Bezpieczne noszenie dziecka: kluczowe zalecenia

Bezpieczne noszenie dziecka: kluczowe zalecenia
Miriam Barriga Sánchez

Napisane i zweryfikowane przez pielęgniarka Miriam Barriga Sánchez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Bezpieczne noszenie dziecka to jeden z najlepszych alternatywnych sposobów na transportowanie naszej pociechy. Właśnie dlatego chcemy wykorzystać tą sposobność, aby wytłumaczyć jako powinno ono wyglądać.

W dzisiejszych czasach na rynku można bez problemu znaleźć wiele nosidełek, które umożliwiają noszenie dziecka: plecaki, torby, szale, itp. Jednak aby dobrać produkt, który zapewnia bezpieczne noszenie dziecka, należy poznać zasady jego działania.

Noszenie malucha ma wiele zalet, które wiążą się z ułatwianiem przemieszczania się z dzieckiem. Mogą z niego skorzystać zarówno rodzice, jak i opiekunowie. Z pewnością docenią zalety płynące z takiego bezpośredniego kontaktu ze swoją pociechą.

Bezpieczne noszenie dziecka i jego zalety

Najważniejsze zalety bezpiecznego noszenia dziecka to między innymi:

  • Zwiększony kontakt fizyczny między dzieckiem a opiekunem. Takie zachowanie wzmacnia ich więź oraz uczucie bezpieczeństwa u dziecka.
  • Rzadszy płacz i lepszy sen dziecka.
  • Pozytywny wpływ na karmienie piersią, zachęcanie do jedzenia wtedy, gdy jest to potrzebne.
  • Zapobieganie plagiocefalii ułożeniowej.
  • Wspieranie rozwoju zdrowych więzi.

Noszenie dziecka przynosi również sporo korzyści rodzicom oraz opiekunom:

  • Umożliwia większą mobilność i autonomię, ponieważ wózki stają się niepotrzebne.
  • Wspiera uczucie pewności siebie.
  • Zmniejsza ryzyko wystąpienia depresji poporodowej u matek.
  • Używane w poprawny sposób urządzenia do noszenia dziecka chronią mięśnie pleców, a nawet je wzmacniają.

Kiedy można zacząć nosić dziecko?

Nosidełek dla dzieci w kształcie plecaka nie należy używać, gdy maluch nie skończył jeszcze 6. miesiąca życia i nie jest w stanie samodzielnie siedzieć. Jeśli chcesz nosić dziecko poniżej szóstego miesiąca życia, powinnaś wybrać specjalny szal lub chustę.

Chusty zapewniają maluszkowi wsparcie, którego potrzebuje każde rozwijające się ciało. Takie nosidełka dopasowują się do fizjologicznej postawy noworodka, co oznacza, że jego plecy są wygięte w kształt litery C.

Mama z dzieckiem w nosidełku - bezpieczne noszenie dziecka

Noszenie dziecka na tym etapie rozwoju, jeśli jest tylko wykonywane w sposób poprawny, wpływa na nie bardzo korzystnie. Pozwala mu znajdować się w stałym kontakcie z jego rodzicami i opiekunami, co przekłada się na uczucie bezpieczeństwa i spokoju.

Opiekunowie muszą konieczne zadbać o to, aby twarz dziecka nie była niczym przykryta i zawsze znajdowała się w zasięgu ich wzroku. Dzięki temu zawsze będziesz mogła się upewnić, że Twój maluszek oddycha we właściwy sposób.

Czy dzieci powinno się nosić twarzą do przodu czy do tyłu?

Dzieci zawsze należy nosić twarzą do zewnątrz – oznacza to, że powinny być zwrócone twarzą w kierunku osoby, która je nosi. To niezwykle ważne. Jeżeli dziecko będzie noszone twarzą do przodu, może to odbić się negatywnie na jego fizjologii, zmieniając wykrzywienie jego kręgosłupa.

Co więcej, ułożenie twarzą na zewnątrz sprawia, że nóżki dziecka się bujają, co zwiększa ryzyko wystąpienia dysplazji stawu biodrowego. Poza tym dzieci noszone twarzą na zewnątrz są podatne na przeładowanie bodźcami pochodzącymi z otoczenia bez możliwości odcięcia się od nich i zaznania odpoczynku.

W przypadku starszych dzieci istnieje więcej możliwości bezpiecznego noszenia. Przykładowo, można je umiejscowić na biodrze opiekuna lub jego plecach, co pozwala maluchowi widzieć więcej, a jednocześnie dba o jego fizjologię. Jednak bez względu na to, gdzie dziecko jest umieszczone, musi zawsze być zwrócone twarzą do osoby, która je nosi.

Ergonomiczne pozycjonowanie

Musisz upewnić się, że nosidełko, które wybierzesz (plecak, chusta, torba, itp.) zapewnia ergonomiczną pozycję zarówno dla Ciebie, jak i dla dziecka.

Osoba nosząca dziecko nie powinna odczuwać dyskomfortu mając na sobie nosidełko. Dużą rolę odgrywa przymierzenie różnych rodzajów i modeli nosidełek przed dokonaniem zakupu. Dzięki temu będziesz miała pewność, że wybrany przez Ciebie model odpowiednio dopasowuje się do Twoich pleców. Upewnij się również, że nosidełko nie rozluźni się w trakcie noszenia.

Na samym początku poćwicz zakładanie nosidełka bez dziecka. Dzięki temu jego używanie stanie się łatwiejsze. Najlepiej byłoby, gdybyś wybrała model, który będziesz mogła dopasować do potrzeb rosnącego dziecka, który jest wykonany z oddychających materiałów. Unikaj suwaków oraz guzików, bo mogą okazać się nieporęczne.

Mama całująca dziecko w główkę

Podczas pierwszych miesięcy życia dziecko powinno znajdować się w chuście pozycji kołyskowej. Jego twarz powinna być zawsze widoczna i na odpowiedniej wysokości, aby mogło bez problemu oddychać. Jeśli zależy Ci na bezpiecznym noszeniu dziecka powinnaś zawsze słuchać porad ekspertów.

Gdy dziecko ukończy szósty miesiąc życia, kiedy jest w stanie samodzielnie siadać, można zacząć używać nosidełka w kształcie plecaka. Jednak musisz wybrać taki model, w którym nóżki Twojego malucha nie będą zwisały prosto w dół.

Taka pozycja nie jest prawidłowa biorąc pod uwagę budowę anatomiczną bioder dziecka i może wywołać urazy (dysplazję stawu biodrowego). Dziecko powinno siedzieć z nogami otwartymi z obu stron i ugiętymi kolanami. Jego nogi i pośladki powinny tworzyć kształt litery “M”, a podstawa nosidełka powinna zawsze wspierać dziecko od jednego kolana do drugiego.

Jak wysoko powinno się nosić dziecko?

Powinnaś zawsze umieszczać dziecko na takiej wysokości, która pozwoli mu mniej więcej poruszać się swobodnie. Zawsze upewnij się, że między noskiem maluszka a Twoim ciałem jest wystarczająco dużo miejsca, aby zapewnić mu bezproblemowe oddychanie, a jego twarz była odkryta. Na przykład powinnaś być w stanie z łatwością pocałować go w główkę, kiedy znajduje się w nosidełku.

Bezpieczne noszenie dziecka: kluczowe rady

  • Nigdy nie powinnaś używać nosidełek podczas jazdy samochodem lub innym pojazdem. Gdy podróżujesz, Twój maluszek powinien znajdować się w odpowiednio dobranym foteliku samochodowym, dopasowanym do wagi i wzrostu dziecka.
  • Dziecko powinno być w stanie poruszać głowami gdy znajduje się w nosidełku, a jego twarz powinna być odkryta, aby było w stanie oddychać.
  • Nigdy nie powinnaś nosić dziecka podczas wykonywania zadań, które narażają je na upadek (jazda na wrotkach, wspinaczka, jazda na rowerze, itp.).
  • Nie gotuj podczas noszenia dziecka, ponieważ narażasz je na oparzenie.
  • Unikaj śliskich powierzchni, które mogą prowadzić do upadku.
  • Dopasuj ułożenie nosidełka do wagi i rozmiaru dziecka. Zawsze przed jego założeniem upewnij się, że znajduje się w dobrym stanie.

Podsumowując, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij porady profesjonalisty. Jesteśmy pewni, że zarówno Ty, jak i Twoje dziecko, pokochacie bezpieczne nosidełka!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.