Rola dziadków w życiu dzieci

Rola dziadków w życiu dzieci
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Więź, która łączy dziadków z wnukami, jest wyjątkowa i wzbogaca życie obu pokoleń. Nasi rodzice dają naszym dzieciom o wiele więcej niż śmielibyśmy prosić. Nic dziwnego, że rola dziadków w życiu dzieci jest aż tak znacząca.

W ostatnich latach rola dziadków w rodzinie i w społeczeństwie uległa wielu zmianom. Ich interwencje, które w przeszłości były bardziej dyskretne i opcjonalne, są teraz w wielu przypadkach bardziej aktywne i niezbędne.

Rola dziadków

Dziadkowie odgrywają niezwykle istotną rolę w życiu swoich wnuków oraz całej rodziny. Są niezwykle cenni zarówno pod względem rozwiązań logistycznych stosowanych w życiu rodzinnym, jak i w obszarze rozwoju emocjonalnego dziecka.

Głos doświadczenia

Dziadkowie stanowią przede wszystkim źródło wiedzy i doświadczenia. Dzięki swojemu wiekowi i wszystkiemu, co przeżyli, są w stanie zaoferować inną i szerszą perspektywę niż przedstawiciele młodszych pokoleń.

W momentach kryzysu, gniewu, lęku czy niepewności ich punkt widzenia pomaga ożywić ich wnuki i sprawia, że podejmują lepsze decyzje.

Wsparcie emocjonalne

Dziadkowie stanowią ważny punkt łączący rodziców z wnukami. Sprawdza się to zwłaszcza podczas narodzin pierwszego dziecka, ponieważ rodzice często odczuwają lęk i są przytłoczeni nową sytuacją. Wsparcie i porady płynące od dziadków mogą stać się źródłem spokoju i zachęty dla świeżo upieczonych rodziców.

Dziadkowie czytający wnukowi - rola dziadków

Co więcej, dziadkowie mogą pomagać w każdym aspekcie opieki nad wnukami. W ten sposób pokazują swoim dzieciom, że dadzą radę samodzielnie opiekować się najnowszym członkiem rodziny.

Rola dziadków w kulturze rodziny

Dziadkowie stanowią główne jądro i punkt jedności rodziny. To dzięki nim ich potomkowie mogą dowiedzieć się więcej o historii całego klanu. Co więcej, wnoszą duży wkład w budowanie poczucia tożsamości oraz przynależności, gdy snują opowieści o historii rodziny.

Jednocześnie odgrywają kluczową rolę w przekazywaniu wartości rodzinnych i dbaniu o łączące ją więzi.

Zazwyczaj to dziadkowie wkładają największy wysiłek w organizację wspólnych spotkań. I to właśnie dziadkowie najbardziej cieszą się przyglądając się jak ich pociechy spędzają razem czas. Dziadkowie przypominają nam o znaczeniu i wartości  więzi rodzinnych.

Odpowiedzialność i empatia

Dziadkowie wzbudzają w swoich wnukach naturalne uczucie zrozumienia i szacunku.

Często można zobaczyć jak dziadkowie w magiczny sposób uspokajają swoje wnuki podczas wybuchu złości, nawet gdy rodzicom się to nie udaje. Poza tym dzieci mogą nie chcieć słuchać swoich rodziców, ale od razu wykonują wszystko, o co poproszą ich dziadkowie.

Co więcej dzieci rozwijają w sobie empatię i naturalny instynkt troszczenia się o innych dzięki nauce ograniczeń związanych z wiekiem dziadków. Są zdolne do martwienia się o dziadków i wprowadzania zmian w swoim zachowaniu, aby zadbać o ich dobre samopoczucie.

Uczenie się od wnuków

Wnuki to nie jedyne osoby, które czerpią korzyści z tej wielopokoleniowej relacji. Dziadkowie wzbogacają życie swoich wnuków, które w zamian wywierają na nich pozytywny wpływ.

Wnuki pomagają dziadkom poczuć młodość i pełnię życia. Dają swoim dziadkom możliwość ponownego doświadczenia rodzicielstwa w bardziej zrelaksowanym i przyjaznym wydaniu. Tworzą więź pełną zaufania i porozumienia, która oddziałuje korzystnie na obie strony.

Co więcej, starsze dzieci mogą wchodzić z dziadkami w dyskusje oraz wprowadzać ich w nowoczesny świat technologii i postępu. Mogą pomóc im bardziej zaangażować się i dogonić społeczeństwo, aby nie czuli, że zostają w tyle.

Rola dziadków w wychowaniu

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w przeszłości dziadkowie pełnili inną rolę niż dziś. W poprzednich pokoleniach byli mniej zaangażowani, a ich obecność była opcjonalna. Jednak w dzisiejszych czasach wiele rodzin musi prosić ich o pomoc w kwestiach natury finansowej lub logistycznej.

Dziadkowie z wnukami na plaży

Dzieje się tak z powodu obecnej konfiguracji rodzinnej i dzisiejszego społeczeństwa. Jednak takie okoliczności często stawiają dziadków w trudnym położeniu. Oczekuje się od niż, że wezmą odpowiedzialność za opiekę nad swoimi wnukami, ale jednocześnie rodzice proszą ich, aby nie wtrącali się w ich wychowanie.

Większość dziadków od czasu do czasu “rozpieszcza” swoje wnuki. Z tego powodu rodzice mają często wrażenie, że ich autorytet jest podkopywany przez niektóre działania dziadków.

To normalne, że matki i ojcowie chcą podejmować decyzje dotyczące wychowania własnych dzieci. Jednak nie należy zapominać, że dziadkowie z miłości podejmują się zadania, które tak naprawdę do nich nie należy. Czasami wykracza ono poza ich możliwości fizyczne i emocjonalne.

Dlatego też postaraj skoncentrować się na tym, co istotne w wychowaniu Twoich dzieci. Z kolei we wszystkich innych kwestiach ufaj kryteriom swoich własnych rodziców i okazuj im wdzięczność za ich wsparcie. Jeżeli będzie w stanie współpracować ze sobą, każda strona będzie czerpała z tego korzyści – a zwłaszcza Twoje dzieci.

To może Cię zainteresować ...
Szacunek dla starszych przekazuj od najmłodszych lat
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Szacunek dla starszych przekazuj od najmłodszych lat

Szacunek dla starszych jest jedną z podstaw edukacji. Ma pozytywny wpływ nie tylko na dojrzewaniw, ale także na przyszłe interakcje dziecka z senio...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.