Stymulacja prenatalna: 12 przydatnych ćwiczeń

Stymulacja prenatalna: 12 przydatnych ćwiczeń
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Chociaż czasem trudno w to uwierzyć, badania udowadniają, że dzieci zaczynają się uczyć jeszcze przed narodzeniem, jeśli zapewni się im dobrą stymulację. W trakcie trzeciego trymestru, gdy układ nerwowy dziecka jest już wykształcony i może poprawnie działać, w życiu Twoim i maluch powinna pojawić się stymulacja prenatalna.

Stymulacja prenatalna w nie tylko wspomaga rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka, ale także pozwala zacząć tworzyć więź między pociechą a rodzicami. Aby ćwiczenia przyniosły oczekiwane rezultaty, należy je wykonywać każdego dnia.

Powinnaś także pamiętać, by nie przemęczać maluszka ćwiczeniami. Przekonasz się, że stymulacja prenatalna szybko wpisze się w codzienny plan dnia.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, na czym polega stymulacja prenatalna, jakie są jej rodzaje i jakie ćwiczenia należy wykonywać w trzecim trymestrze. Jesteś gotowa? W takim razie zaczynamy.

Stymulacja prenatalna i jej rodzaje

Stymulacja ruchowa

Kiedy mama wykonuje te ćwiczenia, pomaga dziecku rozwinąć pojmowanie przestrzeni i ruchu dzięki przyjmowaniu różnych pozycji.

Stymulacja wizualna

Te ćwiczenia stymulują siatkówkę oka, aby maluch przyzwyczaił się do światła. Przygotowują dziecko do życia w świecie zewnętrznym oraz zachęcają do rozwoju ciekawości i uwagi.

Stymulacja bodźcowa

Dotykanie brzucha w ciągu dnia to doskonały sposób na kontakt fizyczny i komunikację z dzieckiem. Możesz wykonywać ćwiczenia dotykając brzucha na różne sposoby, na przykład klepiąc go, głaszcząc, pocierając lub polewając wodą pod prysznicem.

Kobieta przykładająca słuchawkę do brzucha w ciąży - stymulacja prenatalna

Stymulacja słuchowa

Jeden z pierwszych zmysłów, które rozwijają się w ciele dziecka, to słuch. Właśnie dlatego zaleca się przeprowadzanie ćwiczeń, które wspomagają jego rozwój: słuchanie muzyki, wydawanie różnych dźwięków, prowadzenie rozmów z dzieckiem, itp.

Stymulacja prenatalna: ćwiczenia

Bujanie się na krześle

Usiądź na bujanym krześle i bujaj się delikatnie utrzymując stały rytm.

Pływanie w wodzie

Pójdź na basen i unoś się na wodzie, poruszając się delikatnie i nie schodząc całkowicie pod wodę.

Tańczenie, samodzielnie lub z partnerem

Poświęć odrobinę czasu każdego dnia na taniec. Wykonuj miękkie ruchy i płynne obroty. Innym razem zatańcz z partnerem, w takiej pozycji, by dotykał Twojego brzucha, a dziecko czuło obecność swojego taty. To ćwiczenie stymuluje malucha na poziomie ruchowym i sensorycznym.

Poruszanie latarką

Skieruj promień latarki na brzuch i zacznij nią poruszać, aby maluszek mógł podążać wzrokiem za światłem.

Wykorzystywanie ładnej pogody

Wykorzystaj promienie słoneczne i poopalaj się przez pięć minut z odkrytym brzuchem. Dzięki temu do dziecka dotrze naturalne światło.

Kobieta w ciąży ćwicząca na macie na zewnątrz

Głaskanie brzucha

Wykorzystaj wnętrze dłoni, by delikatnie gładzić brzuch.

Masaż z wykorzystaniem kremów

Wykorzystaj nawadnianie skóry, by stymulować malucha. Wmasowuj krem w brzuch wykonując koliste ruchy.

Dotykanie opuszkami palców

Dotykaj różnych miejsc brzucha opuszkami palców, szybko je odrywaj i przenoś w nowe miejsce.

Zabawa z dzieckiem

Delikatnie uciskaj to samo miejsce, w które przed chwilą kopnęło dziecko.

Słuchanie muzyki

Zawsze zadbaj o odpowiednią głośność muzyki. Jej słuchanie pogłębi związek dziecka ze światem zewnętrznym. W zależności od rodzaju, tempa i szybkości, dziecko może się rozluźnić lub pobudzić. Zaleca się słuchać muzyki instrumentalnej.

Rozmowa z dzieckiem

Zarówno Ty, jak i Twój partner, powinniście rozmawiać z dzieckiem w taki sposób, jakby było już poza łonem. Mów tak, jakby maluch było obok Ciebie i śpiewaj mu piosenki. Tata może również rozmawiać z dzieckiem, by umożliwić mu rozpoznanie swojego głosu i wspierać rozwój więzi.

Słuchanie dźwięków z zewnątrz

Te dźwięki przygotowują malucha na życie po narodzinach. Powinny być to dźwięki związane z codziennością i Twoim stylem życia. Wybierz takie, które powstają na przykład podczas gotowania, spaceru lub są wydawane przez samochody na ulicy. Dzięki temu dziecko pozna odgłosy, z jakimi zetknie się po narodzinach.

Badania potwierdzają, że rodzice stosujący stymulację prenatalną są w stanie nawiązać o wiele głębszą i mocniejszą więź z dzieckiem. Dlatego poświęć czas podczas ciąży na stymulację i rozmowę z maluszkiem. Uwierz nam – warto to zrobić.

To może Cię zainteresować ...
Relacja ojca z córką. Magiczna więź na całe życie
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Relacja ojca z córką. Magiczna więź na całe życie

Relacja ojca z córką to jedna z najpiękniejszych i najmocniejszych więzi jaka może łączyć rodzica z dzieckiem. Widać to  najbardziej gdy rodzic jes...




Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.