Papatzoa: sztuka dbania o duszę swoich dzieci

Papatzoa: sztuka dbania o duszę swoich dzieci
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 26 lipca, 2018

Papatzoa to piękne słowo pochodzące ze starożytnego języka nahuatl w Meksyku. Język ma tysiące lat, ale czasownik został zaadoptowany do współczesnego polskiego jako „przytulać”.

Nie ma dokładnego odpowiednika w języku polskim, jeśli chodzi o znaczenie tego słowa. Najbliższym tłumaczeniem może być rozpieszczanie, ściskanie lub tulenie. Jednak prawdziwym znaczeniem Papatzoa jest dostarczanie uczucia i pieszczot wprost do duszy innej osoby.

Chociaż idea duszy została odrzucona i skrytykowana przez znaczną część społeczności naukowej, jej wartość kulturowa i duchowa jest nadal bardzo obecna wśród nas. Ciekawym faktem jest to że, znany na całym świecie psychoanalityk Carl Gustav Jung nawiązał do duszy w jednej ze swoich prac.

Poznaj wszystkie teorie, opanuj wszystkie techniki, ale kiedy dotykasz ludzkiej duszy, bądź tylko inną ludzką duszą.
-Carl Gustav Jung-

Niezależnie od tego czy wierzysz w istnienie ludzkiej duszy czy nie, wciąż możesz docenić jej symboliczną reprezentację. W duszy człowieka znajduje się troska i uczucie.

Dusza jest istotą człowieka i powinna być pielęgnowana i ceniona, aby dać ciepło ludziom których naprawdę kochamy.

Dlatego jednym z naszych najpiękniejszych obowiązków jako matki czy ojca jest faworyzowanie wczesnego związku z naszym dzieckiem. Nasza miłość musi przeniknąć skórę naszego dziecka i dotrzeć do jego korzeni, jego esencji… jego duszy.

Papatzoa to coś więcej niż przytulanie

Niektórzy mówią, że nic nie jest słodsze niż przytulenie. Ale papatzoa to coś o wiele więcej. Oznacza to udzielanie wsparcia i miłości w dużo głębszy i bardziej intymny sposób.

Papatzoa oznacza pieszczoty i walidację emocji, wzmacniając więź. Oznacza wyrażanie uczuć za pomocą spojrzenia lub tylko samej obecności i zapewnienie drugiej osobie, że nigdy nie zostanie porzucona. To wiedza, że druga osoba jest zawsze z nami, kocha nas, ceni nas i trzyma w swoim sercu.

Dziecko motyl

Będziesz dorastać na moich kolanach, abym mogła kołysać Twoje ciało, twoje serce i duszę

Zasady teorii przywiązania potwierdzają koncepcję słowa papatzoa. To starożytne słowo można również przetłumaczyć jako “ugniatać z zachowaniem ostrożności”. Innymi słowy, używaj swojego miłosnego dotyku, aby pieścić serce drugiej osoby i połączyć się z jej najbardziej wewnętrzną stroną.

Za każdym razem, gdy karmisz swoje dziecko piersią, ćwiczysz papatzoa. Niewiele działań lepiej reprezentuje sztukę dotarcia do duszy naszego dziecka niż ten akt.

Karmienie piersią nie tylko zapewnia pożywienia dla organizmu Twojego dziecka. Kiedy przytulasz swoje dziecko i patrzysz w mu oczy gdy je karmisz, pieścisz jego duszę.

Teoria przywiązania mówi nam, że czas w którym musimy trzymać nasze dziecko w ramionach jest bardzo krótki. Jednak pamięć o miłości jaką odczuwa Twoje dziecko w tym momencie i poczucie, że jesteś zawsze przy nim, pozostaną z nim przez całe życie.

Przytulanie dziecka przy każdej nadarzającej się okazji to jedna z najbardziej wartościowych inwestycji jakie możesz zrobić. Oznacza to zapewnienie stałej i autentycznej opieki oraz przywiązania i na pewno będzie to miało dobry zwrot w przyszłości.

Karmienie piersią

Papatzoa: Szycie pozytywnych emocji w sercach naszych dzieci

Niewiele rzeczy jest tak ważnych jak to aby dziecko było kochane i chronione. Niemowlęta potrzebują nie tylko wystarczającej ilości godzin snu i kogoś kto je kołysze gdy płaczą i dba o ich potrzeby.

To, czego dziecko potrzebuje aby wzrastać w szczęściu i dojrzałości jest prawdziwą, autentyczną miłością – miłością która jest pokazywana, odczuwana i którą można dotknąć i wdychać.

Pieszczę Twoją duszę, aby napełnić Cię emocjami

Zasady papatzoa są niezbędne i powinny być praktykowane codziennie aby sprzyjać połączeniom neurologicznym Twojego dziecka. Papatzoa to sposób na wychowywanie dziecka i tworzenie więzi na całe życie.

Jeśli to starożytne słowo Nahuatl przetrwało tak wiele tysięcy lat i stało się częścią języków na całym świecie, to ze względu na jego ogromne znaczenie.

Sztuka papatzoa ma dla nas ogromną wartość jako istot ludzkich, które potrzebują pozytywnych emocji, aby wzrastać, mieć poczucie przynależności, a nawet przetrwać.

Papatzoa pomaga człowiekowi pokonać strach, odbierając mu niepewność i usuwając smutek i niepokój z serca.

Więc nie zwlekaj ani chwili, praktykuj sztukę papatzoa z ludźmi których kochasz – szczególnie z Twoimi dziećmi. Obejmij dusze swoich dzieci i daj światu silnych ludzi, którzy postrzegają miłość jako swój powód do życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.