Wizyta z dzieckiem bez stresu - jak to zrobić?

Wizyta z dzieckiem bez stresu - jak to zrobić?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wizyta z dzieckiem może być stresująca, jeśli nie przygotujesz się wystarczająco. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów sprawdź poniższe wskazówki.

Są dzieci, które lubią odwiedzać nowe miejsca i takie, które wolą przebywać na znajomym terytorium. Kiedy idziesz odwiedzić przyjaciela lub członka rodziny, a Twój maluch jest odkrywcą, może nie podobać Ci się pomysł, że będzie raczkował po mieszkaniu i badał wszystko w zasięgu wzroku. Ważne jest, aby wizyta z dzieckiem była odpowiednia przygotowana, aby uniknąć niepotrzebnego stresu.

Wizyta z dzieckiem

Gospodarzowi może nie przeszkadzać dziecko w domu, bo przecież dziecko lubi odkrywanie nowych rzeczy, gdziekolwiek się znajduje. Jako rodzic powinieneś cały czas opiekować się Twoim maleństwem, aby niczego nie popsuło lub aby nie znalazło się w niebezpieczeństwie.

Dom Twojego gospodarza nie musi być zabezpieczony przed dziećmi. Dlatego ważne jest, aby mieć świadomość, że mogą istnieć niebezpieczne obszary, takie jak schody, gniazdka elektryczne, chemikalia lub rogi stołu.

Z tego powodu podamy Ci kilka wskazówek, które przydadzą się, jeśli wybierasz się z wizytą z Twoim dzieckiem, a przy okazji nie będziesz stresował się bardziej niż to konieczne.

Ojciec z dzieckiem

Zabierz ze sobą zabawki

Najlepiej przynieść torbę zabawek, aby zająć uwagę dziecka. Możesz kupić nowe lub przeszukać jego pudełko z zabawkami, aby znaleźć kolekcję ulubionych. Unikaj hałaśliwych zabawek, które mogą przeszkadzać innym. I wybieraj te, które przykuwają uwagę dziecka przez dłuższy czas.

Nie zapomnij o akcesoriach

Pomyśl o rzeczach, które zajmą uwagę Twojego małego odkrywcę w domu lub w samochodzie i zabierz je ze sobą na wizytę. Może to być koc, pluszowe zwierzę lub jakaś zabawka, którą dziecko darzy szczególnym uczuciem. Twój maluch będzie zadowolony z wizyty, ponieważ poczuje, że ma przy sobie przedmiot, który zapewni mu komfort i bezpieczeństwo.

Uważaj na kwestie bezpieczeństwa

Jak wspominaliśmy powyżej odwiedziny z dzieckiem, które jest bardzo ruchliwe mogą być trudne, zwłaszcza jeśli jesteś w domu, który nie jest zabezpieczony przed dziećmi. Jeśli chcesz uniknąć ciągłego chodzenia za dzieckiem po domu, weź ze sobą narzędzia zabezpieczające, takie jak osłony na gniazdka i składana bramka dla dziecka, aby zabezpieczyć schody.

Po przyjeździe oceń okolicę i zapytaj, czy podczas wizyty gospodarz może schować chemikalia, leki lub delikatne wazony. Pamiętaj, że nawet jeśli niektóre niebezpieczeństwa zostaną wyeliminowane, to konieczne jest, abyś nie tracił malucha z oczu.

Wizyta z dzieckiem – pamiętaj o jedzeniu

Jeśli Twoje dziecko już je pokarmy stałe możesz przynieść mu takie, które bardzo lubi. Możesz wziąć taką ilość, jaką uważasz za niezbędną, by zaspokoić głód, który może pojawić się podczas wizyty w domu znajomego lub krewnego. Jeśli nadal karmisz piersią, a dziecko jest głodne, nie czekaj aż skończysz wizytę, tylko nakarm je od razu.

Dziecko z butelką

Możesz mieć wzgląd na wrażliwość innych. Nie oznacza to, że powinnaś się ukrywać, ale Twoje wysiłki, aby zachować dyskrecję, są uprzejmością wobec otaczających Cię osób i mogą pomóc innym poczuć się bardziej komfortowo. Na przykład nikt nie będzie musiał obserwować, jak karmisz piersią swoje dziecko.

Nie zapomnij o przewijaku

Zapewni to ochronę miejsca, w którym będziesz przewijać dziecko. Jeśli go nie masz lub zapomniałeś go ze sobą zabrać poproś gospodarza o ręcznik. Zapytaj znajomego lub członka rodziny, gdzie wolą, abyś przewinął dziecko lub zaproponuj miejsce, takie jak łóżko. Poproś o plastikowe torby do przechowywania brudnych pieluch, aby wyrzucić je poza domem gospodarza.

Wizyta z dzieckiem – gdy dziecko jest śpiące

Jeśli maluch lubi drzemać w łóżeczku dobrym rozwiązaniem jest zabranie przenośnego łóżeczka do domu gospodarza, zwłaszcza jeśli planujesz spędzić cały dzień. Inną opcją może być spanie w Twoich ramionach. Tak czy inaczej, nie zostawiaj Twojego dziecka samego.

Doskonałym sposobem na drzemkę jest zabranie fotelika samochodowego do domu i bezpieczne zapięcie dziecka pasami. Chociaż najlepszym rozwiązaniem jest to, które pasuje do Twojego dziecka i sytuacji, w której akurat się znajdujesz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.