Dzieci w Hiszpanii: kiedy rodzi się ich najwięcej?

Dzieci w Hiszpanii: kiedy rodzi się ich najwięcej?

Ostatnia aktualizacja: 16 kwietnia, 2019

Chcesz wiedzieć, w którym miesiącu rodzi się najwięcej dzieci w Hiszpanii? W takim razie przeczytaj ten artykuł i poznaj ciekawe wnioski.

Dzieci to teraźniejszość i przyszłość naszego świata. Dlatego warto się dowiedzieć, kiedy rodzi się największa liczba dzieci w Hiszpanii.

Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie. Czytaj dalej!

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się, kiedy rodzie się najwięcej dzieci, mogłaś dojść do wniosku, że liczba narodzin jest podobna w każdym miesiącu. Jednak dane pokazują, że w Hiszpanii najwięcej dzieci rodzi się obecnie w zimę. Krajowy Urząd Statystyczny podał, że w 2018 roku najwięcej noworodków przyszło na świat w styczniu.

Pamiętając, że ciąża trwa dziewięć miesięcy, można z łatwością wyliczyć, że najwięcej poczęć występuje w kwietniu. To z kolei wskazuje na fakt, że nadejście wiosennej pogody pobudza zapał do prokreacji.

Warto również pamiętać, że na ten intymny aspekt naszego życia mogą wywierać wpływ zmiany społeczne i gospodarcze. Zaliczamy do tego również powstanie takich komórek społecznych jak rodzina nuklearna.

Prawda jest taka, że współczynnik dzietności zmienia się z roku na rok. Przez wiele wieków miesiące z największą liczbą narodzin zmieniały się ze względu na kontekst społeczny dotyczący prokreacji.

Styczeń: miesiąc, w którym rodzi się najwięcej dzieci w Hiszpanii

Aby obliczyć, w którym miesiącu w roku 2017 urodziło się najwięcej dzieci w Hiszpanii, musimy sprawdzić to w danych Krajowego Urzędu Statystycznego. Podaje on, że w 2017 r. urodziło się tam 391,930 dzieci, o 4,5 procent mniej niż w 2016 r. Spośród nich 202,478 (51,49 procent) to chłopcy, a 190,703 (48,5 procent) to dziewczynki.

Mama przytulająca niemowlę - dzieci w Hiszpanii

W 2017 r. najwięcej dzieci urodziło się w styczniu, a ich liczba wynosiła 230,658. Jednak te dane wcale nie napawają aż tak dużym optymizmem.

W porównaniu z ubiegłym rokiem współczynnik dzietności spadł o 4,23 procent. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że liczba narodzin odnotowana w 2017 r. w Hiszpanii jest najniższa od 1999 r.

Co zmieniło się od 2000 r. do 2016 r.?

Dane gromadzone przez Krajowy Urząd Statystyczny informują, w których miesiącach w Hiszpanii w latach 2000-2016 narodziło się najwięcej dzieci. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że liczby są rozłożone dość równomiernie. Jednak po bliższym przyjrzeniu się im można wyciągnąć istotne wnioski.

Wczytując się uważnie w zebrane dane możemy zauważyć, że najwięcej dzieci urodziło się w październiku i wrześniu. Liczby mówią same za siebie.

W tym okresie w październiku urodziło się 671,405 dzieci. Drugie miejsce zajmuje wrzesień z 664,244 narodzinami. Podium zamyka lipiec, w którym urodziło się 658,424 dzieci.

Miesiące z najniższą liczbą narodzin to czerwiec, kwiecień i luty, w których narodziło się kolejno 620,377, 618,680, i 581,228 dzieci.

Co więcej, Krajowy Urząd Statystyczny potwierdza, że w ostatnich latach liczba narodzin w Hiszpanii spada. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, czynniki społeczne i gospodarcze wywierają istotny wpływ nawet na nasze życie prywatne.

Dręczy nas niestabilność i niepewność zatrudnienia, brak pomocy i trudności z pogodzeniem życia osobistego z zawodowym. Wszystko to sprawia, że współczynnik dzietności spada.

Tata przytulający się z uśmiechem do brzucha w ciąży

Podsumowanie

Wyraźnie widać, że liczba narodzin na poziomie krajowym w Hiszpanii spada. Jednocześnie zwiększa się wiek kobiet zachodzących w ciążę. Obecnie kobiety zostają matkami mając średnio 32 lata.

Te ciekawe dane powinny skłonić nas do refleksji na temat wpływu współczesnego społeczeństwa na nasze rodziny oraz decyzje życiowe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.