Dlaczego niektóre dzieci trzymają mocz przez wiele godzin?

Wstrzymywanie moczu przez wiele godzin może powodować pewne problemy u dzieci. Dowiedz się, dlaczego niektóre tak robią i jak stopniowo to rozwiązywać.
Dlaczego niektóre dzieci trzymają mocz przez wiele godzin?

Ostatnia aktualizacja: 19 sierpnia, 2021

Jest wiele dzieci, które trzymają mocz całymi godzinami. Ale co zaskakujące, jest to powszechny nawyk nawet u dorosłych. Nie jest to rozsądne postępowanie, bo może powodować bardzo irytujące, a nawet niebezpieczne problemy zdrowotne. W poniższym artykule dowiesz się, dlaczego tak się dzieje i co możesz z tym zrobić.

W rzeczywistości w niektórych przypadkach istnieją przyczyny medyczne, które to wyjaśniają, nawet jeśli zachowanie to zwykle występuje u młodszych dzieci. Niestety w wielu przypadkach są to wrodzone wady rozwojowe, które są trudne do wyleczenia.

Dlaczego dziecko woli trzymać mocz?

W znacznej części przypadków maluchy trzymające mocz robią to dobrowolnie. Różni się to od starszych dzieci, u których w pewnym momencie życia mogą wystąpić pewne problemy z układem moczowym (takie jak łagodny przerost gruczołu krokowego), które utrudniają oddawanie moczu.

Jeśli wydaje Ci się dziwne, że Twoje dziecko rzadko chodzi do łazienki, prawdopodobnie jest to spowodowane innymi czynnikami środowiskowymi, których nie bierzesz pod uwagę. Strach, smutek i przyzwyczajenie mogą odgrywać rolę w podejmowaniu decyzji, kiedy najlepiej pójść do łazienki. Może się to także przydarzyć każdemu dorosłemu.

Dziewczyna z bólem nerek z powodu zatrzymania moczu.

Typowe powody, które mogą wyjaśnić to zachowanie

Jeśli umieścimy się w sytuacji dziecka, to zauważymy, że w dzieciństwie pojawia się wiele nowych sytuacji, które mogą sprawić, że dzieci poczują się skrępowane.

Przebywanie wśród nowych ludzi, zmiana szkoły i odwiedzanie domu nieznajomego to tylko niektóre z najczęstszych. Jakie reakcje mogą wywołać one u dzieci?

Strach

W zależności od wieku, kontakt z nieznanym środowiskiem może wywołać strach. To zależy w dużej mierze od każdego przypadku, zwłaszcza jeśli dziecko jest przyzwyczajone do chodzenia do łazienki z rodzicem. Stanowi to część ich rozwoju, więc pozostaje tylko zmierzyć się z tą sytuacją.

Zakłopotanie

Tak, zakłopotanie może pojawić się w nowych sytuacjach. Wyobraź sobie, że twoje dzieci idą do domu przyjaciela lub do nowej szkoły. Może są też trochę nieśmiałe, boją się wejść do nowej łazienki bez rodziców. Jest to stosunkowo normalne zachowanie i na szczęście zwykle ma charakter przejściowy.

Nawyk

Jeśli Twoje dziecko jest bardzo aktywne i lubi wykonywać kilka czynności w ciągu dnia, ta wysoka koncentracja może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego. Na przykład, jeśli uwielbia uprawiać sport lub bawić się z przyjaciółmi, może świadomie wstrzymywać mocz, aby nie przegapić żadnych wyjątkowych chwil.

Powody medyczne

Może się to zdarzyć zwłaszcza u niemowląt, ponieważ znaczna liczba uropatii obturacyjnych w okresie niemowlęcym jest wrodzona. W takim przypadku dziecko rodzi się z problemem anatomicznym, który utrudnia prawidłowe funkcjonowanie układu wydalniczego i nerek.

Powoduje to znaczne uszkodzenie jego ciała i może objawiać się zatrzymaniem moczu. Niektóre z problemów, o których mówimy, są następujące:

  • Zwężenie odmiedniczkowo-moczowodowe.
  • Atrezja cewki moczowej.
  • Moczowód ektopowy.

Na szczęście kilka z tych chorób można zdiagnozować przed urodzeniem za pomocą badania USG. Stąd tak ważna jest odpowiednia kontrola prenatalna, nie zapomnij o tym!

Zatrzymanie moczu: czy to niebezpieczne, czy tylko niewłaściwe zachowanie?

Gdy przyczyną zatrzymywania moczu jest którakolwiek z chorób, o których wspomnieliśmy w poprzednim rozdziale, może dojść do uszkodzenia reszty organizmu. Z biegiem czasu nerki mogą się powiększyć – jest to stan zwany wodonerczem – i zacząć działać nieprawidłowo, co może prowadzić do pewnego stopnia niewydolności nerek.

Ponadto, jeśli dziecko jest starsze i robi to dobrowolnie, nawyk trzymania moczu ma pewne konsekwencje. Jednym z najważniejszych jest to, że oprócz miejscowego dyskomfortu sprzyja pojawianiu się infekcji dróg moczowych.

W kilku przypadkach może powodować pojawienie się kamieni nerkowych, zwłaszcza jeśli wcześniej występowały takie stany, jak hiperkalciuria.

Dziecko u lekarza z bólem nerek

Jak sobie z tym poradzić?

Większość behawioralnych przyczyn zatrzymywania moczu można rozwiązać, biorąc pod uwagę komunikację z dziećmi. Oczywiście zależy to w dużej mierze od ich wieku, ich zdolności do zrozumienia i relacji, jaką mają ze swoimi opiekunami. Jeśli uważasz, że okoliczności są właściwe, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić:

  • Wyjaśnij negatywne konsekwencje wstrzymywania moczu.
  • Zaszczep w dziecku nowe nawyki, aby nauczyło się prosić o pozwolenie na pójście do łazienki.
  • Pomóż mu poznać nowe środowisko, aby mogło się stopniowo dostosować.

Dzieci, które trzymają mocz: zawsze uważaj na to zjawisko!

U dzieci w wieku szkolnym można dość łatwo zmienić to zachowanie dzięki odpowiednim wskazówkom opiekunów. Niemniej jednak, jeśli podejrzewasz jakąkolwiek chorobę — zwłaszcza u niemowląt — wskazane jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza… Lepiej być nadmiernie ostrożnym, niż później żałować!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.