Szczęśliwe macierzyństwo - 7 wskazówek, które Ci je zapewnią

Szczęśliwe macierzyństwo - 7 wskazówek, które Ci je zapewnią
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 11 stycznia, 2019

Nic nie jest lepsze niż szczęśliwe macierzyństwo. To jedno z najbardziej niesamowitych doświadczeń w życiu matki. Oznacza to również ogromne zmiany i wspaniałe odkrycia.

Sposób, w jaki doświadczamy macierzyństwa, zależy w dużej mierze od postawy, którą przejawiamy i się kierujemy. Szczęśliwe macierzyństwo jest oczywiście doświadczeniem pełnym emocji i ważne jest, aby w chwili zostania matką, być gotową do entuzjastycznego życia.

Chociaż macierzyństwo nie jest wolne od powikłań, a nawet smutku, mimo wszystko można cieszyć się nim w pełni.

Szczęśliwe macierzyństwo – porady

Chociaż nie ma instrukcji do szczęśliwego macierzyństwa, istnieją pewne wskazówki, które można wykorzystać, aby to osiągnąć. Pomogą nam one poradzić sobie z tym magicznym, ale i przytłaczającym doświadczeniem.

Oto kilka wskazówek dotyczących szczęśliwego macierzyństwa:

Zaufanie

Ważne jest, aby pielęgnować zaufanie w okresie macierzyństwa. Matki muszą ufać sobie i swoim instynktom.

Oczekuj najlepszego i przekonaj się, że wszystko będzie dobrze. Bądź pewna, że jeśli pojawi się trudna sytuacja, znajdziesz sposób na jej rozwiązanie.

Córka przytulająca matkę

Przeciwieństwem zaufania jest nieufność. Osoba, która nie ufa samej sobie, zawsze oczekuje, że coś złego się wydarzy. Jeśli wzrośnie niepewność, wszystko inne zacznie grzęznąć.

Lepiej jest spróbować zmienić dotychczasowe nastawienie do życia na pozytywne. To pomoże Ci mieć szczęśliwe macierzyństwo.

Naucz się prosić o pomoc

Niektóre kobiety nie chcą być matkami. Chcą być “super mamami”. Pragną, aby wszystko było idealne i pod kontrolą. Kiedy zawodzą, czują się winne. Wierzą, że matka nigdy się nie łamie i nie popełnia błędów.

Żadna matka nie może zająć się wszystkim przez cały czas. Wręcz przeciwnie, przy wielu okazjach będziesz musiała poprosić o pomoc. To nie znaczy, że nie jesteś w stanie tego zrobić czy nie potrafisz. To po prostu oznacza, że jesteś człowiekiem, a nie niezawodną maszyną.

Rób przemyślane przerwy

Ta wskazówka stanowi uzupełnienie poprzedniej. Jeśli matka jest przepracowana, nie będzie mogła mieć szczęśliwego macierzyństwa. Wręcz przeciwnie, stopniowo zacznie czuć się coraz bardziej przytłoczona. To wpływa wyczerpująco zarówno jej zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Dlatego ważne jest częste robienie przerw. Zorganizuj sobie kilka godzin dla siebie. Czas na osobistą przyjemność. Wyjdź do miejsca, które Cię odpręży lub odpocznij od zwykłej rutyny i przeznacz kilka dodatkowych godzin na sen.

Nie idealizuj macierzyństwa

Matka nie jest osobą, która wie wszystko, ani nie jest osobą, która może zapobiec wszelkiego rodzaju szkodom i niebezpieczeństwu, które może się przytrafić jej dziecku. Jest kimś, kto daje sto procent siebie dla swoich dzieci.

Dzieci widzą swoje matki jako wszechmocne i to jest częścią ich rozwoju. Jednak ich postrzeganie jest dalekie od rzeczywistości, ponieważ matki są istotami ludzkimi, a macierzyństwo to żmudne zadanie.

Nawet doskonałe matki popełniają tysiące błędów. Jednak to nie znaczy, że macierzyństwo nie ma swojej magii.

Poszukaj pomocy

Macierzyństwo wymaga dużego wsparcia, aby było szczęśliweCzęść tej pomocy powinna być zapewniona przez Twojego partnera, a drugą część przez rodzinę.

Istnieje jednak inne źródło wsparcia, które może być jeszcze bardziej pomocne: inne matki. Przechodzą one przez te same doświadczenia, dlatego mogą zapewnić nieocenioną pomoc.

Budowanie małej sieci wsparcia z innymi matkami to świetny pomysł. Może być oczyszczający, a także przydatny do rozwiązywania wątpliwości i wzmacniania więzi. Nikt nie rozumie matki bardziej niż inne matki. Posiadanie dobrych przyjaciół może również pomóc w doświadczeniu szczęśliwszego macierzyństwa.

Przyzwyczajaj się do separacji

Separacja matki od dziecka zaczyna się od momentu narodzin. Odtąd dzieci rozpoczynają własne przygody na świecie. Na tym polega ewolucja i rozwój.

Matka spędzająca miło czas z synem

Jest to jeden z najtrudniejszych aspektów dla matek. Nie jest łatwo nauczyć się jak stworzyć odpowiednią i bezpieczną odległość między nią a dzieckiem. Wymaga to zdrowego rozsądku, a przede wszystkim wielkiej miłości i chęci do nauki oraz pracy nad samym sobą. Niemożliwe jest mieć szczęśliwe macierzyństwo, nie będąc świadomym przywiązania oraz jego braku.

Stwórz własną opinię

Od momentu, w którym matka zachodzi w ciążę, zaczyna słyszeć rady innych. Nie może uwolnić się od zadawanych pytań i krytyki przez innych. Czasami może nawet otrzymać pochlebstwo i słowa podziwu.

Nie możesz mieć szczęśliwego macierzyństwa, jeśli polegasz wyłącznie na opiniach innych. Ważne jest wzmocnienie własnych kryteriów.

Kieruj się własnym instynktem i zawsze uważaj, że robisz najlepiej jak potrafisz. Oczywiście, nie zapominając też o lekceważeniu negatywnej i niekonstruktywnej krytyki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.