Język migowy Twojego dziecka. Jak zacząć go rozumieć?

Język migowy Twojego dziecka. Jak zacząć go rozumieć?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wiele matek nieustannie stara się zrozumieć potrzeby swojego dziecka. Należy przy tym zachować otwarty umysł i zwracać uwagę na język migowy malucha po to aby zrozumieć, że ma on wiele sposobów na wyrażanie siebie i swoich potrzeb. Szczególnie istotne jest to zwłaszcza gdy dziecko nie może jeszcze mówić.

Stara się on więc wyrazić siebie poprzez swoje ciało, gesty i własny, oryginalny język. Kiedy już poznasz wszystkie z nich, będziesz w stanie od razu rozpoznać co dzieje się z maleństwem lub czego właśnie potrzebuje.

Płacz to najpopularniejsza forma komunikacji dla niemowląt, lecz nie jedyna. Dzieci wyrażają się również poprzez ruchy ciała, uśmiechy, gesty i dźwięki, które emitują aby przyciągnąć Twoją uwagę.

Zazwyczaj sygnały dziecka są bardziej intensywne, gdy odnoszą się bezpośrednio do rodziców. Mimo, iż krzyk będzie silniejszy, z drugiej jednak strony zobaczysz także wspaniały uśmiech, zwłaszcza gdy odbierzesz swoje maleństwo spod opieki innych osób.

Język dziecka zapoczątkowany gestami

Śmiejące się dziecko w łóżeczku

Każde dziecko posługuje się gestami, pokazuje postawy oraz wydaje dźwięki po to, aby można je było zrozumieć. Na przykład uczestnicząc w zabawie, jeśli odwraca wzrok, głowę lub wygina plecy, świadczy to o tym, że musi zrobić sobie przerwę i woli pobawić się później.

Płacz nie świadczy tylko o tym, że dziecko jest głodne. Może on również oznaczać uczucie zimna lub zmęczenia. Takie zachowanie może także pokazywać, że maluch jest przemoczony. Każde dziecko ma własny sposób płaczu, aby wskazać te niewygody a zadaniem mamy jest stopniowo  nauczyć się je rozpoznawać. Uzbrój się w cierpliwość.

Dzieci mają kilka sposobów na pokazanie tego, czego w danej chwili oczekują. Jeśli Twoje dziecko uśmiecha się gdy jesteście razem, to pokazuje że czuje się dobrze, komfortowo i jest szczęśliwe. Przekonasz się, że odkrywanie tych znaków dla dzieci będzie bardzo przydatne w ustalaniu rutynowych czynności takich jak zasypianie.

Kiedy maluch ma prawie 8 miesięcy prawdopodobnie zauważysz, że przytrzymuje Twoją szyję i zaczyna płakać, gdy zbliżają się inni ludzie czy lekarz. Oznacza to, że niemowlę wie jak odróżnić osoby, które już zna, natomiast obcy po prostu powodują że się ich boi.

Miłość do noworodka to jedna z najpiękniejszych rzeczy na świecie.

Z czasem maluch zauważy, że ludzie witają go przyjaźnie i zacznie się do tego stopniowo przyzwyczajać a ostatecznie to zaakceptuje. Należy pamiętać, że wymaga to jednak czasu.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać że te same sygnały mogą mieć różne znaczenie u innych dzieci. Dlatego nauka postępowania z dzieckiem wymaga czasu, poświęcenia i cierpliwości.

Prawidłowe reagowanie prowadzi do dużej sympatii i wzmacnia więź. Kluczem do tego jest bycie bardzo uważnym i cierpliwym w celu odczytania osobistego języka Twojego dziecka.

Małe dziecko gestykuluje

Język migowy: pokaż go swojemu dziecku

Ważne jest, aby zawsze posuwać się w tempie odpowiednim dla dziecka i upewnić się, że dobrze się przy tym bawi. Idealny moment na rozpoczęcie nauki jest wtedy gdy tylko Twój maluch zaczyna interesować się komunikacją. Zauważysz, że staje się bardziej towarzyski, zaczyna wydawać pierwsze dźwięki i wyrażenia, aby przyciągnąć twoją uwagę.

Kiedy wypowiadasz słowo, rób także znak lub wskaż to co nazywasz. Zawsze używaj tego samego znaku, powtarzaj go kilka razy i podkreśl słowo kluczowe podczas tworzenia znaku. Pamiętaj, aby wykonywać to w taki sposób aby dziecko mogło zobaczyć i wyraźnie usłyszeć związek między nimi.

Po kilku dniach maluch może rozpocząć tworzenie samodzielnych gestów, chociaż może to potrwać nawet do kilku tygodni. Wykaż się więc odrobiną cierpliwości. Spraw, by było to zabawne dla Twojego dziecka. Maluch jest wtedy bardziej skłonny do nauki, zwłaszcza jeżeli jest to dla niego interesujące.

Spróbuj kilku znaków

Specjaliści zalecają różne grupy znaków. Program “Zapisz się ze swoim dzieckiem” oparty jest na amerykańskim języku migowym, natomiast program “Znaki dziecięce” wykorzystuje zestaw prostych znaków zaprojektowanych specjalnie dla dzieci.

Każdy z tych systemów będzie działał, tak jak działa ten wymyślony przez Ciebie. Każdy gest, który oczywiście imituje znaczenie tego słowa okaże się dobrym pomysłem. Oto kilka przykładów:

  • Jedzenie: umieść czubki palców w ustach
  • Skoczyło się/zabrakło: podnieś ręce na boki, dłonie skierowane do góry
  • Strach: poklep się po klatce piersiowej
  • Gorące: rozciągnij rękę, aby coś dotknąć a następnie szybko podnieś rękę
  • Gdzie to jest? Wzruszenie ramionami, dłonie do góry
  • Królik: pomarszcz nos i pokaż dwa palce
  • Samochód: obróć wyimaginowaną kierownicę
  • Książka: połóż dłonie a następnie otwórz je, dłońmi do góry.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.