Przyspieszenie porodu - 5 naturalnych i sprawdzonych sposobów

Przyspieszenie porodu - 5 naturalnych i sprawdzonych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 22 marca, 2019

Z różnych powodów wiele kobiet szuka sposobów na naturalne przyspieszenie porodu. Jeśli zależy Ci na szybkim urodzeniu, możesz skorzystać z niektórych opcji w tym artykule, aby naturalnie przyspieszyć ten proces.

Pragnienie spotkania z dzieckiem powoduje, że kobiety używają różnych metod, aby przyspieszyć tę szczególną chwilę. Jednak nie powinnaś praktykować niektórych z tych technik przed 36. tygodniem. Nie chcesz przypadkowo przedwcześnie urodzić, zanim Twoje dziecko będzie w pełni rozwinięte.

Ponadto większość z tych metod nie jest potwierdzona. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, że jest to dobra opcja dla Ciebie. Należy pamiętać, że każda metoda na przyspieszenie porodu mogłaby zwiększyć szansę na konieczność cięcia cesarskiego i innych interwencji w nagłych wypadkach. Pamiętaj, aby korzystając z tych metod, zachować ostrożność.

5 naturalnych środków na przyspieszenie porodu

Oto lista najbardziej znanych naturalnych środków na przyspieszenie porodu:

1. Czerwona herbata z liści malin

Picie czerwonej herbaty z liści malin pomaga zrównoważyć hormony i prowadzi do obrzmienia macicy. Ten naturalny środek jest bogaty w witaminy A, B, C i E, a także zawiera ważne minerały, takie jak magnez, potas i wapń.

Herbata ta skraca czas porodu i może zmniejszyć potrzebę interwencji medycznej w jego czasie. Zalecamy picie 3 lub 4 filiżanek herbaty każdego dnia w trzecim trymestrze ciąży.

Kobieta w ciąży pijąca herbatę

2. Olej z wiesiołka

Olej z wiesiołka polecany jest kobietom w ciąży, którym minął termin porodu lub wcześniej urodziły dziecko.

Jest bogaty w kwas linolenowy. Pomaga to zmiękczyć i prowadzić do obrzmienia szyjki macicy na kilka tygodni przed porodem. Dlatego też powoduje produkcję prostaglandyn.

Możesz wziąć kapsułki z oleju z wiesiołka doustnie lub włożyć bezpośrednio do pochwy. Jeśli użyjesz tego drugiego sposobu, upewnij się, że jest umieszczona blisko szyjki macicy.

“Naucz się szanować tę świętą chwilę narodzin, tak delikatną, ulotną, nieuchwytną jak świt.”

-Frederick Leboyer-

3. Olejek rycynowy na przyspieszenie porodu

Olejek rycynowy to klasyczne narzędzie do naturalnej indukcji porodu. Należy stosować tę metodę z rozwagą i tylko pod warunkiem zatwierdzenia przez lekarza. Powoduje on, że Twoje jelita zaczynają się kurczyć, co może spowodować również skurcz macicy.

Jednak powinnaś wiedzieć, że skurcze jelit powodują biegunkę. Może to być niewygodne i, w najgorszym przypadku, doprowadzić do odwodnienia.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z tej metody, pamiętaj, aby pić dużo wody kokosowej. Pomaga to utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia i elektrolitów. Z racji tego, że olejek rycynowy nie smakuje za dobrze, można dodać jego łyżkę do smoothie lub szklanki soku pomarańczowego.

4. Ananasy a przyspieszenie porodu

Ananasy zawierają enzym bromeliny, który powoduje rozszerzenie szyjki macicy. W związku z tym mają duży wpływ na przyspieszenie porodu.

Jednak jedzenie dużej ilości ananasa może stymulować Twoje jelito i, podobnie jak olejek rycynowy, zwiększać aktywność Twojej macicy. Najlepiej jeść świeżego ananasa, ponieważ bromelina jest niszczona, gdy jest on puszkowany lub przetwarzany w soku.

Ciężarna kobieta na spacerze

5. Spacery

Ostatnim naturalnym środkiem zaradczym jest chodzenie. Chociaż jest to doskonałe ćwiczenie dla przyszłych matek, to również przenosi dziecko w kierunku szyjki macicy pod koniec ciąży.

Ponadto chodzenie uwalnia oksytocynę – hormon, który pomaga wyzwalać i regulować skurcze. Dlatego matki, które są bliskie terminu lub data porodu już minęła, mogą chcieć spacerować więcej, aby pomóc w rozpoczęciu rodzenia.

Na koniec, zanim spróbujesz tych naturalnych środków, pamiętaj, że aby przyspieszyć poród, najpierw musisz uzyskać zgodę swojego lekarza.

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej pozwolić dziecku ustawić własną datę urodzenia, nawet jeśli oznacza to czekanie trochę dłużej. Twoje dziecko przyjdzie na świat zanim się zorientujesz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Neri I, Dante G, Pignatti L, Salvioli C, Facchinetti F. Castor oil for induction of labour: a retrospective study. J Matern Fetal Neonatal Med. 2018 Aug;31(16):2105-2108.
  • Lu JH, He JR, Shen SY, Wei XL, Chen NN, Yuan MY, Qiu L, Li WD, Chen QZ, Hu CY, Xia HM, Bartington S, Cheng KK, Lam KBH, Qiu X; Born in Guangzhou Cohort Study Group. Does tea consumption during early pregnancy have an adverse effect on birth outcomes? Birth. 2017 Sep;44(3):281-289.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.