12-miesięczne dziecko: rozwój i prawidłowa dieta

12-miesięczne dziecko: rozwój i prawidłowa dieta

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2018

12-miesięczne dziecko jest bardziej niż kiedykolwiek chętne, by próbować nowych smaków. Bardzo istotne jest dbanie o prawidłową dietę dziecka w tym wieku.

Mówiąc krótko, 12-miesięczne dziecko zaczyna całkiem sporo rozumieć. Jest to również czas, kiedy staje się bardziej wybredne w kwestii tego, które artykuły spożywcze mu smakują, a które nie…

Dlatego ważne jest, aby wybierać produkty zawierające składniki odżywcze, których potrzebuje 12-miesięczne dziecko. Te składniki odżywcze ułatwią zdrowy rozwój Twojego dziecka i przyczynią się do lepszego wzrostu w okresie niemowlęcym.

Prawidłowe odżywianie na tym etapie jest kluczowe. Ponadto około 12-miesięczne dziecko zaczyna zmieniać nawyki dotyczące jedzenia.

Aby poprawić odżywianie Twojego dziecka, możesz włączyć do diety krakersy, szynkę, całe jajka (białka jaj są bardzo bogate w proteiny), ryby, ser i niektóre konserwy (takie jak tuńczyk).

Możesz również wprowadzić nowe warzywa, takie jak kalafior i rzepa. Innymi słowy, Twoje dziecko jest teraz gotowe, aby wypróbować te pokarmy, po których produkują się gazy, i których unikaliście do tej pory.

Szpinak i buraki są również świetnym rozwiązaniem. Tych warzyw należy unikać do 12 miesiąca, ponieważ mogą powodować zaburzenia metabolizmu żelaza, takie jak methemoglobinemia.

Co powinno jeść 12-miesięczne dziecko

Gdy Twój maluch zbliża się do swoich pierwszych urodzin, możesz zacząć miażdżyć jego jedzenie widelcem. Chociaż przeciery mogą wydawać się praktyczne, lepiej ich unikać i dać dziecku okazję do żucia.

Nauka gryzienia jest ważną częścią wczesnej stymulacji.

12-miesięczne dziecko rozpoznaje kształty geometryczne

Specjaliści zalecają, by bez obaw karmić 12-miesięczne dziecko stałymi pokarmami. Pozwól dziecku napić się wody, aby poprawić wchłanianie.

 • Pomidor. Możesz dodać pomidory do posiłku dziecka, po uprzednim starannym umyciu. Najlepiej również je obrać. Pomidory stanowią bogate źródło składników odżywczych. Zawierają witaminę C, wiele przeciwutleniaczy i są bogate w błonnik.
 • Suche rośliny strączkowe, jak soczewica, ciecierzyca i fasola. Możesz ugotować je z warzywami i dodać trochę ryżu.
  • Te pokarmy dostarczą Twojemu maluchowi dużo witamin, minerałów i błonnika. Gdy dziecko osiągnie wiek 18 miesięcy, możesz dać mu całe rośliny strączkowe (to znaczy ze skórką).
 • Jogurt, ser i mleko krowie. Możesz podawać te produkty na śniadanie, lunch lub kolację. Ważne jest, aby pamiętać, że Twoje dziecko powinno spożywać 500 ml mleka lub jego pochodnych dziennie.
  • Koktajle mleczne to świetna odmiana, podobnie jak jogurt lub ser z dodatkiem ulubionych owoców. W ten sposób Twoje dziecko otrzyma jeszcze większą różnorodność witamin i minerałów.
 • Unikaj tłustych serów i jogurtów z dodatkiem cukru.
  Dodany cukier nie jest niezbędną częścią diety Twojego dziecka, ponieważ owoce mają naturalnie wysoką zawartość cukru.

Sól, cukier i miód nie są niezbędnymi składnikami diety, ale można je stosować w ograniczonych ilościach, aby dodać smaku posiłkom dziecka. Twoje dziecko może teraz cieszyć się tymi składnikami, ale w bardzo małych ilościach. Jeśli chodzi o sól, lepiej wybrać wersję jodowaną.

Stymulowanie rozwoju 12-miesięcznego dziecka

12-miesięczne dziecko - układa wieżę z klocków

12-miesięczne dziecko prawdopodobnie zacznie mieć napady złości i wybuchy emocji. Jest to całkowicie normalne.

Jest to również etap, na którym dziecko zaczyna rozwijać mowę i wchodzić w bardziej werbalne interakcje.

Po 12 miesiącach nadszedł dobry moment, aby zacząć oduczać maleństwo od smoczka lub całkowicie go wyeliminować.

Jeśli chodzi o zabawki, trzeba trzymać się z dala od tych, które zawierają małe elementy, które dziecko może połknąć.

Popularnym zajęciem dla dzieci w tym wieku jest zestaw klocków, które można układać w stos, aby stworzyć wieżę.

Niektóre zabawki – takie jak wiadra z otworami o geometrycznych kształtach i klockami pasującymi do otworów – mogą być jednocześnie źródłem rozrywki i nauki. Pomagają one dziecku nauczyć się rozróżniać kształty i kolory podczas zabawy. Możesz również dać swojemu dziecku zabawkowy telefon z dźwiękami i światłami.

Więcej zabawek dla rocznego dziecka

Istnieje wiele możliwości stymulowania rozwoju Twojego dziecka od najmłodszych lat. Warto kupować zabawki wysokiej jakości, które spełniają obecne normy bezpieczeństwa, aby nie narażać dziecka na żadne zagrożenia.

Oto kilka ciekawych propozycji dla rodziców, którzy zastanawiają się, jakie zabawki wybrać dla rocznego dziecka:

 • Małe książki z teksturami, muzyką i obrazami.
 • Lalki i samochody o różnych kształtach i rozmiarach.
 • Wszystkie typy zabawek, które można układać w stosy, naciskać lub rozciągać, geometryczne kształty itp.
 • Instrumenty muzyczne. Instrumenty dęte – takie jak zabawkowy flet – są szczególnie dobrym pomysłem, ponieważ przyspieszają rozwój mowy. Ksylofony są również doskonałym narzędziem wspomagającym rozwój mowy.

Waga i wzrost

12-miesięczne dziecko, bez względu na płeć, powinno mieć wzrost około 73 cm do 75 cm. Jeśli chodzi o wagę na ogół wynosi ona od 8 do 12 kg, a jego obwód czaszki wynosi około 46 cm.

Większość dzieci w tym wieku ma już pierwsze 4 boczne siekacze i pierwsze 4 przedtrzonowce.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.