Naucz swojego nastolatka, czym są przywileje i jakie jest ich znaczenie

Nastolatki muszą zrozumieć, czym są przywileje, aby mogły zrozumieć wartość ciężkiej pracy. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!
Naucz swojego nastolatka, czym są przywileje i jakie jest ich znaczenie
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Życie jest pełne wzlotów i upadków. A wielu nastolatków uważa, że przywileje to ich podstawowe prawo, jakie mają w swoim życiu. Oczywiście nic nie może być dalsze od prawdy. Nastolatki muszą zacząć zdawać sobie sprawę, że to, co uważają za swoje prawo, jest w rzeczywistości tylko przywilejem. Muszą sobie zapracować, aby go otrzymać.

Albo na niego po prostu zarobić.

Zapewne nastolatkom najłatwiej będzie to zrozumieć, kiedy pójdą na studia. Niektórzy studenci mają nieco większe przywileje niż inni. W związku z tym niektórym studentom trudno będzie opłacić studia, podczas gdy inni nie dbają o pieniądze. Tylko dlatego, że ich rodzice są zamożni.

Inna grupa to ta, która jest uprzywilejowana z racji niepełnosprawności, pochodzenia lub ukończenia szkół profilowanych.

Dobry sposób, by uświadomić nastolatkowi, czym są przywileje

Scenariusz, który właśnie omówiliśmy w poprzednim przykładzie, jest idealny do zrozumienia przywilejów i ich znaczenia dla nastolatków. To idealne temat do rozmowy z nastolatkami o przywilejach i o tym, jak nastolatki mogą zrozumieć, co to znaczy „mieć” oraz „nie mieć”.

Nastolatka w pracy

Życie jest jak drabina, niektórzy ludzie są na górze, a inni na dole. Dlatego ważne jest, aby cieszyć się tym, co masz dzisiaj i nie przegapić tego, czego jeszcze nie masz. Na przykład młodzi ludzie, którzy podejmują pracę zarobkową, gdy idą na studia, są dobrym przykładem tego, co to znaczy nabywać wiedzę o przywilejach.

Praca na studiach to doskonały przykład pozwalający zrozumieć przywileje

Praca na studiach uczy studentów niezwykle cennych umiejętności, które będą bardzo przydatne w ich dalszej karierze. Takich jak realizowanie  wiel u  obowiązk ów jednocześnie, ustalanie priorytetów, zarządzanie czasem i odpowiedzialność finansowa.

Ci, którzy muszą się martwić o koszty studiów, naprawdę rozumieją wartość pieniądza i rzadziej przyjmują rzeczy za pewnik.   Z kolei nastolatki, które dostają wszystko od rodziców, na przykład pieniądze lub rzeczy materialne lub którzy nie mają jasnych zasad, nie zrozumieją znaczenia przywilejów. Takie osoby będą myśleć, że mają prawo do wszystkiego, tylko dlatego, że są na tym świecie.

Jest to niepokojące, ponieważ jest to bardzo jednostronne przekonanie, które warunkuje złe zachowanie .  Ponadto praca niezbędna do tego, by pozostać na studiach, sprawia, że młodzi ludzie są zajęci, a bardziej zapracowani ludzie są w zasadzie zauważalnie szczęśliwsi.

Dzieje się tak, ponieważ ci, którzy mają obowiązki i pracę, mają także mniej czasu na nieproduktywne działania, na popadanie w niebezpieczne nałogi lub prokrastynację, a także na wiele innych innych bezsensownych rozrywek.

Kiedy rodzice dają swoim dzieciom wszystko, jest to przykład tego, co jest bardzo powszechne w dzisiejszych czasach, że rodzice muszą kontrolować wszystko w życiu swoich dzieci. Zamiast skupiać się na wychowywaniu odpornych dzieci, które potrafią poradzić sobie z rozczarowaniem. Przywilej e  to coś, co nastolatki muszą zrozumieć.

Przywileje i porównania

Aby zrozumieć, czym są przywileje, ważne jest (choć może to być trudne  do przyswojenia sobie ), aby nastolatki nie porównywały się z innymi. Dostrzeganie, że inni mają więcej pieniędzy, wyższą kulturę, więcej przyjaciół, większy dom lub cenniejsze gadżety, może być trudne dla wielu z nich. Ale muszą przestać porównywać się do innych. 

Matka i córka

Kiedy nastolatki zrozumieją przywileje, zrozumieją także, że muszą sami zapracować na rzeczy. Że nic nie można osiągnąć bez wysiłku, a przede wszystkim, że ludzie muszą ciężko pracować. Na przykład, jeśli nastolatek chce mieć dodatkow e  pieni ą dz e, będzie musiał na nie zapracować. Na przykład kosząc trawnik sąsiada co tydzień.

Możesz przypomnieć swoim nastolatkom, że nie powinn i  tak szybko oceniać swoich rówieśników. Muszą pamiętać, że nie znają historii innych ludzi. Na przykład mogą oni nie pracować lub mieć problemy finansowe, ponieważ zwyczajnie są emocjonalnie wyczerpani.

Poza tym zawsze znajdzie się ktoś, kto ma czegoś więcej lub lepsze rzeczy. To nie definiuje, kim jest. Nasze doświadczenia tworzą charakter i realizm. Nasze doświadczenia to tylko część naszej historii.

Zazdrośni ludzie nigdy nie wygrywają

Porównywanie się z innymi to tylko pułapka, która nie sprawi, że poczujesz się dobrze ze sobą. Dlatego konieczne jest zaakceptowanie siebie takim, jakim jesteś. A nie zakotwiczenie w urazie i zazdrości wobec przywilejów innych ludzi. To nigdzie Cię nie zaprowadzi.

Trawa jest zawsze bardziej zielona tam, gdzie nas nie ma. Bez względu na szczęście w życiu, czy jesteś bogaty czy biedny. Dlatego ważne jest, aby przypominać nastolatkom, że najważniejszą rzeczą w życiu jest bycie wdzięcznym za to, co się ma.

Te napięcia w kierunku przywilejów są dobre i świadczą o ich zainteresowaniu dobrymi wynikami i odniesieniem sukcesu. Stres pokazuje, że im zależy. W rzeczywistości jest to podwyższony stan podniecenia, który wywołuje reakcję powodującą, że coś się zaczyna dziać. Zazdrośni ludzie nigdy nie wygrywają.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.