Jak określić, czy moje dziecko jest uzależnione od telefonu komórkowego?

Coraz więcej dzieci i młodzieży uzależnia się od telefonów komórkowych. Czy Twoje dziecko jest jednym z nich? Dowiedz się więcej!
Jak określić, czy moje dziecko jest uzależnione od telefonu komórkowego?
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy Twoje dziecko stale rozmawia przez telefon i jest zawsze online? Myślisz, że jest uzależnione od telefonu komórkowego? Poniżej pomożemy Ci dowiedzieć się, czy Twoje dziecko ma poważny problem związany z korzystaniem z telefonów komórkowych.

Ale najpierw wyjaśnijmy pojęcie „uzależnienia od telefonu komórkowego”, znanego również jako „nomofobia”, które pochodzi od angielskiego wyrażenia „brak telefonu komórkowego ”. Termin ten odnosi się do irracjonalnego strachu, jaki odczuwają niektórzy ludzie, gdy przez pewien czas nie mają telefonu komórkowego.

Jest to tak samo niepokojące jak uzależnienie od hazardu czy narkotyków. Dlatego jako matki, ojcowie lub wychowawcy musimy zwracać uwagę na tę technologiczną chorobę, która coraz częściej występuje wśród nastolatków w naszym społeczeństwie.

Nastolatki a korzystanie z telefonów komórkowych

W dzisiejszych czasach większość nastolatków używa swoich telefonów komórkowych do spotkań towarzyskich, surfowania po Internecie, spędzania wolnego czasu itp.

Dziecko bawiące się w łóżku z telefonem komórkowym.

W rzeczywistości, zgodnie z FEPAD (Fundación para el Estudio, Prevención y Asistencia a las Drogodependencias – Fundacja Badania, Profilaktyki i Pomocy Narkomanii), ponad 80% dzieci w wieku 12 lat ma swój własny telefon komórkowy i praktycznie 100% w wieku 17 lat.

Ale czy w tym wieku potrafią z niego korzystać odpowiedzialnie? Wszystko zależy od edukacji, jaką otrzymali na ten temat.

„Jeśli technologia dominuje i kontroluje Twoje życie, jesteś jej niewolnikiem. Jeśli jest narzędziem, które nie odciąga Cię od ludzi, których kochasz, jest Twoim sprzymierzeńcem”.

-Autor anonimowy

Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko jest uzależnione od telefonu komórkowego?

Aby dowiedzieć się, czy Twoje dziecko ma nałóg, możesz wziąć pod uwagę następujące kryteria opracowane przez FEPAD:

  • Czy nadmiernie korzysta z telefonu komórkowego? Oznacza to, że telefon zmienia to postrzeganie czasu i wpływa na codzienną rutynę dziecka.
  • Czy dziecko ma zespół odstawienia? Czyli czy odczuwa objawy, takie jak drażliwość, napięcie lub niepokój, gdy nie może korzystać z telefonu komórkowego?
  • Wykazuje oznaki zwiększonej tolerancji na bodziec uzależniający, tj. aby czuć się usatysfakcjonowanym, musi coraz dłużej korzystać z telefonu komórkowego.
  • Czy ma problemy z nawiązywaniem zdrowych relacji społecznych? Może to mieć miejsce w kontekście rodzinnym, w szkole i z przyjaciółmi.

Czy Twoje dziecko spełnia większość z tych punktów? Jeśli tak, zachęć je do wypełnienia internetowego testu opracowanego przez OCU (Organizację Konsumentów i Użytkowników). Ten test może pomóc w zidentyfikowaniu możliwych nadużyć lub problemów związanych z urządzeniami elektronicznymi, takimi jak telefony komórkowe.

Jest to kwestionariusz MULTICAGE-TIC opracowany przez zespół badaczy z Instytutu Uzależnień i Centrum Zapobiegania Zaburzeniom Poznawczym Rady Miasta Madrytu, Uniwersytetu Complutense w Madrycie oraz Uniwersytetu Rey Juan Carlos w Madrycie.

Ten test oceniający składa się z prostych pytań, na które Twoje dziecko odpowie w krótkim czasie.

Nastolatka sprawdzająca swoje sieci społecznościowe.

Co zrobić, jeśli odkryję, że moje dziecko jest uzależnione od telefonu komórkowego?

Jeśli wszystko wskazuje na to, że Twoje dziecko nadużywa swojego telefonu komórkowego, czas podjąć pewne decyzje.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest szczera i wyrozumiała rozmowa z dzieckiem. Wyjaśnij, że w trosce o jego zdrowie konieczne jest rozwiązanie tego problemu. Oczywiście ta rozmowa musi się odbyć w odpowiednim środowisku, w którym obie strony mogą się spokojnie wypowiedzieć.

Następnie powinieneś zacząć ustalać zasady dotyczące korzystania z telefonu komórkowego. Razem możecie zaprojektować te zasady za pomocą techniki negocjacji.

Ponadto, jeśli problem jest bardzo poważny, zalecamy wizytę u specjalisty, aby odpowiednio leczyć uzależnienie nastolatka od telefonu komórkowego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • FEPAD (s.f.) Guía de actuación FEPAD. Guía para padres y educadores para prevenir o solucionar el abuso de móviles en adolescentes. Valencia: Fundación para el Estudio, Prevención y Asistencia a las Drogodependencias.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.