Jak zmienia się rytm snu u niemowląt wraz z wiekiem?

Rytm snu u niemowląt ewoluuje i zmienia się wraz ze wzrostem. Noworodek nie śpi tyle godzin co 6-latek, ponieważ każde dziecko ma inne potrzeby.
Jak zmienia się rytm snu u niemowląt wraz z wiekiem?
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Rytm snu u niemowląt zmienia się w miarę ich wzrostu. Brak odpowiedniej ilości snu u dziecka może wpłynąć niekorzystnie zarówno na stan jego zdrowia fizycznego i psychicznego a także całej rodziny.

Jako rodzice z pewnością pamiętamy bezsenne noce i pobudki na karmienie. Oczywiście wszyscy chcielibyśmy dobrze się wyspać, ale rytm snu u niemowląt i dzieci zmienia się w miarę dorastania.

Jak zmienia się rytm snu niemowląt? Ile godzin powinny spać? Odpowiemy na te pytania poniżej.

Rytm snu niemowląt ewoluuje wraz z wiekiem

Na początek musimy powiedzieć, że rytm snu niemowląt ewoluuje czyli zmienia się wraz z wiekiem dziecka. Niemowlęta w wieku od 0 do 4 miesięcy muszą nauczyć się spać, więc 3-miesięczne dziecko nie śpi tak samo jak 7-latek. Każde z nich ma inne potrzeby, więc ich sen również nie jest taki sam.

Za wzorce snu odpowiada nasz rytm dobowy. Reguluje on ilość potrzebnej nam melatoniny – to hormon, który nas relaksuje.

Ponadto kontroluje wydzielanie hormonu stresu – kortyzolu. Rytmy te są regulowane w zależności od pory dnia i nocy, są również kluczowe między innymi dla regeneracji komórek oraz aktywności mózgu.

Rytm snu u niemowląt

U niemowląt poniżej 4 miesiąca życia rytmy okołodobowe nie są jeszcze uruchomione, ponieważ są regulowane przez światło słoneczne, a dziecko nadal nie zaczęło rozróżniać kiedy jest dzień, a kiedy noc. Dlatego też nadal nie ma ono wspomagających zasypianie wzorców. Te rozwijają się później.

Rytm snu u dzieci w pierwszych miesiącach życia

Niemowlęta do 4 miesiąca życia zasypiają i budzą się zgodnie z innymi potrzebami – kiedy są głodne, spragnione lub jest im niewygodnie. Ich cykle snu są trwają zwykle około 40 lub 50 minut. Od 4 miesiąca życia rytm snu dziecka zaczyna odpowiadać rytmom dobowym.

U wszystkich występuje pięć faz snu: jedna REM i cztery NREM. W tym okresie cykle snu mogą trwać od 90 do 120 minut. Jest to zatem czas formowania się rytmu snu, których chcemy je nauczyć. Od tego momentu liczba godzin, których potrzebuje dziecko żeby się dobrze wyspać będzie się stopniowo zmniejszać w miarę jego wzrostu.

Ile godzin powinno spać dziecko w zależności od wieku?

Podobnie jak w przypadku dorosłych, gdy dziecko nie śpi przez tyle czasu ile potrzebuje, czuje się rozdrażnione, nie może też się skoncentrować i ma ograniczone możliwości prawidłowego wykonywania różnych zadań.

Tak więc jako rodzice, jednym z naszych najważniejszych pytań jest to ile godzin snu potrzebują dzieci w zależności od wieku. Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, biorąc pod uwagę informacje dostarczone przez Amerykańskie Stowarzyszenie Pediatryczne.

Sen noworodka

Noworodki potrzebują dużej ilości snu, ponieważ są w fazie intensywnego rozwoju co oznacza, że ​​mogą spać 17 godzin lub dłużej zarówno w dzień jak i w nocy.

Niemowlęta w wieku od 4 do 12 miesięcy

W tym wieku niemowlęta muszą spać od 12 do 16 godzin dziennie.

  • Od ukończenia 4-5 miesięcy 4 godziny snu w ciągu dnia (podzielone na 3 drzemki).
  • Od 6 miesięcy 3 godziny w ciągu dnia (2 drzemki dziennie).

Rytm snu u dzieci w wieku od 1 do 2 lat

Dzieci w wieku od 1 do 2 lat potrzebują 11 do 14 godzin snu z drzemką w ciągu dnia włącznie. W tym wieku liczba drzemek jest ograniczona do jednej dziennie, a jej długość to  od 1,5 do 2 godzin dziennie.

Śpiące dziecko


Dzieci w wieku od 3 do 5 lat

Dzieci w tym wieku potrzebują od 10 do 13 godzin snu i jednej drzemki w ciągu dnia.

Rytm snu u 6 do 12 lat

W tym wieku zapotrzebowanie dziecka na sen zmniejsza się i wynosi  od 9 do 12 godzin dziennie w zależności od jego indywidualnych potrzeb.

W okresie dojrzewania

Nastolatki potrzebują 8-10 godzin snu. W tym wieku trudniej jest rodzicom kontrolować ilość snu dziecka ważne jest jednak, aby wyjaśnić im jak ważna jest dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego wystarczająca ilość snu.

Jak poprawić rytm snu u dziecka?

Aby dzieci dobrze się wysypiały ważne jest, aby wyrobić sobie nawyki z tym związane. Jak już wspomnieliśmy należy to robić od 4 miesiąca życia; to wtedy ich wzorce snu zaczynają się regulować. A oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Twoim dzieciom lepiej spać.

Ustal codzienną rutynę przed snem

Jeśli codziennie będziemy powtarzać pewne czynności przed położeniem dzieci do łóżka, z czasem zaczną się one uspokajać i przygotowywać do snu. Przykładem takiej rutyny może być kąpiel przed obiadem, jedzenie obiadu, czytanie bajki i pójście spać.

Ustal codzienny harmonogram

Musimy przyzwyczaić dzieci do kładzenia się spać i budzenia się codziennie o tej samej porze. W ten sposób będą spały odpowiednio długo w zależności od wieku.

Nie pozwalaj dziecku przed snem oglądać TV, używać tabletów ani telefonów komórkowych

Światło z ekranów aktywuje mózg dziecka i nie pozwala się odprężyć. Należy więc ich unikać a zamiast tego rozmawiać lub zachęcać do przeczytania książki.

Odpowiednie warunki w sypialni

Pomieszczenie w którym dziecko śpi, musi mieć odpowiednie warunki takie jak odpowiednia temperatura, dobra wentylacja, odpowiednia wilgotność (zwłaszcza jeśli masz włączone ogrzewanie), cisza itp.

Jak więc widać, rytm snu u niemowląt zmienia się wraz ze wzrostem. Dzieje się tak, ponieważ ich potrzeby zmieniają się z wiekiem.

Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, będziesz w stanie ustalić prawidłowy rytm snu dla swoich dzieci. Jeśli przypadkiem nie wiedziałeś o tym wcześniej, przekonasz się jak ważna jest odpowiednia ilość snu dla utrzymania optymalnego zdrowia fizycznego i psychicznego.

To może Cię zainteresować ...
Zdrowe nawyki związane ze snem: od 0 do 3 miesięcy
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Zdrowe nawyki związane ze snem: od 0 do 3 miesięcy

Dbanie o dobre samopoczucie Twojego dziecka obejmuje nie tylko chronienie go przed niebezpieczeństwami, karmienie go i kąpanie... Konieczne jest ró...



  • Arboledas, G. P. (2010). Bases fisiológicas y anatómicas del sueño. Evolución del sueño en la infancia y adolescencia. Clasificación internacional de los trastornos del sueño. Hábitos de sueño de la población española. Pediatría integral, 691.
  • Rana, M., Riffo Allende, C., Mesa Latorre, T., Rosso Astorga, K., & Torres, A. (2019). Sueño en los niňos: fisiología y actualización de los últimos conocimientos. MEDICINA (Buenos Aires), 79(Supl III), 25-28.
  • Healthy Children. (n.d.). Los buenos hábitos del sueño: ¿cuántas horas de sueño necesita su niño? Asociación Americana de Pediatría.
    https://www.healthychildren.org/Spanish/healthy-living/sleep/Paginas/healthy-sleep-habits-how-many-hours-does-your-child-need.aspx

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.