Problemy występujące podczas karmienia piersią

Problemy występujące podczas karmienia piersią

Ostatnia aktualizacja: 27 lutego, 2019

Poznaj najczęstsze problemy występujące podczas karmienia piersią i dowiedz się, jak możesz położyć im kres.

Znajomość czynników, które wywołują problemy występujące podczas karmienia piersią pomoże Ci im zapobiec lub je rozwiązać, jeśli już wystąpiły.

Nie ma lepszego pokarmu dla dziecka niż mleko, które Twoje ciało zaczyna produkować po porodzie. Karmienie piersią nowo narodzonego dziecka powinno przynosić uczucie spokoju i wyciszenia, a nie strachu i traumy.

Karmienie piersią to doskonała decyzja, ale jego nauka może sprawiać problemy. Problemy występujące podczas karmienia piersią mogą prowadzić do wczesnego odstawienia dziecka od piersi lub zmienić harmonogram karmienia.

Poniżej znajdziesz listę najczęstszych trudności, jakie mogą stanąć na Twojej drodze po rozpoczęciu karmienia piersią:

Problemy występujące podczas karmienia piersią

1. Złe chwycenie sutka

Jeden z najczęściej występujących problemów związanych z karmieniem piersią to złe chwycenie sutka.

Problem: dziecko nie ssie dobrze piersi, bo ustami obejmuje jedynie sutek, co wywołuje inne problemy.

Rozwiązanie: chwyć sutek palcem wskazującym i środkowym, a następnie włóż go delikatnie do ust maluszka. Upewnij się, że w jego ustach znajduje się zarówno sutek, jak i brodawka sutkowa.

2. Nadmierna lub za mała produkcja mleka

Problem: w trakcie pierwszych miesięcy po narodzinach zmiany hormonalne zachodzące w ciele mamy zwiększają lub zmniejszają produkcję mleka.

Rozwiązanie: pozwól, aby produkcję mleka mamy wyregulowały potrzeby dziecka. Jeśli uważasz, że produkujesz zbyt dużo mleka, powinnaś dawać dziecku tylko jedną pierś podczas karmienia.

Pamiętaj, że oferowanie dziecku piersi do ssania, gdy tylko ma na to ochotę, stanowi klucz do naturalnej stymulacji produkcji mleka.

Niemowlę ssące pierś matki

Podpowiedź: skąd masz wiedzieć, czy Twoje ciało wytwarza odpowiednią ilość mleka dla dziecka? Powinnaś ocenić, czy maluszek załatwia się często i zgodnie ze standardami obowiązującymi dla jego wieku. Upewnij się także, że jego waga rośnie we właściwy sposób. Jeśli tak jest, nie masz się czym przejmować.

3. Odmowa jedzenia

Problem: dziecko odrzuca pierś z jednego z poniższych powodów:

  • Ma złe doświadczenia związane z nieumiejętnych chwyceniem sutka lub niedobrą postawą.
  • Dziecko już spróbowało karmienia butelką i stwierdziło, że jedzenie z piersi mamy wymaga zbyt dużego wysiłku.
  • Nie podoba mu się smak lub zapach produktów do pielęgnacji skóry, jakich używa mama, na przykład perfum lub balsamu.

Rozwiązanie: nie używaj kosmetyków na skórze piersi i nie ustępuj oferując dziecku pierś. Poza tym nie korzystaj z butelek ze smoczkiem i smoczków. Bądź cierpliwa i pozwól, by dziecko leżało Ci na piersi tak długo, jak tego potrzebuje, by pobudzić jego odruch ssania.

Problemy występujące podczas karmienia piersią mogą prowadzić do wczesnego odstawienia dziecka od piersi lub zmienić harmonogram karmienia.

4. Spękane i obolałe sutki

Problem: sutki pękają najczęściej z powodu złego ułożenia dziecka lub złego ssania.

Rozwiązanie: wypróbuj inne pozycje karmienia, póki nie trafisz na taką, która jest wygodna zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka. Aby poprawić przepływ mleka kładź na piersi przed karmieniem ciepłe okłady. To pomoże zmniejszyć ból występujący, gdy dziecko zaczyna ssać.

Dodatkowo możesz używać podkładek, które zmniejszają siłę ssania maluszka. Możesz także użyć kilka kropli własnego mleka z piersi jako lubrykanta i posmarować nim spękaną tkankę lub korzystać z kremów, które regenerują skórę i zabezpieczają ją przed dalszym pękaniem.

Mama leżąca z niemowlakiem ssącym pierś

5. Zapalenie sutka

Problem: zapalenie sutka bierze się z zatkanego kanalika mlekowego lub zbyt długich przerw między karmieniami. Gorące mleko w piersi staje się idealną pożywką dla bakterii, które wywołują infekcję.

Objawy zapalenia sutka: obszar dotknięty zapaleniem jest ciepły w dotyku, twardy, wrażliwy, obolały, zaczerwieniony i zatkany.

Rozwiązanie: najlepiej będzie, jeśli pozwolisz dziecku często ssać pierś. Warto pamiętać, że ta infekcja w żaden sposób nie wpłynie na dziecko. Powinnaś również zasięgnąć porady lekarza, który przepisze antybiotyk, aby zwalczył infekcję od środka.

To normalne, że podczas karmienia piersią czasem występują problemy, jednak nie powinnaś się zniechęcać.

Zawsze można znaleźć rozwiązanie, które często jest łatwiejsze niż mogłoby się wydawać. Musisz jedynie zachować cierpliwość i optymizm, a z pewnością dasz sobie radę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.