Jak skutecznie promować samodoskonalenie u dzieci?

Nie przegap wskazówek zaprezentowanych w naszym dzisiejszym artykule, które pomogą Ci dowiedzieć się, jak promować samodoskonalenie u dzieci.
Jak skutecznie promować samodoskonalenie u dzieci?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 23 listopada, 2023

Wszyscy powinniśmy mieć dobrze wypracowane poczucie samodoskonalenia. Sprawia ono, że chcemy się doskonalić bez konieczności konkurowania z kimś. Ponadto staramy się przezwyciężyć nasze osobiste wyzwania. Z tego powodu wyjaśnimy, jak promować samodoskonalenie u dzieci.

W rzeczywistości do uzyskania dobrej samooceny fundamentalne są właśnie samodoskonalenie, umiejętność tolerowania frustracji i świadomość znaczenia uczenia się na błędachW ten sposób dzieci, zarówno w swojej teraźniejszości, jak i   w przyszłości, będą mogły lepiej radzić sobie z problemami, które mogą pojawić się w ich codziennym życiu.

Im szybciej zaczniesz pracować nad samodoskonaleniem, tym korzystniejsze będzie to dla całego życia dziecka. Wywołuje ono pozytywne odczucia i jest nieocenione w rozwoju maluchów. Poczują się one kochane, będą miały wysokie poczucie własnej wartości, a ponadto odczują satysfakcję z robienia rzeczy po prostu dobrze.

Krótko mówiąc, będą szczęśliwszymi i bardziej produktywnymi dziećmi!

Samodoskonalenie – ważna jest nauka od najmłodszych lat

Dzieci stale uczą się nowych umiejętności, a gdy je nabywają i otrzymują odpowiedni bodziec, czują się bardzo dobrze z tym osiągnięciem. Co więcej, będą miały wystarczającą motywację do dalszego uczenia się nowych rzeczy z dobrym nastawieniem.

Zdobyta pewność siebie jest tak samo ważna, jak umiejętności, których dzieci się uczą, aby lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Uczenie się na błędach  to najmądrzejsza metoda , jaką może opanować każda osoba, aby w przyszłości doskonalić się dzięki nowym umiejętnościom.   

Naucz swoje dzieci samodoskonalenia

Ale jak możesz promować samodoskonalenie u swoich dzieci? Zwróć uwagę na zaprezentowane poniżej wskazówki wyjaśnimy w ten sposób niektóre z najważniejszych aspektów, które powinieneś brać pod uwagę w codziennym wychowaniu swoich dzieci.

Miej zaufanie do siebie

Bądź dobrym wzorem do naśladowania, stosuj pewność siebiepozwól swoim dzieciom zobaczyć, że masz zaufanie do siebie samego i swoich umiejętności. Jeśli coś nie zadziała za pierwszym razem, to nic nie szkodzi!

Uczysz się na podstawie tego, co Ci się nie udało i próbujesz ponownie. Ta wytrwałość i chęć doskonalenia się poprzez naukę to kluczowe przykłady, które możemy dać naszym dzieciom. 

Nie wolno nam udawać, że jesteśmy doskonali, bo tak nie jest. Musimy po prostu kontrolować nasz niepokój, gdy coś pójdzie nie tak i skupić się na pozytywnych aspektach, abyśmy w ten sposób mogli się poprawić następnym razem.

Nikt nie jest idealny

Jak już wspomnieliśmy powyżej, nikt nie jest doskonały. Twoje dzieci muszą zrozumieć, że nikt nie oczekuje od nich doskonałości. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak dobrze reagować na rozczarowania i frustracje, które mogą pojawić się w codziennym życiu.

A to oznacza, że nigdy, pod żadnym pozorem, nie powinniśmy złościć się na popełnianie błędów, ale raczej uczyć się na nich. Błędy to nasi nauczyciele! Więc nie bój się porażki, bo jest ona zupełnie normalna, a życie pełne jest przeszkód. Musisz umieć je przezwyciężyć ze spokojem i wytrwałością.

Pozwól swoim dzieciom popełniać błędy, aby promować w nich samodoskonalenie

Dla każdego rodzica normalne jest, że chce on chronić swoje dzieci przed wszystkimi nieszczęściami jakie może ono spotkać na swej drodze. Ale to tylko utrudni mu dorosłe życie. Tak więc, tak jak nie powinieneś denerwować się swoimi błędami, musisz  pozwolić swoim dzieciom na porażkę , aby mogły uczyć się również na własnych błędach.    

W rzeczywistości dla dzieci wspaniałym sposobem na zachęcenie ich do nauki jest metoda prób i błędów. Jeśli coś im się nie uda, powinny zdać sobie sprawę, że jutro jest kolejny dzień i życie toczy się dalej. Dlatego najlepiej jest skupić się na ich wysiłku, aby spójność nie zanikała wraz z wiekiem.

Zachęcanie do dobrego rozwiązywania problemów

Niezbędne jest również nauczenie dzieci, jak rozwiązywać swoje problemy. Ukierunkowuj je w sposobach postępowania. Ale  nie ratuj ich  przy pierwszych napotkanych przeciwnościach.     

Jeśli czujesz, że Twoje dziecko ma problem, zapytaj go, co chce z tym zrobić. Następnie pokaż mu różne opcje na wypadek, gdyby poczuło się zablokowane emocjonalnie. Z tych opcji będziesz musiało wybrać najbardziej odpowiednią.

Matka z synem

Możesz wtedy porozmawiać z nimi o tym, że wszystkie problemy można zobaczyć z różnych perspektyw i można znaleźć też różne rozwiązania. Musimy tylko wybrać to z nich, które najbardziej nam odpowiada.

Krótko mówiąc, zawsze pojawiają się nowe możliwości poprawy. Po prostu musisz mieć otwarty umysł, aby je znaleźć. Jest to sposób na wzmocnienie naszych dzieci od najmłodszych lat. Tak aby znalazły swoją pasję zarówno w rzeczach, które już umieją robić. Jak i nowych umiejętnościach, których jeszcze się nie nauczy ły

Niech nigdy nie zabraknie im nowych celów! 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Morató García, A. (2020) Creo en ti: 6 cuentos cortos para ayudarnos a tomar buenas decisiones. Editorial: Independiente.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.