by niemowlęta zaczęły doświadczać nowych smaków, ważne jest, aby oferować im nowe pokarmy tyle razy, ile to konieczne. Powinno się to odbywać z cierpliwością i bez negatywnych reperkusji, jeśli początkowo odmawiają. Niemowlęta muszą przyzwyczaić się do nowych smaków, konsystencji, poruszania ustami, aby nauczyć się żuć i tak dalej…

Matka karmiąca dziecko

Jeśli dziecko nie chce jeść nowej żywności, czy to z powodu smaku, czy konsystencji, nie martw się ani nie denerwuj. Wpłynie to negatywnie na dobre podejście, jakie Twoje dziecko ma do jedzenia. Jeśli Twój maluch nie chce czegoś zjeść, ważne jest, aby spokojnie odstawić talerz i kontynuować karmienie jak zwykle. Spróbuj tego samego następnego dnia i kolejnego, dopóki nie zaakceptuje. Jeśli jesteś cierpliwa, będziesz zaskoczona wynikami.

Jak powinno wyglądać uzupełnienie codziennej diety?

W wieku 6 miesięcy Twoje dziecko nie ma możliwości samodzielnego żucia. Dlatego ważne jest, aby podawać nowe smaki w postaci puree. Półstałe puree są teraz również wprowadzane, aby pomóc dzieciom zrozumieć działanie ust, a nie tylko połknąć je bez żucia. Rób to małymi krokami, a gdy Twoje dziecko stanie się bardziej obyte z tą czynnością, możesz zacząć dodawać kawałki miękkiego jedzenia.

Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem.

-Hipokrates-

Każde dziecko jest wyjątkowe i musisz znać swoje maleństwo aby wiedzieć, co lubi najbardziej. Nie wszystkie dzieci przyjmują kawałki jedzenia w postaci puree. Mogą odmówić jedzenia lub po prostu je wypluć. Są nawet dzieci, które dławią się, co może stanowić niebezpieczeństwo dla ich życia. Dlatego jeśli nie uważasz, że Twoje dziecko jest gotowe na półstałe posiłki, nie martw się. Po prostu kontynuuj z puree. Najważniejsze jest to, że jest dobrze nakarmiony. Wkrótce nauczy się prawidłowo żuć.

Aby rozpocząć uzupełnienie codziennej diety, ważne jest, aby zacząć także uczyć dziecko posługiwać się łyżką. Puree i inne papki nie powinny być podawane w butelce, ponieważ uniemożliwia to dziecku naukę jedzenia sztućcami. Możesz użyć butelki do podania mleka lub płynnych płatków zbożowych, ale nic poza tym. Uzupełniające diety są najlepsze, gdy podaje się je specjalną łyżeczką dla niemowląt.

Dziecko jedzące banana

Rozpoczęcie uzupełniającej diety

Nowa żywność powinna być podawana pojedynczo, a Twój pediatra powinien dostarczyć pisemny przewodnik jak karmić niemowlęta z niezbędnymi krokami do naśladowania. Nigdy nie wprowadzaj więcej niż jednego nowego jedzenia na raz.

To nie tylko zbyt wiele nowych smaków równocześnie, ale także, jeśli istnieje jakakolwiek alergia lub nietolerancja, nie będziesz w stanie rozróżnić, które jedzenie jest jej winne. Twoje dziecko nie zaakceptuje nowego jedzenia od razu, ponieważ to będzie coś nowego dla jego podniebienia. Musisz nastawić się na to, że będzie trzeba dużo eksperymentować.

Przed podaniem dziecku nowego pokarmu należy zwrócić uwagę, czy jego stolec jest normalny, nie wymiotuje, że na jego skórze nie pojawiają się żadne dziwne plamy i że nie występują inne niepokojących objawów. Za każdym razem, gdy wprowadzasz nowe jedzenie, należy zachować tę samą ostrożność, aby upewnić się, że dobrze je przyswaja i że jego ciało nie reaguje negatywnie na ten produkt.

Jeśli pojawią się jakieś niepokojące reakcje, należy jak najszybciej skonsultować się z pediatrą i usunąć ten składnik z diety dziecka.

Rodzaje pokarmów, które należy podawać swojemu dziecku muszą być ściśle określone i dozwolone dla wieku Twojego malucha, ponieważ jego żołądek jest nadal bardzo delikatny. Zapytaj o wszelkie wątpliwości swojego pediatry, aby wiedzieć, jakie pokarmy należy najpierw podać, a jakie odłożyć do określonego wieku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • D’Auria E., Bergamini M., Staiano A., Banderali G., et al., Baby led weaning: what a systematic review of the literature adds on. Ital J Pediatr, 2018.
  • Aune D., Giovannucci E., Boffetta P., Fadnes LT., et al., Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cáncer and all cause mortality – a systematic review and dose response meta analysis of prospective studies. Int J Epidemiol, 2017. 46: 1029-1956.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.