Wymagająca matka wychowuje dzieci odnoszące sukcesy

Możliwe, że Twoje dzieci narzekają teraz na to, że jesteś wymagająca. W przyszłości Ci jednak podziękują.
Wymagająca matka wychowuje dzieci odnoszące sukcesy
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Bycie określaną jako wymagająca matka ma swoje plusy. Nie, nie staramy się poprawić Ci humoru. Są na to naukowe dowody.

Dwie serie badań wykonanych na Uniwersytecie Essex w Anglii wykazały, że wymagająca matka wychowuje dzieci na osoby odnoszące sukcesy i mające pełną zdolność do stawiania czoła wyzwaniom, które się przed nimi pojawiają.

Matki kładące wyraźny nacisk na dyscyplinę i mają sztywne reguły, którymi kierują się w wychowaniu dzieci często są określane jako wymagające lub surowe. To samo mówi się o matkach i ojcach, którzy dużo od dzieci wymagają.

Jednakże taka forma wychowania może pomóc dzieciom w wyrośnięciu na niezależnych ludzi. Dzieci “surowych” matek są w stanie wyznaczać sobie ambitne cele i z sukcesem je osiągać.

To kim jestem i to kim mam nadzieję się stać zawdzięczam mojej matce, która jest aniołem.

-Abraham Lincoln-

Czy wymagająca matka to dobra matka?

Odpowiedź brzmi: tak. I nauka udowadnia to stwierdzenie poprzez dwa badania przeprowadzone niedawno na Uniwersytecie Essex. Najnowsze z nich skupiło się na 1000 dziewczynek i chłopców w wieku od 13 do 14 lat. Wyniki wykazały, że dzieci wymagających matek odnoszą większe sukcesy. Dzieje się tak, ponieważ dorastają w jasno wyznaczonych granicach i wśród określonych reguł.

Wymagający rodzice kładą nacisk na dyscyplinę.

Drugie ze wspomnianych badań, wcześniejsze, miało miejsce w latach 2004-2010. Pozwoliło ono na przeanalizowanie przypadków 15 500 dziewczynek w wieku od 13 do 14 lat. Wyniki jasno wskazują na to, że dziewczynki mające wymagające matki – takie, które zawsze upewniają się, że dziecko ma odrobione lekcje – mają jednocześnie większe szanse na ukończenie studiów uniwersyteckich.

Testy te mówią nam, że córki wymagających matek są w stanie spełnić surowe oczekiwania rodziców. Ukończywszy studia wyższe mogą liczyć na lepszą pracę.

Badania te wyjaśniają też dlaczego córki, których matki mają wysokie wymagania co do zachowania dzieci i spodziewają się od nich wiele, mają większe szanse na dostanie się na lepsze uniwersytety i otrzymywanie wyższych pensji w pracy.

Lepsze kwalifikacje zawodowe pomagają chronić młodych ludzi przez bezrobociem oraz niskopłatnymi pracami. Przebadana grupa dziewczynek była też mniej narażona na ciążę w wieku nastoletnim. Dzięki temu uniknęły one problemów które pojawiają się w związku z nieplanowaną, zbyt wczesną ciążą i macierzyństwem.

Badania te udowodniły więc pozytywny wpływ jaki wymagająca matka wywiera na zachowanie nastoletniego dziecka. Jest on nawet bardziej wyraźny niż korzyści związane z nauką i wiedzą. Nastolatki często nie mają przyjaciół czy dobrych nauczycieli, którzy mogliby spełnić tę rolę.

Tak więc nawet jeśli Twoje dziecko narzeka teraz na to jak surowa i wymagająca jesteś, w perspektywie okaże się, że Twoje podejście do wychowania ma wiele korzyści.

Dyscyplina matki – tygrysicy

Mało którzy rodzice są bardziej wymagający i surowi niż rodzice w Chinach. Artykuł autorstwa Amy Chua opublikowany w Wall Street Journal stawia nawet pytanie wprost: dlaczego chińskie matki są lepsze?

Wymagająca matka zawsze upewnia się, że dziecko osiąga dobre wyniki w nauce.

Autorka dochodzi do wniosku, że sekretem sukcesu matek wychowujących dzieci zgodnie z chińską tradycją jest dyscyplina i wysokie wymagania.

Argument ten rozwinięty jest w książce “Bojowa pieśń tygrysicy” (“Battle Hymn of the Tiger Mother”). W swoich wspomnieniach Amy Chua, profesor prawa na Uniwersytecie Yale, opisuje jak wychowywała swoje dwie córki: osiemnastoletnią obecnie Sophię i szesnastoletnią Louisę.

Obie dziewczynki dorastały ucząc się tabliczki mnożenia przez sześć godzin dziennie. Oglądanie telewizji było bardzo rzadkim przywilejem. Nie wolno im było zostawać u koleżanek na noc ani marnować czasu na bezużyteczne zajęcia. Matka nie akceptowała ocen innych niż najlepsze.

Długofalowe skutki i osiągnięcia

Metoda wychowania stosowana przez Amy Chua zakłada, że dziecko musi grać na instrumencie muzycznym, ale wolno mu wybrać jeden z dwóch: pianino bądź skrzypce. Takie wychowanie nie zostawia dla dzieci wiele wolnego czasu. Po skończeniu nauki i zajęć dodatkowych oraz wypełnieniu obowiązków domowych przychodzi w zasadzie czas na sen.

Dla matek wychowujących dzieci zgodnie z chińską kulturą (a nie wszystkie matki w Chinach to robią i, z drugiej strony, metody te stosuje wielu rodziców niemieszkających w Chinach – będących potomkami imigrantów lub niemających żadnych azjatyckich przodków) czas wolny jest ograniczony do minimum. Dzięki temu cenne godziny każdego dnia nie idą na marne.

Historia matki-tygrysicy natychmiast stała się bestsellerem. Książka prezentuje też opinię autorki na temat szkół: Amy Chua uważa, że starając się sprawić, że nauka będzie zabawna, szkoły zrzucają cały obowiązek nauczania dzieci na rodziców.

Jeśli więc chcesz wychować dziecko niezależne i odnoszące sukcesy, upewnij się, że można o Tobie powiedzieć “wymagająca matka”. Niech dzieci tak mówią. To świadczy wyłącznie o tym, że robisz dla nich to, co najlepsze i dużo od nich wymagasz. Później będą Ci wdzięczne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.