Rola dziadków w życiu dzieci

Rola dziadków w życiu dzieci
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Więź, która łączy dziadków z wnukami, jest wyjątkowa i wzbogaca życie obu pokoleń. Nasi rodzice dają naszym dzieciom o wiele więcej niż śmielibyśmy prosić. Nic dziwnego, że rola dziadków w życiu dzieci jest aż tak znacząca.

W ostatnich latach rola dziadków w rodzinie i w społeczeństwie uległa wielu zmianom. Ich interwencje, które w przeszłości były bardziej dyskretne i opcjonalne, są teraz w wielu przypadkach bardziej aktywne i niezbędne.

Rola dziadków

Dziadkowie odgrywają niezwykle istotną rolę w życiu swoich wnuków oraz całej rodziny. Są niezwykle cenni zarówno pod względem rozwiązań logistycznych stosowanych w życiu rodzinnym, jak i w obszarze rozwoju emocjonalnego dziecka.

Głos doświadczenia

Dziadkowie stanowią przede wszystkim źródło wiedzy i doświadczenia. Dzięki swojemu wiekowi i wszystkiemu, co przeżyli, są w stanie zaoferować inną i szerszą perspektywę niż przedstawiciele młodszych pokoleń.

W momentach kryzysu, gniewu, lęku czy niepewności ich punkt widzenia pomaga ożywić ich wnuki i sprawia, że podejmują lepsze decyzje.

Wsparcie emocjonalne

Dziadkowie stanowią ważny punkt łączący rodziców z wnukami. Sprawdza się to zwłaszcza podczas narodzin pierwszego dziecka, ponieważ rodzice często odczuwają lęk i są przytłoczeni nową sytuacją. Wsparcie i porady płynące od dziadków mogą stać się źródłem spokoju i zachęty dla świeżo upieczonych rodziców.

Dziadkowie czytający wnukowi - rola dziadków

Co więcej, dziadkowie mogą pomagać w każdym aspekcie opieki nad wnukami. W ten sposób pokazują swoim dzieciom, że dadzą radę samodzielnie opiekować się najnowszym członkiem rodziny.

Rola dziadków w kulturze rodziny

Dziadkowie stanowią główne jądro i punkt jedności rodziny. To dzięki nim ich potomkowie mogą dowiedzieć się więcej o historii całego klanu. Co więcej, wnoszą duży wkład w budowanie poczucia tożsamości oraz przynależności, gdy snują opowieści o historii rodziny.

Jednocześnie odgrywają kluczową rolę w przekazywaniu wartości rodzinnych i dbaniu o łączące ją więzi.

Zazwyczaj to dziadkowie wkładają największy wysiłek w organizację wspólnych spotkań. I to właśnie dziadkowie najbardziej cieszą się przyglądając się jak ich pociechy spędzają razem czas. Dziadkowie przypominają nam o znaczeniu i wartości  więzi rodzinnych.

Odpowiedzialność i empatia

Dziadkowie wzbudzają w swoich wnukach naturalne uczucie zrozumienia i szacunku.

Często można zobaczyć jak dziadkowie w magiczny sposób uspokajają swoje wnuki podczas wybuchu złości, nawet gdy rodzicom się to nie udaje. Poza tym dzieci mogą nie chcieć słuchać swoich rodziców, ale od razu wykonują wszystko, o co poproszą ich dziadkowie.

Co więcej dzieci rozwijają w sobie empatię i naturalny instynkt troszczenia się o innych dzięki nauce ograniczeń związanych z wiekiem dziadków. Są zdolne do martwienia się o dziadków i wprowadzania zmian w swoim zachowaniu, aby zadbać o ich dobre samopoczucie.

Uczenie się od wnuków

Wnuki to nie jedyne osoby, które czerpią korzyści z tej wielopokoleniowej relacji. Dziadkowie wzbogacają życie swoich wnuków, które w zamian wywierają na nich pozytywny wpływ.

Wnuki pomagają dziadkom poczuć młodość i pełnię życia. Dają swoim dziadkom możliwość ponownego doświadczenia rodzicielstwa w bardziej zrelaksowanym i przyjaznym wydaniu. Tworzą więź pełną zaufania i porozumienia, która oddziałuje korzystnie na obie strony.

Co więcej, starsze dzieci mogą wchodzić z dziadkami w dyskusje oraz wprowadzać ich w nowoczesny świat technologii i postępu. Mogą pomóc im bardziej zaangażować się i dogonić społeczeństwo, aby nie czuli, że zostają w tyle.

Rola dziadków w wychowaniu

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w przeszłości dziadkowie pełnili inną rolę niż dziś. W poprzednich pokoleniach byli mniej zaangażowani, a ich obecność była opcjonalna. Jednak w dzisiejszych czasach wiele rodzin musi prosić ich o pomoc w kwestiach natury finansowej lub logistycznej.

Dziadkowie z wnukami na plaży

Dzieje się tak z powodu obecnej konfiguracji rodzinnej i dzisiejszego społeczeństwa. Jednak takie okoliczności często stawiają dziadków w trudnym położeniu. Oczekuje się od niż, że wezmą odpowiedzialność za opiekę nad swoimi wnukami, ale jednocześnie rodzice proszą ich, aby nie wtrącali się w ich wychowanie.

Większość dziadków od czasu do czasu “rozpieszcza” swoje wnuki. Z tego powodu rodzice mają często wrażenie, że ich autorytet jest podkopywany przez niektóre działania dziadków.

To normalne, że matki i ojcowie chcą podejmować decyzje dotyczące wychowania własnych dzieci. Jednak nie należy zapominać, że dziadkowie z miłości podejmują się zadania, które tak naprawdę do nich nie należy. Czasami wykracza ono poza ich możliwości fizyczne i emocjonalne.

Dlatego też postaraj skoncentrować się na tym, co istotne w wychowaniu Twoich dzieci. Z kolei we wszystkich innych kwestiach ufaj kryteriom swoich własnych rodziców i okazuj im wdzięczność za ich wsparcie. Jeżeli będzie w stanie współpracować ze sobą, każda strona będzie czerpała z tego korzyści – a zwłaszcza Twoje dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.