Ile mleka powinno pić dziecko? – poznaj podstawy karmienia

Wszystkie mamy zadają sobie mnóstwo różnych pytań związanych z karmieniem dziecka. To normalne. Jako rodzice chcemy mieć pewność, że dzieci będą silne i zdrowe. Ale zapotrzebowanie na mleko będzie dla każdego dziecka inna i zależy od kilku czynników.
Ile mleka powinno pić dziecko? – poznaj podstawy karmienia

Ostatnia aktualizacja: 05 czerwca, 2019

Jedną z kwestii, która często martwi młode mamy jest pytanie o to, ile mleka powinno pić dziecko. Pediatrom często zadaje się pytania takie jak: czy moje dziecko dostaje wystarczająco dużo pokarmu? Czy dziecko je zbyt często?

A więc… ile mleka powinno pić dziecko? Zanim przytłoczą Cię obawy związane z karmieniem maleństwa, poznaj wskazówki, które pomogą Ci zdecydować czy Twoje dziecko dostaje za mało pokarmu, czy też za dużo. Dzięki temu będziesz mogła się uspokoić i cieszyć tym, że dziecko rośnie i zdrowo się rozwija.

Jak określić ile mleka powinno pić dziecko?

Zacznijmy od najważniejszej kwestii. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie dziecka wyłącznie piersią do szóstego miesiąca życia. Powodem jest fakt, że mleko matki zawiera wszystko, czego dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju i nabierania sił.

Tak więc nie można tu określić konkretnej ilości mleka, którą należy podawać dziecku. Wszystko opiera się o to, że należy karmić dziecko piersią tak często, jak ono tego chce.

Istnieją natomiast sytuacje, w których konieczne jest karmienie dziecka z butelki. Oczywiście pediatra przekaże Ci wszystko, co musisz wiedzieć o karmieniu i pokarmie.

Ale możesz jednocześnie obliczyć, ile mleka powinno pić dziecko. Wynik będzie zależał od wagi ciała dziecka, jego wieku i tego, co dziecko komunikuje.

Jak obliczyć ile mleka powinno pić dziecko na podstawie jego wagi?

Przez sześć pierwszych miesięcy życia dzieci otrzymują wszystkie niezbędne składniki odżywcze w mleku – jest to albo mleko matki, albo mleko z butelki. Tak więc potrzeby maleństwa mogą być w tym czasie różne. Niektóre noworodki potrzebują karmienia nawet co 2 do 3 godzin.

Oto aspekty, które pomogą Ci określić ile mleka powinno pić dziecko:

Waga dziecka

Kierując się wagą ciała dziecka, możesz przygotować około 140 mililitrów mleka  na każdy kilogram masy dziecka. A więc jeśli Twoje dziecko waży 3,5 kilograma, podawaj mu około 500 ml mleka dziennie.

Aby obliczyć ile mleka powinno pić dziecko, weź pod uwagę jego wagę.

W pierwszych dniach życia maluszek będzie pił bardzo niewiele. Z czasem jednak ilość ta zacznie wzrastać.

Ważne jest to, by zaznaczyć, że to tylko ogólne wytyczne i wskazówki, które pomogą Ci w przybliżeniu określić ilość mleka potrzebną dziecku. Będą takie dni, w których maluch będzie pił więcej. Będą i takie, w których zauważysz, że dziecko potrzebuje mniej pokarmu.

Co maleństwo próbuje Ci zakomunikować?

Innym sposobem na obliczenie ile mleka powinno pić dziecko jest zwracanie uwagi na oznaki głodu. Są takie chwile, w których dziecko pokazuje wyraźnie że jest głodne, używając dostępnych na danym etapie rozwoju sposobów. A więc zwracaj baczną uwagę na następujące kwestie:

  • Maluszek płacze nawet po karmieniuDziecko może też być zaniepokojone i może pocierać rączkami buzię. W takim wypadku maluch może wciąż być głodny.
  • Z drugiej zaś strony, jeśli dziecko nie czuje się dobrze, może jeść mniej niż zazwyczaj. Brak apetytu to często oznaka gorszego samopoczucia.
  • Będą takie dni, w które dziecko będzie piło więcej niż w rzeczywistości potrzebuje. Takie sytuacje mogą kończyć się wypluwaniem pokarmu. Zwróć uwagę na takie właśnie sygnały, aby ustalić ile mleka maleństwo potrzebuje.

“Zacznijmy od najważniejszej kwestii. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie dziecka wyłącznie piersią do szóstego miesiąca życia. Powodem jest fakt, że mleko matki zawiera wszystko, czego dziecko potrzebuje do prawidłowego rozwoju i nabierania sił.”

Eksperci wskazują, że należy karmić dziecko tak często, jak ono tego potrzebuje. Musisz jednakże nauczyć się rozpoznawać te potrzeby. Sama czynność ssania bardzo uspokaja dzieci. A więc to prawda, że maluchy mogą się przejadać w wyniku niepokoju.

Niekiedy dzieci trzeba karmić z butelki.

Jak upewnić się, że dziecko jest dobrze odżywione?

Pewność tego, że dziecko jest w pełni najedzone to jedno. Zupełnie inną kwestią jest to, jak upewnić się, że dziecko otrzymuje wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje do rozwoju. Aby to stwierdzić, pediatra oceni rozwój i wzrost dziecka.

Dobrą oznaką prawidłowego rośnięcia jest to, że metabolizm dziecka działa poprawnie a jego jelita pracują zdrowo. Oczywiście przy tym maleństwo musi też być spokojne i zadowolone po sesji karmienia. To także oznaka prawidłowego odżywienia.

Pamiętaj – każde dziecko jest inne. A więc unikaj trzymania się sztywno ram i norm w kwestii ilości i częstotliwości karmienia maleństwa w pierwszych kilku miesiącach jego życia. Jeśli dziecko jest szczęśliwe, ma prawidłową wagę i rośnie poprawnie, wiedz, że robisz wszystko jak należy.

Podsumowując, wiedza o tym ile mleka powinno pić dziecko to przydatna informacja. Daje Ci ogólne wytyczne związane z zalecaną na danym etapie rozwoju ilością pokarmu. Korzystanie z takich wskazówek sprawi, że dziecko będzie rosło zdrowo i nabierało sił.

Nie zapominaj, że dzieci potrzebują naszej miłości i zrozumienia. Porozmawiaj z pediatrą jeżeli uważasz, że coś jest nie w porządku z Twoim maleństwem. Pamiętaj by cieszyć się każdą chwilą spędzaną z pociechą – dzieci rosną zaskakująco szybko!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Morton, J. (1990). Breastfeeding: A Guide for the Medical Profession. Journal of Human Lactation. https://doi.org/10.1177/089033449000600331
  • American Academy of Pediatrics. Amount and schedule of formula feedings. www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/feeding-nutrition/Pages/Amount-and-Schedule-of-Formula-Feedings.aspx. Updated November 21, 2015.
  • Labiner-Wolfe J, Fein SB, Shealy KR. Infant formula-handling education and safety. Pediatrics. 2008;122 Suppl 2:S85-S90. PMID: 18829836 www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18829836.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.