Cytaty z filmów Pixara zawierające lekcje życia

Cytaty z filmów Pixara zawierające lekcje życia
Natalia Cobos Serrano

Napisane i zweryfikowane przez pedagog społeczny Natalia Cobos Serrano.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wartości rodzinne, przyjaźń i walka o to, czego pragniesz – to tylko kilka pozytywnych przesłań, które możesz poznać oglądając filmy dla dzieci. Czytaj dalej, aby poznać cytaty z filmów Pixara.

Wielu z nas dorastało oglądając filmy animowane studia Pixar. Bez wątpienia zakochaliśmy się w niektórych z przedstawionych w nich bohaterów, a cytaty z filmów Pixara nauczyły nas wielu cennych lekcji życia.

Wysiłek, wytrwałość, siła przyjaźni i rodziny – to najważniejsze wartości, które obserwujemy oglądając filmy Pixara. W dalszej części artykułu poznasz cytaty z filmów Pixara, które zawierają niezwykle istotne przesłania.

Cytaty z filmów Pixara zawierające cenne lekcje życia

1. Toy Story (1995)

“Ty druha we mnie masz
Ty druha we mnie masz
Kiedy szukasz, gdzie twój kąt
A przytulny dom jest wiele mil stąd
Nie zapomnij, bo popełnisz błąd,
że Ty druha we mnie masz
Tak, ty druha we mnie masz.”

–Toy Story–

Ten słynny film studia Pixar stanowił punkt zwrotny w historii filmu animowanego. Toy Story zawiera niezwykle istotne przesłanie dotyczące wartości, jaką ma przyjaźń.

Jak zaznacza filolog Jaume Duran, Toy Story zagłębia się w założenie, że przyjaźń oznacza bycie ze sobą i solidarność. Ale nie tylko… Prawdziwe przesłanie filmu, jak twierdzi Duran, mówi nam, że szczęście płynie z uszczęśliwiania innych ludzi.

Tym samym lekcje życia, jakie możemy wyciągnąć z Toy Story, to fakt, że prawdziwa przyjaźń to taka, w której życzysz swojemu przyjacielowi jak najlepiej, nawet jeśli oznacza to jego utratę.

2. Potwory i Spółka (2001)

“Ty i ja jesteśmy drużyną. Nie ma nic ważniejszego od naszej przyjaźni.”

–Potwory i Spółka–

Sullye i Mike, główni bohaterowie tego filmu, to dwójka najlepszych przyjaciół, którzy bardzo się od siebie różnią. Potwory i Spółka to kolejny z filmów studia Pixar, który przekazuje cenne przesłanie: nie osądzaj innych po ich poglądzie.

Potwory i spółka
© Walt Disney Pictures & Pixar Animation Studios

Film walczy ze stereotypami i uprzedzeniami, wyśmiewając się z pojęcia “potworów”. Na końcu odkrywamy, że te potwory, które podobno istnieją aby wzbudzać strach, znajdują większą satysfakcję w doprowadzaniu ludzi do śmiechu.

3. Gdzie jest Nemo? (2003)

“Wiesz, co musisz zrobić, kiedy życie Cię przygnębia? Po prostu płynąć dalej!”

–Gdzie jest Nemo?–

Ten film, który pokazuje moc rodziny i przyjaźni, mówi o wytrwałości i pokonywaniu przeszkód. Marlin z pomocą swojego przyjaciela Dory’ego musi stawić czoła swoim lękom i uprzedzeniom, aby znaleźć swojego syna. I nie ustanie, póki tego nie uczyni.

Gdzie jest Nemo? uczy nas, że bez względu na to, jak źle wszystko się toczy, musisz walczyć o spełnienie swoim marzeń i celów. Nikt nie powiedział, że życie będzie łatwe i z pewnością będziemy musieli stawić czoła licznym porażkom i przeszkodom. Jednak nigdy nie można tracić nadziei.

4. Iniemamocni (2004)

“Jesteśmy silniejsi, gdy jesteśmy wszyscy razem.”

–Iniemamocni–

Nie ma wątpliwości, że źródło mocy tej niesamowitej grupy superbohaterów z filmu Pixara stanowi rodzina. Chociaż ich codzienne interakcje nie zawsze bywają najłatwiejsze, to Iniemamocni uczą nas, że rodzina to miejsce, z którego czerpiemy naszą siłę.

Bohaterowie kłócą się i się złoszczą, ale uczą się pracować wspólnie jako rodzina i drużyna. W ten sposób film pokazuje nam, że mimo supermocy, które posiada każda postać, ich prawdziwa supermoc bierze się z siły rodziny, do której należą.

Jeszcze więcej znaczących cytatów Pixara

5. Ratatuj (2007)

“Jeżeli będziesz koncentrować się na tym, co zostało za Tobą, nigdy nie zobaczysz tego, co znajduje się przed Tobą.”

–Ratatuj–

Już samo założenie filmu niesie ze sobą cenną lekcję. Nawet jeśli inni mówią, że nigdy nie będziesz w stanie robić tego, co kochasz, nie pozwól, aby cokolwiek Cię powstrzymało. Główny bohater tego filmu to szczur, który chce być szefem kuchni. Buntuje się przeciwko innym szczurom, aby pokazać, że mając pasję można osiągnąć wszystko, czego się zapragnie.

Ratatuj
© Pixar Animation Studios

Jednocześnie Ratatuj zachęca nas do patrzenia w przyszłość, bo przeszłość bywa rozczarowująca. Myślenie o dawnych porażkach nie pozwala na skoncentrować się na przyszłości, rozwijać się i poprawiać.

6. Merida Waleczna (2012)

“Niektórzy twierdzą, że nie jesteśmy w stanie wpłynąć na los, a przeznaczenie nie zależy od nas. Ale ja wiem lepiej. Nasz los znajduje się w naszych dłoniach. Musimy mieć jedynie odwagę, by to dojrzeć.”

–Merida Waleczna–

Wyzwania mogą budzić w nas lęk, a odwaga nie zawsze jest łatwa. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę Merida, główna bohaterka Meridy Walecznej. Ten film pokazuje nam, że mimo trudności i przeciwności losu, każdy z nas może zdecydować jaką ścieżką chce kroczyć przez życie.

W tym celu musimy wykazać się odwagą. Innymi słowy, musimy stawić czoła naszym lękom. Bycie odważnym nie jest łatwe, ale znajduje się w naszym zasięgu. Gdy połączymy je z ciężką pracą, poświęceniem i pewnością siebie, możemy stać się niepokonani.

7. W głowie się nie mieści (2015)

“Zawsze znajdzie się sposób, aby wszystko zmienić, żeby dobrze się bawić.”

–W głowie się nie mieści–

Ten film uczy nas, że nasze emocje nie tylko mają znaczenie, ale również są niezbędne. Musimy zaakceptować smutek w ten sam sposób, w jaki akceptujemy szczęście. W naszej pamięci powinno zapisać się zwłaszcza jedno ze zdań wypowiedzianych przez Radość, bohaterkę filmu.

Jej słowa okazują się niezwykle cenne zwłaszcza w przypadku rozwiązywania problemów i konfliktów.Kiedy znajdujemy się w trudnej sytuacji, negatywne i destrukcyjne myśli mogą stać się obezwładniające. Negatywne nastawienie może nas obciążać, gdy czujemy się sfrustrowani i nic nie idzie po naszej myśli.

Jednak W głowie się nie mieści uczy nas, że koncentrowanie się na takich myślach prowadzi donikąd. Zamiast tego musimy spojrzeć na nasze problemy z nowej perspektywy.

Czego możemy się nauczyć z filmów Pixara?

Znaczenie ciężkiej pracy i wytrwałości, siła rodziny i przyjaźni, znaczenie walki o spełnienie własnych marzeń. To tylko kilka z wartości, które Pixar Studios umieszcza w swoich filmach animowanych.

Jednak za każdym filmem Pixara kryje się przesłania, że klucz do szczęścia stanowi życie w zgodzie ze sobą. Odkrycie, czego chcesz i co sprawia, że jesteś szczęśliwa oraz nie poleganie na nikim innym, aby to osiągnąć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.