8 miesiąc życia dziecka! Czas na odkrycia!

8 miesiąc życia dziecka! Czas na odkrycia!

Ostatnia aktualizacja: 07 lipca, 2018

8 miesiąc życia waszego dziecka przynosi zmiany. Twój maluch chce odkrywać każdy zakątek domu i eksperymentować z nowymi smakami i wrażeniami. Kiedy więc dziecko ukończy 8 miesięcy, czas naładować baterie. Będzie intensywnie. Instynkt poszukiwań Twojego dziecka budzi się, a jego zachowanie staje się bardziej żywiołowe.

8 miesiąc życia dziecka to moment kiedy rodzice zaczynają odczuwać potrzebę posiadania dodatkowej pary oczu. Nie zdziw się, jeśli odwrócisz się tylko na chwilę, aby znaleźć swoje dziecko stojące, trzymające się mebli lub rzucające na ziemię kosztowną dekorację.

8 miesiąc – nadchodzą zmiany

Pierwsze miesiące życia Twojego dziecka są pełne zmian, które będą coraz bardziej zauważalne w miarę upływu czasu. Teraz jednak jego rozwój ulega przyspieszeniu. 8 miesiąc życia dziecka wyróżnia się z kilku powodów:

Poznawanie całego domu

Jeśli Twoje dziecko zaczyna się czołgać to cudownie. To normalne, że chce się poruszać po całym domu. Bez wątpienia podąży za Tobą wszędzie, gdziekolwiek pójdziesz. Będzie też uwielbiało szukać ukrytych przedmiotów. Spróbuj ukryć ulubioną zabawkę i pozwolić mu ją znaleźć. Ta aktywność będzie dla niego świetną zabawą!

Twoje dziecko będzie jeść 4 razy dziennie

W tym miesiącu zaczniesz uwzględniać obiad w jadłospisie dziecka, uzupełniając go dodatkową dietą. Nie ma konkretnej reguły co podawać na obiad. W tej kwestii pozwól dziecku być samemu sobie przewodnikiem. Wiele dzieci lubi mleko i płatki, podczas gdy inne łatwo przystosowują się do jedzenia mięsa i warzyw.

karmienie 8 miesięcznego dziecka

Napady złości i wybuchy

Ten etap życia dziecka pełen jest nowych czynności i rzeczy do odkrycia. Twój maluch może mieć trudności ze zrozumieniem, że czasem trzeba iść spać. Dlatego powinnaś przygotować dziecko przed czasem, ustanawiając nocną rutynę. W przeciwnym razie będziesz musiała przygotować się do radzenia sobie z takimi trudnościami jak płacz, krzyki i napady złości, gdy będziesz próbowała położyć swoje dziecko do łóżka. Dla Twojego malucha zabawa jeszcze się nie skończyła.

Waga i rozmiar

Średnia waga i rozmiar 8-miesięcznego dziecka może się różnić w zależności od płci. Przeciętnie chłopcy wydają się być więksi. Zakres wagi wynosi od 7 do 10 kilogramów. Jeśli chodzi o wzrost, w tym wieku dzieci mają średnio od 60 do 75 cm.

Jak karmić 8-miesięczne dzieci?

Po 8 miesiącach najlepiej postawić na świeżą żywność lub gotowe dania. Możesz rozpocząć włączając do diety półstałe dania. Upewnij się, że pokarmy są wystarczająco miękkie, aby dziecko mogło je dokładnie przeżuć. Jeśli dotąd podawałaś rozdrobnione przez mikser lub robot kuchenny warzywa, to teraz możesz zacząć podawać mu większe, ale wciąż dobrze ugotowane kawałki warzyw.

Twoje dziecko mogło już zacząć ząbkowanie. Jednakże, jeśli żadne zęby jeszcze się nie przebiły, nie martw się. Dla niektórych dzieci ząbkowanie zaczyna się później. To nic niepokojącego.

Dietę malucha możesz wzbogacić o ugotowane jajka, biały chleb, miękkie owoce, świeże tortille i indyka do diety swojego malucha. Jednak nie należy wprowadzać nowych produktów spożywczych w czasie kolacji. Nie będziesz w stanie wykryć możliwej reakcji na nowy pokarm podczas snu Twojego dziecka.

Dziecko pod kocem - 8 miesiąc życia

Inne zalecenia

Widziałaś, jak bardzo Twoje dziecko urosło i rozwinęło się w ciągu ostatnich 8 miesięcy. Widzisz jak się porusza. Możesz nawet czytać jego mowę ciała… Otwiera ramiona na uścisk, przylega do ciebie, gdy widzi obcych, porusza się z radości, gdy widzi ukochanego krewnego.

W wieku 8 miesięcy wasze dziecko waży od 7 do 10 kilogramów mierzy od 60 do 75 centymetrów

Pomóż dziecku osiągnąć swój pełny potencjał – jest tak wiele do zrobienia! Oto kilka zaleceń, które mogą Ci pomóc:

  • Kup zabawki dydaktyczne, takie jak kolorowe klocki, duże klocki do budowania itp.
  • Pomóż maluchowi zrozumieć rozkład dnia. Daj mu znać, co ma się wydarzyć, mówiąc: “Czas zjeść”, “Czas na kąpiel” lub “Czas iść spać”.
  • Czas zacząć uczyć dziecko znaczenia słowa “nie”. W tym młodym wieku są rzeczy, których dziecko nie powinno robić ani dotykać, i są miejsca, do których nie powinno iść. Ważne jest, aby dziecko szybko się tego nauczyło.
  • Jeśli dziecko siedzi już samodzielnie i może utrzymać pozycję przez kilka minut, zachęć go, aby się wyprostowało. Weź je za ręce i podnieś do pozycji stojącej, a następnie pomóż mu przejść od jednego mebla do drugiego.
  • Pamiętaj, aby podawać nowe produkty spożywcze tylko w ciągu dnia, a następnie bądź wyczulona na każdą niekorzystną reakcję. Gdy jesteś pewna, że Twój maluch toleruje nowe jedzenie, możesz zacząć podawać je w porze kolacji.

Jak widać, 8 miesiąc życia Twojego dziecka jest pełen nowych doświadczeń. Od teraz Twoje dziecko zacznie tworzyć swój własny styl. Ważne jest, aby wzmocnić jego zdolności, a także jego rozwój fizyczny i emocjonalny.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.