Harmonogram snu dziecka – jak sprawić, by dziecko spało regularnie

Harmonogram snu dziecka – jak sprawić, by dziecko spało regularnie

Ostatnia aktualizacja: 21 listopada, 2018

Czy Twój maluszek nie śpi całą noc? Popraw harmonogram snu dziecka korzystając z poniższych wskazówek, by zmienić jego nawyki związane ze snem.

Jeśli harmonogram snu dziecka nie jest właściwy, powinnaś jak najszybciej powziąć kroki, które pozwolą go zmienić.

Rodzice często martwią się, że ich dziecko nie śpi wystarczająco długo. Chociaż to normalne, że noworodek na początku często budzi się w nocy, z czasem harmonogram snu dziecka powinien stać się bardziej regularny.

W trakcie pierwszych tygodni życia noworodek nie śpi jedynie od pięciu do sześciu godzin w ciągu doby. To, że budzi się w nocy, nie powinno stanowić zaskoczenia, podobnie jak to, że nie zawsze od razu zasypia.

Wraz z upływem tygodni czas, w którym dziecko nie śpi, zaczyna się wydłużać. W momencie ukończenia pierwszego roku życia dziecko będzie zazwyczaj na nogach od czternastu do piętnastu godzin na dobę.

Jednak zmiany w harmonogramie snu malucha mogą dać się we znaki rodzicom. Jeśli problemy ze spaniem trwają przez dłuższy czas lub powracają w późniejszym okresie dzieciństwa, rodzice muszą stawić im czoła.

W przeciwnym wypadku mogą wywrzeć negatywny wpływ na samopoczucie dziecka oraz samopoczucie całej rodziny.

Znaczenie odpoczynku w życiu dziecka

To, że odpoczynek stanowi kluczowy czynnik wpływający na stan zdrowia każdego człowieka, wiadomo nie od dziś. Tyczy się to również dzieci.

Wyróżniamy trzy podstawowe powody, które sprawiają, że odpoczynek odgrywa tak znaczącą rolę w pierwszych latach życia dziecka.

Po pierwsze, odpoczynek pobudza apetyt. Co więcej, czas, który dziecko spędza na spaniu, umożliwia jego mózgowi przetworzenie i zapamiętanie wiedzy, którą maluch nabył w ciągu całego dnia. I w końcu: gdy dziecko śpi, jego ciało produkuje hormony odpowiedzialne za wzrost.

Oczywiście bardzo istotne jest stworzenie odpowiednich warunków do snu, aby pomóc maluszkowi zasnąć. Należą do nich czułość okazywana przez mamę, nauka dobrych nawyków i inne czynniki, które wytłumaczymy poniżej.

Twarz płaczącego niemowlęcia

Jak poprawić harmonogram snu dziecka?

Jeśli Twoje dziecko śpi w ciągu dnia i nie może zasnąć w nocy, oznacza to, że macie problem.

Taka sytuacja może wywierać zły wpływ na Twoje zdrowie. Nie jest też dobra dla Twojego dziecka. Po pierwsze dlatego, że taki rytm dobowy nie niesie ze sobą korzyści dla Ciebie i dziecka.

Po drugie, ponieważ odgłosy pojawiające się w ciągu dnia i światło może przeszkodzić dziecku w odpoczynku. Dlatego też godziny, które dziecko prześpi w ciągu dnia są mniej wartościowe, ponieważ taki sen jest często przerywany.

Z tego powodu należy stawić czoła problemowi i stworzyć zdrowe nawyki oraz poprawny harmonogram snu dziecka od jak najmłodszych lat. Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci osiągnąć cel.

Miej zapalone światła w ciągu dnia

Postaraj się, by pokój w ciągu dnia był jaśniejszy niż w nocy, nawet gdy dziecko ucina sobie drzemkę.

Dzięki temu ciało Twojego maluszka nie będzie myliło dnia i nocy oraz będzie wydzielało mniej melatoniny w ciągu dnia. Melatonina to hormon odpowiadający za regulowanie cyklu snu.

Jednocześnie postaraj się zmniejszyć oświetlenie w nocy i utrzymuj cichą, spokojną atmosferę. To pokaże dziecku, że nadszedł czas na odpoczynek.

Nakarm dziecko wieczorem

Aby dziecko nie budziło się co chwilę w ciągu nocy z głodu, upewnij się, że najadło się wieczorem.

Jeśli maluszek śpi, cierpliwie i delikatnie go obudź i nie pozwól zasnąć, zapewniając mu stymulację i bawiąc się z nim.

Oczywiście nigdy nie powinnaś zmuszać dziecka do jedzenia. Ale biorąc pod uwagę fakt, że noworodki jedzą co dwie lub trzy godziny, bardzo prawdopodobne jest, że dziecko zacznie jeść, gdy będzie miało taką możliwość.

Takie postępowanie sprawi, że Twoje piersi będą produkowały więcej mleka, dzięki czemu dziecko będzie jadło spokojniej. To z kolei może sprawić, że maluszek nie będzie cierpiał z powodu kolki i gazów, które pojawiają się podczas nerwowego jedzenia.

“Wyróżniamy trzy podstawowe powody, które sprawiają, że odpoczynek odgrywa tak znaczącą rolę w pierwszych latach życia dziecka. Po pierwsze, odpoczynek pobudza apetyt. Co więcej, czas, który dziecko spędza na spaniu, umożliwia jego mózgowi przetworzenie i zapamiętanie wiedzy, którą maluch nabył w ciągu całego dnia. I w końcu: gdy dziecko śpi, jego ciało produkuje hormony odpowiedzialne za wzrost.”

Nie pozwalaj dziecku spać w ciągu dnia

Wraz z wiekiem dziecko coraz mniej śpi w ciągu dnia i nie wywiera to wpływu na jego apetyt, co może okazać się pomocne w regulacji harmonogramu snu.

Oznacza to, że możesz ustalić czas, w którym dziecko może spać, oraz taki, kiedy nie tego nie może robić. Upewnij się, że Twój maluch śpi popołudniu jak najmniej.

Jeśli dalej ucina sobie drzemki, nie powinny trwać ponad dwie lub trzy godziny, w zależności od jakości snu poprzedniej nocy.

Jeśli dziecko śpi zbyt długo popołudniu, z pewnością będzie miało problem z uśnięciem i przespaniem całej nocy.

Zaspani mama i tata leżący w łóżku z płaczącym niemowlęciem pomiędzy nimi

Różnica między dniem a nocą

Bardzo istotnym elementem tworzenia harmonogramu snu jest nauczenie dziecka różnicy między poszczególnymi porami dnia.

Aby to uczynić, przyzwyczaj dziecko do wykonywania określonych czynności w danych porach dnia. Na przykład możesz zabierać je na spacer każdego popołudnia i przebywać z nim na świeżym powietrzu w promieniach słońca.

Nocą powinnaś wykonywać bardziej relaksujące czynności, takie jak kąpiel, czytanie książek i przytulanie. Jeśli będziesz cierpliwa i stała w swoich działaniach, z pewnością przekonasz się, że Twoje dziecko przyzwyczai się do nowego harmonogramu snu.

Jeśli utrzymasz odpowiedni rytm w życiu rodziny, będziesz w stanie zmienić nawyki dziecka. Maluszek powoli przestawi swój zegar biologiczny, a rodzice będą bardziej wypoczęci. Większa energia i lepszy nastrój mamy wywrą pozytywny wpływ na każdy aspekt życia dziecka.

Teraz już wiesz, że wykorzystując pozytywne nawyki, odpowiedni czas przebywania na słońcu i częste karmienie możesz zmienić harmonogram snu dziecka.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z naszych rad, z pewnością będziesz mogła przestać się denerwować złymi nawykami dziecka związanymi ze snem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.