Lekcje życia: o czym rozmawiać z dorastającym dzieckiem

Lekcje życia: o czym rozmawiać z dorastającym dzieckiem
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 12 marca, 2019

Dzieci wchodzą w okres dojrzewania około 13 roku życia. Aby pomóc im płynnie przejść przez ten etap życia, upewnij się, że Twoje odebrały niezbędne lekcje życia.

Dlatego chcielibyśmy zasugerować najważniejsze lekcje życia, które naszym zdaniem powinny zostać przekazane dziecku, zanim ukończy ono 13 lat.

Jako rodzic najprawdopodobniej zadajesz sobie pytanie, czy dobrze wychowujesz swoje dzieci i czy uczysz ich tego, co naprawdę przyda im się w przyszłości.

Prowadzenie typowego dla współczesnych czasów, gorączkowego życia często oznacza, że ​​pozwalamy dzieciom uczyć się od ich nauczycieli lub przyjaciół, zamiast znaleźć czas i samodzielnie przekazać im najważniejsze lekcje życia.

Zanim dziecko osiągnie dojrzałość, rodzice powinni wyjaśnić mu pewne rzeczy. Dlatego chcemy ułatwić Ci to zadanie, przedstawiając najważniejsze, naszym zdaniem, lekcje życia. Oczywiście potrzebne będzie więcej lekcji niż poniższe 10, ale na początek warto skupić się na tych kilku sprawach opisanych poniżej.

Lekcje życia, które dzieci powinny poznać, zanim osiągną dojrzałość

Oto dziesięć tematów, na które rodzice powinni rozmawiać z dziećmi, zanim osiągną one 13 lat. Najlepiej wprowadzać te lekcje życia krok po kroku, dostosowując je do wieku dziecka.

1. Przyjaźń

U każdego człowieka koncepcja przyjaźni tworzy się w bardzo wczesnym wieku, ale kształtuje ją również doświadczenie i informacje płynące z mediów, filmów i naszego otoczenia.

Twoje dziecko powinno wiedzieć, jakiego rodzaju przyjacielem chce być dla innych i jakiego rodzaju przyjaciół chce mieć wokół siebie. Powinno wiedzieć, jak rozwiązywać problemy z przyjaciółmi i co robić, gdy chce komuś pomóc.

Nie powinniśmy ignorować faktu, że przyjaźń jest niezwykle ważna przez całe życie. Z biegiem czasu przyjaciele stają się tak samo ważni jak rodzina. Dlatego pomóż dziecku lepiej zrozumieć, czym jest prawdziwa przyjaźń.

2. Śmierć

Śmierć jest częścią naszego życia. Nie możemy ukryć ani złagodzić znaczenia śmierci, tylko dlatego, że chcemy uniknąć cierpienia. Dzieci zasługują na to, by wiedzieć, co oznacza śmierć, aby móc poradzić sobie z bólem i wszystkimi emocjami, jakie odczują, gdy doświadczą tego w swojej rodzinie.

3. Komunikacja emocjonalna

Musisz dać dzieciom przestrzeń do wyrażania siebie i pomóc im w zarządzaniu ich emocjami. Tłumienie lub odrzucanie emocji może być mylące i mieć negatywny wpływ na dziecko. Jest to być może najważniejsza lekcja, którą dzieci powinny poznać, zanim osiągną dojrzałość, ponieważ będzie to stanowić podstawę ich emocjonalnego samopoczucia.

Mama i córka rozmawiają

4. Uporządkowanie

Ważne jest, aby dziecko wiedziało, jak utrzymywać porządek w domu i poza nim. Musi znać swoje obowiązki, wiedzieć, jaką pracę powinno wykonać i kiedy to zrobić. Dyscyplina powinna być częścią życia Twojego dziecka, ponieważ jest to jeden z filarów bezpieczeństwa.

5. Higiena osobista

Od momentu rozpoczęcia szkoły higiena osobista stanowi część edukacji dzieci. Jednak wraz z dojrzewaniem zmienia się ciało dziecka. Stąd, ważne jest, aby wiedzieć, jak przestrzegać prawidłowej higieny zgodnie z doświadczanymi zmianami.

Edukacja nie jest odpowiedzią na żadne pytanie. Edukacja jest środkiem do znalezienia odpowiedzi na wszystkie pytania”.
-Willow Allin-

6. Empatia

Umiejętność postawienia się na czyimś miejscu jest bardzo ważna. Twoje dziecko powinno nauczyć się rozumieć i rozpoznawać swoje emocje i uczucia innych. W ten sposób będzie wiedziało, jak w efektywniejszy sposób wchodzić w interakcje z otoczeniem. Koncepcja empatii jest łatwa do wyjaśnienia, ale trudna do nauczenia.

7. Znaczenie pieniędzy

Oszczędzanie i wydawanie to podstawowe pojęcia w naszym społeczeństwie, ale trzeba uczyć dzieci ich znaczenia. Twoje dziecko powinno dowiedzieć się, skąd pochodzą pieniądze, ile kosztują różne rzeczy i ile można zarobić w różnych zawodach.

Jednocześnie warto wyjaśnić, ile wysiłku i pracy trzeba włożyć w zapewnienie dziecku wszystkiego, czego potrzebuje.

8. Seksualność

Okres dojrzewania charakteryzuje się przebudzeniem seksualności dziecka. Naturalne mówienie o seksualności wzmocni więź zaufania z dzieckiem. Seksualność nie powinna być tematem tabu, ale jednym z ważnych tematów, o których warto rozmawiać z dzieckiem przed jego całkowitym wkroczeniem w okres dojrzewania.

9. Poczucie własnej wartości

Poczucie własnej wartości obejmuje miłość własną i docenianie siebie oraz realistyczną ocenę swoich mocnych i słabych stron.

Obejmuje to także wymaganie szacunku od innych, gdy jest to konieczne. Poczucie wartości Twojego dziecka będzie pod silnym wpływem obrazu, który mu projektujesz i komunikujesz. Dlatego zachowaj szczególną ostrożność zarówno z nadmiernymi komplementami, jak i zbyt dużą krytyką.

Chłopiec rozkłada ręce w geście zwycięstwa

10. Odpowiedzialność

Działania zawsze wywołują pewne konsekwencje, zarówno dobre, jak i złe. Twoje dziecko musi zrozumieć, że złamanie reguły powoduje karę. W ten sposób nauczy się, że osiąganie celów może przynieść nagrody. Podstawowe zasady i obowiązki muszą być zrozumiałe i spełniane przez Twoje dziecko, w zależności od jego wieku.

Nasza uwaga na koniec jest taka, że należy zawsze zdawać sobie sprawę z faktu, że dzieci nieustannie borykają się ze zmianami i nowymi wyzwaniami. Zamiast być autorytatywną i zamkniętą postacią, staraj się oferować najlepsze doświadczenia i pomocną dłoń, aby ułatwić mu drogę do szczęśliwej dorosłości.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.