Pragnienie popularności u nastolatków - dowiedz się więcej na ten temat!

Pragnienie popularności u nastolatków - dowiedz się więcej na ten temat!
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 16 grudnia, 2019

Pragnienie popularności może przerodzić się w prawdziwą obsesję u niektórych nastolatków. W takim przypadku powinnaś podjąć odpowiednie działania, aby pomóc swojemu dziecku. Poznaj zachowania, które mogą sugerować, że chęć bycia popularnym staje się problemem.

Nastolatki chcą być popularne. Ich pragnienie popularności nie powinno niepokoić póki nie zacznie przekraczać zdroworozsądkowych granic. Socjalizacja staje się kluczowym elementem ich życia. Nastolatki odczuwają potrzebę identyfikacji ze swoimi przyjaciółmi, aby czuć, że mają swoje miejsce w społeczeństwie i są akceptowane.

Często mamy tendencję do postrzegania wszystkich wydarzeń podczas etapu dorastania jako jednego wielkiego kłębka problemów. Uznajemy zachowania nastolatków za założone, trudne do zrozumienia i skonfliktowane. Z tego powodu zmiany, przez które przechodzą, stają się jeszcze trudniejsze.

Okres dojrzewania to ten etap w życiu, w którym zmiany fizyczne są widoczne na pierwszy rzut oka. Hormony zaczynają odgrywać istotną rolę, a nastolatki starają się stworzyć swoją własną osobowość. Ich stan emocjonalny jest niestabilny, więc to całkowicie normalne, że czasem mają problem ze zrozumieniem tego, co się z nimi dzieje.

Jako dorośli, którzy żyją z nastolatkami, będący ich rodzicami, członkami rodziny i nauczycielami, musimy zawsze pamiętać, że zmiany dotykają dzieci na różne sposoby i na wielu płaszczyznach. Właśnie dlatego musimy pamiętać, by zawsze okazywać empatię i słuchać tego, co mówią, aby lepiej je zrozumieć.

Uśmiechnięty nastolatek i nastolatka stykający się plecami

Na tym etapie życia dzieci starają się odkryć kim są w rzeczywistości. Rodzina przestaje być centrum ich wszechświata. Zamiast niej punktem odniesienia stają się przyjaciele i otaczający ich świat. Nic dziwnego, że pragnienie popularności odgrywa tak istotną rolę w ich życiu.

Brak pewności siebie i niskie poczucie własnej wartości mogą stać się niebezpieczne, jeśli połączy się je z poszukiwaniem popularności. Dlatego musisz zachować dużą czujność, by odpowiednio szybko wychwycić sygnały wysyłane przez dziecko.

Pragnienie popularności i związane z nim niebezpieczeństwa

Bycie kimś, kim się nie jest

Musisz postarać się pomóc swojemu nastolatkowi postępować w pozytywny i prawdziwy sposób. Nie może udawać, że jest kimś innym niż w rzeczywistości, tylko po to, aby wpasować się w krąg znajomych.

Koniec końców fałszywa rola, którą przyjmie, przysporzy mu więcej problemów niż korzyści. Może dojść do tego, że rówieśnicy zaczną postrzegać go jako kogoś niegodnego zaufania.

Pragnienie popularności i akceptacji może sprawić, że nastolatek zacznie ukrywać emocje, które nie są akceptowane społecznie. To z kolei może stać się nawykiem na całe życie, przez który w dorosłości nie będzie w stanie wyrażać swoich uczuć.

Niewłaściwe zachowanie

Jeśli nastolatek nie ma odpowiednich wzorów zachowań i osób, które będą służyły mu radą, może zacząć zachowywać się w sposób nadmiernie ekshibicjonistyczny. Uważa, że dzięki temu przyciągnie większą uwagę w mediach społecznościowych i zyska większą liczbę followersów.

Powierzchowne związki

Jeśli nastolatek koncentruje się na poszukiwaniu popularności i nie przykłada wagi do tworzenia prawdziwych związków, nie będzie miał prawdziwych przyjaciół. Istnieje niebezpieczeństwo, że wszystkie jego relacje z rówieśnikami będą płytkie i powierzchowne.

Co mogą zrobić rodzice?

Komunikacja i przemyślenie zachowania

Właściwa komunikacja to proces, o którego rozwój należy dbać od jak najmłodszych lat.

Wielu rodziców, którzy nie poświęcali do tej pory wystarczającej uwagi otwarciu kanału komunikacyjnego twierdzi, że dziecko, które weszło w wiek dojrzewania, powie im o wszystkim. Są w ogromnym błędzie! Pamiętaj, by zawsze być blisko swojej pociechy oraz pielęgnować Waszą relację, stawiając na otwartość i szybkie dostrzeganie problemów.

Jeśli zauważysz, że Twój nastolatek za bardzo przejmuje się popularnością, zapytaj go o jego motywację. Jednocześnie postaraj się zachęcić go do przemyślenia swojego postępowania.

Jak sądzi, co da mu popularność? Co zrobi, jeśli stanie się bardzo popularny? Czy uważa, że jego życie zmieni się w sposób drastyczny?

Tworzenie zdrowych związków

To doskonały etap w życiu nastolatka, by dołączyć do drużyny sportowej, założyć zespół muzyczny lub zaangażować się w hobby, które go interesuje. Takie zachowanie ułatwi mu stworzenie więzi międzyludzkich, które bazują na czymś więcej niż tylko na popularności.

Dwie nastolatki robiące sobie selfie w parku

Szacunek ma zawsze ogromne znaczenie

Żywienie szacunku wobec siebie i innych odgrywa kluczową rolę w życiu każdego człowieka. To jedna z rzeczy, której powinnaś nauczyć dziecko już w bardzo wczesnych latach jego życia.

Szanowanie samego siebie to jedna z najważniejszych rzeczy, które musisz przekazać nastolatkowi. Powinnaś zachęcać go, by podejmował wyzwania i rozwijał się, a jednocześnie twardo stąpał po ziemi i nie ranił nikogo swoimi zachowaniami; w tym również samego siebie.

Nie możesz zapomnieć, że pragnienie popularności odgrywa kluczową rolę w życiu każdego nastolatka. Jedynie od nas zależy, czy damy mu wsparcie, którego potrzebuje, aby popularność nie stała się niebezpieczną bronią wykorzystywaną do ranienia innych osób.

Pamiętaj, że w wiek nastoletni nie wchodzi się nagle, w ciągu jednej nocy. To proces dorastania, co oznacza, że od najmłodszych lat dzieciństwa musisz zacząć wyposażać dziecko w narzędzia, które pomogą mu się z nim zmierzyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.