Objawy poporodowe, których nie należy ignorować - poznaj je!

Krwotok, depresja, infekcje i nadciśnienie tętnicze to tylko niektóre przykłady chorób, które mogą pojawić się w okresie poporodowym. Oto objawy poporodowe, których nie należy ignorować.
Objawy poporodowe, których nie należy ignorować - poznaj je!

Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia, 2021

Objawy poporodowe mogą się nieco różnić, ale jest ich niewielka część, której nigdy nie należy przeoczyć. Zwykły wzrost temperatury może być wynikiem infekcji, podobnie jak obecność cuchnącej wydzieliny z dróg rodnych.

Powinnaś koniecznie nauczyć się rozpoznawać wszystkie te zmiany, aby wcześnie udać się do lekarza. W ten sposób masz możliwość zmniejszenia częstości powikłań.

Objawy poporodowe, na jakie należy zwrócić uwagę: krwotok

Krwotok poporodowy jest jednym z powikłań, na które lekarze i sami pacjenci powinni zwracać największą uwagę. Jak sama nazwa wskazuje, jest to znaczna utrata krwi po urodzeniu dziecka. Średnia objętość wynosi około 1 litra, ale ważniejsze od ilości są objawy kliniczne.

Oprócz krwawienia występuje też spadek ciśnienia krwi, zimne kończyny, bladość skóry i błon śluzowych, przyspieszenie akcji serca i zaburzenia świadomości.

Według niektórych badań istnieją dwa rodzaje krwotoku poporodowego. Typ pierwotny występuje w ciągu pierwszych 24 godzin po porodzie, natomiast typ wtórny występuje od tego czasu do 6 tygodni po porodzie.

 

Wysokie ciśnienie krwi

Lekarz mierzący ciśnienie krwi u kobiety.
Kontrola ciśnienia krwi po porodzie jest ważna.

Możliwe, że jeśli miałaś nadciśnienie w czasie ciąży, Twój lekarz zdiagnozuje je podczas jednej z Twoich wizyt. Jednak możliwe jest również pojawienie się tego problemu po urodzeniu dziecka, chociaż zwykle jest to stan przedrzucawkowy poporodowy, jak omówimy poniżej.

Stan przedrzucawkowy

Według publikacji Mayo Clinic stan przedrzucawkowy pojawia się zwykle w ciągu pierwszych 48 godzin po porodzie. Podobnie jak w przypadku ciąży, głównymi objawami poporodowymi są obrzęki kończyn i ból głowy.

Diagnoza wymaga potwierdzenia podwyższonego ciśnienia krwi i obecności dużej ilości białka w moczu. W normalnych warunkach ten płyn nie zawiera cząsteczek tak dużych jak białka.

Dziwne zachowania

Te zachowania mają zwykle związek ze stanem klinicznym zwanym psychozą poporodową. Jak każdy kryzys psychotyczny, objawy poporodowe obejmują zmiany osobowości i w postrzeganiu rzeczywistości.

Niektóre naukowe badania przeglądowe wyjaśniają, że dotknięte chorobą kobiety mogą wykazywać halucynacje, drażliwość, niepokój, problemy z koncentracją i pobudzenie.

W rzeczywistości eksperci wiedzą, że każda kobieta cierpiąca na tę chorobę cechuje się większym ryzykiem popełnienia samobójstwa lub dzieciobójstwa. Dlatego też konsultacja medyczna lub psychologiczna jest bardzo ważna.

Silny lub uporczywy ból głowy

Ból głowy jest nieco niespecyficznym objawem, ale jest także jednym z objawów poporodowych, których nigdy nie należy lekceważyć. Przyczyny są bardzo zmienne i zależą w dużej mierze od kontekstu, zwłaszcza od momentu wystąpienia.

Niektóre matki, które otrzymują znieczulenie zewnątrzoponowe podczas porodu, mogą odczuwać bóle głowy jako powikłanie po zabiegu, na które istnieją jednak specjalne leki. Inne przyczyny to brak snu i niepokój, które mogą prowadzić do stanu klinicznego znanego jako napięciowy ból głowy. To samo dotyczy przypadków uporczywego wzrostu ciśnienia krwi i czynników emocjonalnych.

Duszność lub ból w klatce piersiowej

Duszność w okresie poporodowym nie są normalne. W ciężkich przypadkach towarzyszące objawy poporodowe mogą obejmować bladość, zimne kończyny i ich sinienie.

Niektóre z tych obrazów klinicznych nazywane są zespołem ostrej niewydolności oddechowej w okresie połogu. Niektóre badania sugerują, że jest to spowodowane problemami z układem odpornościowym, które mają związek z wyższym ryzykiem ciężkich infekcji dróg oddechowych. W tym ostatnim przypadku zwykle pojawia się gorączka i kaszel z odkrztuszaniem.

Nieprzyjemny zapach z dróg rodnych

Jednym z najbardziej uderzających objawów poporodowych jest lochia, czyli odchody połogowe. Są to normalne wydzieliny z pochwy, które są połączeniem krwi i śluzu, a ich wygląd stopniowo się zmienia w miarę upływu dni.

Kiedy jednak nabierają nieprzyjemnego zapachu, oznacza to, że w wewnętrznej tkance macicy (endometrium) może rozwijać się infekcja. Według podręcznika MSD, połogowe zapalenie błony śluzowej macicy może obejmować gorączkę, ból w dole brzucha i złe samopoczucie.

Ekstremalny smutek

Kobieta z depresją poporodową trzymająca dziecko i patrząca ze smutkiem w dal.
Depresja poporodowa może pojawić się dopiero po pewnym czasie.

Chociaż kobiety mogą odczuwać negatywne uczucia po urodzeniu dziecka, odczuwanie skrajnego smutku nigdy nie jest normalnym zjawiskiem. Wiąże się to z rozwojem depresji poporodowej.

Co ciekawe, według niektórych badań objawy zwykle nie zaczynają się w pierwszych dniach okresu poporodowego. W rzeczywistości najczęściej pojawiają się między pierwszym a szóstym miesiącem, więc czasami dokładna diagnoza może być myląca.

Depresja poporodowa jest poważną sprawą, ponieważ może mieć istotny wpływ na rozwój dziecka i ogólnie na środowisko rodzinne. Zgodnie z tym samym badaniem, o którym już wspominaliśmy, podejście  medyczne obejmuje aspekty farmakologiczne i niefarmakologiczne, takie jak zmiany stylu życia i terapia psychiczna.

 

Ból brzucha

Ból brzucha jest nieco niespecyficznym terminem, który zazwyczaj kojarzy się z dolegliwościami w środkowej i górnej części jamy brzusznej.

Czasami ból może pochodzić tam lub pojawiać się wtórnie z ogniska bardziej intensywnego bólu w innym miejscu brzucha. Na przykład po cięciu cesarskim zgłaszano przypadki zapalenia trzustki. Niektóre przyczyny ostrego brzucha chirurgicznego na tym etapie to zapalenie wyrostka robaczkowego i  pęcherzyka żółciowego.

Gorączka

Logicznie rzecz biorąc, gorączka jest spowodowany jakąś infekcją. Ten objaw poporodowy jest naturalną reakcją organizmu na obecność szkodliwych drobnoustrojów. Chociaż mniejszy odsetek przypadków może wystąpić nawet przy ich braku.

Najczęstsze infekcje w połogu to:

  • Zapalenie błony śluzowej macicy.
  • Zakażenie miejsca operacyjnego, w przypadku cięcia cesarskiego.
  • Zapalenie sutków.

W przypadku jakichkolwiek nienormalnych objawów ważne jest, aby udać się do lekarza

Każdy z wymienionych przez nas schorzeń może spowodować poważne komplikacje. Dlatego lepiej się zabezpieczyć, niż potem żałować. W przypadku którejkolwiek z nich udaj się jak najszybciej do lekarza i unikaj samoleczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.