Noszenie niemowlęcia w chustach: jakie ma znaczenie dla rozwoju dziecka

Noszenie niemowlęcia w chustach: jakie ma znaczenie dla rozwoju dziecka

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Przyszli rodzice mają wiele decyzji do podjęcia przed przybyciem na świat ich malucha. Wiele osób spędza dużo czasu, wybierając odpowiedni wózek. Jednak dzisiaj w serwisie Jesteś Mamą, chcemy zaproponować prostszą alternatywę: noszenie niemowlęcia w chustach.

Jak myślisz, jakie korzyści płyną z trzymania dziecka w bezpośrednim kontakcie z ciałem? Noszenie niemowlęcia blisko ciała jest bardzo korzystne dla jego rozwoju fizycznego i emocjonalnego.

Bliski kontakt z dzieckiem to nie tylko piękne i delikatne doświadczenie w zasięgu każdej matki. Noszenie niemowlęcia zapewnia również wspaniałe korzyści dla jego rozwoju.

Bycie blisko Ciebie daje dziecku głębokie poczucie bezpieczeństwa i bycia pod opieką, dzięki czemu czuje się bardziej swobodnie. Ponadto wzmacnia więź i związek dziecka z matką.

To tylko kilka przykładów wielu zalet, które zapewnia noszenie dziecka w chustach.

Noszenie niemowlęcia dało mi wolność, a mojemu dziecku – pociechę. Czegóż więcej mogłam chcieć? Noszenie mojego dziecka tak blisko mnie jest naturalne i korzystne.

Czytaj dalej, aby odkryć jeszcze więcej powodów, dla których warto rozważyć noszenie niemowlęcia blisko swojego ciała.

Noszenie niemowlęcia blisko ciała – korzyści

Wychowywane, które obejmuje noszenie niemowlęcia stymuluje zaawansowany rozwój psychoruchowy. Ciągłe kołysanie własnymi ruchami zapewnia lepszą równowagę i kontrolę postawy Twojego dziecka.

Jednocześnie dzieci, które spędzają dużo czasu w fotelikach lub spacerówkach, potrzebują więcej czasu, aby przystosować się do zmian, których doświadczają ich ciała.

Kręgosłup noworodka w naturalny sposób przyjmuje postawę litery C, co jest normalne i powinno być respektowane. Jednak z czasem kręgosłup zdrowego dziecka powinien się wyprostować.

Jeśli 11-miesięczne dziecko nadal ma kręgosłup w kształcie litery C, nie jest to ani normalne ani zdrowe. To znak, że prawdopodobnie spędziło zbyt wiele czasu leżąc lub siedząc w wózku lub foteliku.

Noszenie niemowlęcia - zasady odpowiednio do wieku

To samo dziecko może mieć zniekształconą głowę – jest to stan zwany plagiocefalią. Wynika to ze spędzania zbyt dużej ilości czasu w wózku, foteliku dziecięcym lub foteliku samochodowym, które nie są odpowiednio dostosowane do fizycznego rozwoju dziecka.

Nosidełka dla dzieci takie jak chusty i specjalne ergonomiczne plecaki zapewniają niezbędne oparcie całemu ciału Twojego dziecka. Towarzyszą one zmianom zachodzącym w ciele każdego niemowlęcia.

Zmiany te zapewniają, że w przyszłości dziecko będzie potrafiło czołgać się, siedzieć, stać i chodzić. Należy pamiętać, że ergonomiczne plecaki powinny być używane dopiero wtedy, gdy dziecko nauczy się siedzieć samodzielnie, bez pomocy. Do tego czasu lepiej wybrać chustę.

Noszenie niemowlęcia w chuście zapewnia dziecku swobodę i nie ogranicza ruchów. To z kolei sprzyja ćwiczeniom mięśni. Innymi słowy, otwiera drogę do bardziej naturalnego i funkcjonalnego rozwoju.

Noszenie niemowlęcia jest kluczem do rozwoju fizjologicznego niemowlęcia

Bez wątpienia nie ma dwóch lepszych miejsc dla dziecka niż podłoga i kochające ramiona rodziców. Jest to kluczowe dla zagwarantowania prawidłowego rozwoju Twojego dziecka.

Co więcej, ruchy matki lub innej osoby, która nosi dziecko, wzmacniają jego ciało. W tym sensie noszenie niemowlęcia powoduje doświadczenia podobne do tych znanych zarodkowi w łonie matki.

Co więcej, noszenie niemowlęcia ma również związek z fizjologicznymi aspektami rozwoju. Oto niektóre z korzyści, o których powinnaś wiedzieć:

  • Noszenie niemowlęcia angażuje Twoje maleństwo w jego otoczenie i pobudza jego wszystkie zmysły.
  • Korzystając z chusty dorosły ma wolne ręce – nie musi trzymać dziecka, ani pchać wózka itp. Oznacza to, że cała rodzina ma większą swobodę ruchów.
  • Możesz myśleć, że noszenie dziecka szkodzi Twoim plecom. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Ergonomiczne nosidełka rozprowadzają wagę dziecka, zmniejszając obciążenie. Co więcej, pomagają nawet tonować mięśnie, poprawiając postawę!
Rodzina wspólnie spędza czas
  • Prawidłowe noszenie dziecka oznacza, że ​​dziecko zawsze znajduje się w pozycji pionowej, co ma ukrytą zaletę: mniej gazów! Pozycja pionowa korzystnie wpływa na system trawienny Twojego dziecka, ułatwiając przemieszczanie się gazów.

Jeszcze więcej korzyści z noszenia dzieci

Noszenie niemowlęcia wzmacnia relacje między rodzicem a dzieckiem. Bliskość jest kluczowym aspektem rodzicielstwa bliskości, opartego na teorii, że silna emocjonalna i fizyczna więź z co najmniej jednym z podstawowych opiekunów ma kluczowe znaczenie dla rozwoju osobistego.

Noszenie niemowlęcia jest zarówno praktyczne, jak i wygodne, ponieważ pozostawia wolne ręce i pozwala odpocząć naszym ramionom. Kolejną ogromną zaletą jest to, że rodzice, którzy zazwyczaj noszą dzieci w chustach twierdzą, że ich pociechy płaczą rzadziej i śpią o wiele lepiej.

Ponadto badania pokazują, że noszenie niemowlęcia w bliskim kontakcie ze skórą rodzica sprzyja szybszemu przybieraniu na wadze dziecka.

Noszenie dziecka ma również pozytywny wpływ na uspołecznienie. Dzieci, które są noszone w ten sposób wydają się być bardziej towarzyskie, ponieważ łatwiej przystosowują się do swojego codziennego życia.

Nie powinno to dziwić, ponieważ dzieci te aktywnie uczestniczą w codziennych działaniach osób, które je noszą.

Wreszcie, noszenie dziecka uważane jest za bardzo korzystne dla karmienia piersią. Posiadanie dziecka tak blisko siebie stymuluje wydzielanie oksytocyny.

Hormon ten sprzyja przepływowi mleka matki, gwarantując najlepsze doznania z okresu laktacji.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.