Czy wiesz co to jest kangurowanie? Poznaj jego zalety!
Kangurowanie to coraz popularniejsza metoda zajmowania się noworodkiem. Dotyczy ona nie tylko wcześniaków. Matka odczuwa silną więź z dzieckiem, a jej charakter i intensywność bywa różna, zależnie od osoby. Wiele dzieci jednak cierpi z powodu niedostatecznej bliskości z rodzicami.
Przekłada się to na pogorszenie wyników w nauce lub nawet depresję wskutek braku dobrego kontaktu z rodzicami.
Najprostszym sposobem na budowanie więzi z dziećmi jest rozpoczęcie w dniu ich przyjścia na świat. Warto utrzymywać kontakt “skóra do skóry” z noworodkiem, powinna to robić zarówno matka jak i ojciec. Wtedy właśnie rozpoczyna się budowanie relacji na całe życie.
Czy wiesz jakie zalety ma kangurowanie? Dowiedz się, by zapewnić swojemu dziecku możliwie najlepszą opiekę.
Regulacja temperatury
Gdy dziecko znajduje się w macicy, regulowanie temperatury nie jest konieczne. Trzeba o nie natomiast zadbać po narodzinach. Najlepszym na to sposobem jest kontakt skóra do skóry z matką, gdyż jej powierzchnia ma taką samą temperaturę jak wnętrze macicy.
Natura jest bardzo mądra – zapewnia w ten sposób dziecku możliwość lepszego przystosowania się do otoczenia.
Kangurowanie służy dzieciom
Kontakt skóra do skóry zaleca się nie tylko matkom, ale także ojcom. Dzięki niemu mają szansę na budowanie bliskiej więzi i zapewnianie dzieciom poczucia bezpieczeństwa.
Stymulacja rozwoju mózgu
Kangurowanie to najlepsza metoda stymulacji mózgu noworodków. Istnieją badania potwierdzające, że dzieci poddawane jej po narodzinach w wieku 15 lat cechowały się bardziej zaawansowanym rozwojem intelektualnym (zarówno wcześniaki jak i dzieci narodzone w terminie) niż noworodki, które umieszczono w inkubatorach.
Dzięki kangurowaniu dziecko lepiej śpi, stabilizuje się praca jego serca oraz więcej tlenu dociera do tkanek, co przekłada się na lepszy rozwój mózgu.
Lepszy sen
Dzieci kangurowane lepiej śpią niż dzieci przebywające w inkubatorze. Dzięki kontaktowi skóra do skóry, czują się bezpieczniej.
Przyrost wagi
Regulacja temperatury zapośredniczona przez kontakt ze skórą matki sprawia, że dziecko nie musi zużywać energii na ogrzewanie się i może wykorzystać ją do wzrostu.
Co więcej, kontakt skóra do skóry pozwala dziecku na wdychanie zapachu matki i rozpoznawanie położenia brodawki, dzięki czemu proces karmienia rozpoczyna się szybciej i wydzielane jest więcej mleka.
Redukcja stresu
Noworodki doświadczają stresu podczas porodu, gdyż wydostają się z ciepłej i bezpiecznej macicy w nieznane, pełne hałasów i zmian temperatury otoczenie. Już 10 minut kontaktu skóra do skóry z matką powoduje obniżenie poziomu kortyzolu we krwi dziecka, zwiększenie poziomu oksytocyny i przejście w stan spokoju i zadowolenia.
Kangurowanie ma zatem wiele zalet. Dlatego też rodzice powinni stosować tę metodę i interesować się jej prawidłowym wdrażaniem.
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Anisfeld F, Lipper E. (1983). Early contact, social support and mother-infant bonding. Pediatrics 1983; 72:79-83.
- Closa R, Moralejo J, Ravés M, Martínez MJ, Gómez A. (1998). Método canguro en recién nacidos prematuros ingresados en una Unidad de Cuida- dos Intensivos Neonatal. An Esp Pediatr 1998; 49: 495-8.
- Guerrero, M. D. (2005). El método canguro. Canarias pediátrica, 29(1), 17-22. http://portal.scptfe.com/wp-content/uploads/2017/09/Metodo_canguro.pdf
- Monasterolo, R. C. (1998). Método canguro en sala de partos en recién nacidos a término. An Esp Pediatr, 48, 631-633. http://www.aeped.es/sites/default/files/anales/48-6-12.pdf