Macierzyństwo - 10 korzyści bycia mamą jakie odczujesz

Macierzyństwo - 10 korzyści bycia mamą jakie odczujesz
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 24 grudnia, 2018

Macierzyństwo to bez wątpienia najpiękniejszy moment w życiu kobiety. Umożliwia mamom czerpanie radości i całkowite dopełnienie roli kobiety. Macierzyństwo pomaga odkrywać wiele uczuć do tej pory nieznanych a także przeżywać niepowtarzalne i wyjątkowe chwile. A to tylko kilka z wielu zalet bycia mamą.

W czasie ciąży kobiety uczą się zaradności i cierpliwości. Rosnący rozmiar brzuszka, różne objawy temu towarzyszące i ten wieczny dyskomfort wystawiają na próbę nie jedną mamę. Z drugiej jednak strony nic nie dorówna przyjemności jaką daje noszenie nowego życia pod sercem.

W ciągu tych miesięcy kobiety zaczynają kreować wizję przyszłości którą tak pragną i przygotować się na chwilę przyjścia maluszka na świat.

Rodzina zbliża się do siebie, dziadkowie cieszą się z nowego pokolenia, ciotki i wujkowie nie mogą doczekać się na powitanie dziecka.

To otoczenie jak i zainteresowanie w kierunku matki i nienarodzonego jeszcze dziecka sprawia, że oczekiwanie staje się jeszcze piękniejsze. Bez wątpienia bycie matką ma wiele zalet. Pomaga to kobietom kształcić się jako człowiek i zmieniać priorytety.

10 korzyści bycia mamą

1. Nauka kochania

Przed narodzinami własnych dzieci, kobiety często myślą że dokładnie wiedzą czym jest miłość. Gdy jednak mały członek rodziny przychodzi na świat, odkrywają znaczenie prawdziwego uczucia. Bezwarunkowe, specjalne i kompletne.

Miłość matki jest czymś innym niż wszystko to czego doświadczyła wcześniej. Matka zawsze stawia swoje dzieci na pierwszym miejscu. Miłość ta jest wieczna.

Millenialsi jako rodzice to osoby, które korzystają z technologii wspólnie z dziećmi.

2. Rozwój osobisty

Matki nabywają i rozwijają cechy, o których nigdy wcześniej nie myślały. Stają się one bardziej cierpliwe, troskliwe, odpowiedzialne i kochające.

Jednocześnie starają się poprawić małe i drobne szczegóły, aby wszystko szło zgodnie z oczekiwaniami. Oczywiście zawsze odbywa się to za pomocą odrobiny bezwarunkowej miłości i poczucia ochrony, które posiada każda matka.

3. Macierzyństwo wzmacnia miłość w związku

Związek między matką i jej partnerem staje się silniejszy wraz z przybyciem dziecka. Dyskutują o przyszłości i podejmują wspólne decyzje. Ich wzajemne zaangażowanie nabiera nowego, bardziej głębokiego wymiaru.

Wysiłek i poświęcenie z ich strony są zauważalne każdego dnia. Łączą się i pracują jako zespół dla dobra swoich dzieci.

4. Przeżywanie dzieciństwa

Najśmieszniejsze momenty dzieciństwa wracają, gdy przeżywa się je ze swoim dzieckiem.

Rysowanie, bieganie, śpiewanie, chodzenie do parku i wiele więcej aktywności sprawiają, że cała rodzina a zwłaszcza matka z radością przyjmuje ponowne zaproszenie do bycia młodym.

5. Filmy dla dzieci

Rodzinne wycieczki z dziećmi są zabawne i edukacyjne. Jedną z rzeczy które dzieci naprawdę lubią jest też wyjście do kina.

Zdobywanie biletów, kupowanie napojów i popcornu, siadanie przed dużym ekranem i oczekiwanie na seans- to ekscytująca przygoda!

Jeśli film zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka zdobywa Wasze uznanie, to doświadczenie stanie się jeszcze bardziej niezapomniane.

“Matka zawsze stawia swoje dziecko przed czymkolwiek innym. To prawdziwa, wieczna miłość.”

6. Zdobycie nowego przyjaciela

Wyjątkowa więź matki z dzieckiem jest silna i godna zaufania. Matka nie tylko zdobywa syna czy córkę, ale i sojusznika… przyjaciela.

Wyjście, dzielenie się, słuchanie nawzajem problemów i pomaganie w znajdowaniu rozwiązań… To wszystko łączy matkę i dziecko.

I właśnie wtedy obydwoje naprawdę rozumieją, na czym polega bezwarunkowa miłość.

7. Lepsze zdrowie

Ciśnienie tętnicze spada, co oznacza poprawę zdrowia serca. Jednocześnie karmienie piersią zmniejsza do pewnego stopnia ryzyko raka piersi.

Zmiany hormonalne, które zachodzą po ciąży powodują niewielką zmianę w mózgu. Aktywuje ona zmysły kobiety, aby lepiej dbać o jej maleństwo.

Innymi słowy, matka staje się bardziej uważna i intuicyjna.

8. Niechęć jest dozwolona!

W pierwszym roku życia dzieci często eksperymentują z różnymi przedmiotami.

Matki zwracają uwagę na wszystko co robią ich dzieci. Troska zostaje delikatnie w tyle byle tylko Twoje dziecko czerpało radość z nauki przez ciekawość.

Mama z córką na łące

9. Pozwól sobie na spóźnienie!

Kiedy nadchodzi moment opuszczenia domu, istnieje milion różnych przeszkód które mogą opóźnić Wasze wyjście. Często te niespodzianki i niedogodności w ostatniej chwili zmuszają do przesunięcia planów.

Na szczęście większość ludzi bierze to pod uwagę, ponieważ cała Twoja rutyna wywróciła się do góry nogami.

10. Miłość do własnych rodziców rośnie

Właśnie w tym momencie matki zaczynają naprawdę doceniać znaczenie słów poświęcenie i cierpliwość. A rodzice są najlepszym na to przykładem.

Dziadkowie są największym prezentem na tym etapie. Podczas gdy rozpieszczają oni swoje wnuki także pomagają w ich wychowaniu. To właśnie wtedy młodzi rodzice doświadczają wszystko, co przeżyli ich mama z tatą. Mogą zwrócić się do dziadków o pomoc i wsparcie, gdy tylko tego potrzebują.

Zalety bycia mamą są liczne i niepowtarzalne. Sam akt narodzin nowego życia na świat jest najcudowniejszym i niesamowitym doświadczeniem, jakie może doznać kobieta.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.