Dzieci, które obrażają innych ludzi - jak z nimi postępować?

Dzieci, które są niegrzeczne, agresywne i obrażają innych mogą mieć wiele problemów. Sprawdź jak sobie poradzić w takiej sytuacji.
Dzieci, które obrażają innych ludzi - jak z nimi postępować?
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Niektóre dzieci z łatwością angażują się w nieodpowiednie zachowania, takie jak przekleństwa, wyzwiska lub uwłaczająca mowa w stosunku do rówieśników i dorosłych. Czy potrafisz skutecznie korygować zachowanie dzieci, które obrażają innych ludzi? Jakie są przyczyny tego zachowania?

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Jak skutecznie postępować z dziećmi, które obrażają innych?

Gdy dziecko obraża inne osoby

Czasami jako rodzic możesz spotkać się z sytuacją, w której Twoje dzieci obrażają innych ludzi, przeklinają lub wyrażają się w sposób uwłaczający zasadom dobrego wychowania. Te nieodpowiednie zachowania nie mają jednej przyczyny. W wielu przypadkach jest to spowodowane kombinacją czynników, które powodują takie sytuacje.

Chcesz wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie z dziećmi, które obrażają innych?

Jest oczywiste, że poprawiając to zachowanie, zawsze należy brać pod uwagę wiek dziecka. Oczywiście gdy dwulatek kogoś obraża, to nie jest taka sama sytuacja jak w przypadku 11-latka.

Jaka jest przyczyna tych zachowań? Jak możesz skutecznie radzić sobie z dziećmi, które obrażają innych? Postaramy się odpowiedzieć na poniższe pytania.

Najgorsze, co może zrobić rodzic, kiedy dziecko krzyczy i obraża, to wejść w tę grę. Pamiętaj, że to ty jesteś dorosłym – nie daj się wciągnąć do stanu rozwścieczenia i krzyków. Trudno ci będzie też zachować dystans i spojrzeć na całą sytuację z zewnątrz „dorosłym” okiem. Ponadto, gdy dochodzi do bezpośredniego starcia, bardzo łatwo stracić kontrolę nad sobą.

Skutki utraty kontroli mogą być ciężkie – rodzic, który stara się nauczyć dziecko panowania nad emocjami i wyrażania ich w akceptowalny sposób, sam własnym przykładem skazuje się na porażkę. Pokazuje, że jego własne dziecko ma ogromny wpływ na to, jak on, jako dorosła osoba się zachowuje.

Dziecko szybko wyczuje, że rodzic się „gubi” i to je przeraża. Maluch czuje się z tym, co się dzieje na skutek jego zachowań, jeszcze gorzej. Tak naprawdę to nie chce mieć władzy nad reakcjami własnego rodzica. To przecież za duża odpowiedzialność i dziecko wie o tym podświadomie! Pragnie widzieć w mamie czy tacie ostoję i pomocną dłoń.

Dlaczego dzieci obrażają innych?

Przyczyn tego rodzaju niewłaściwego zachowania może być kilka. Ponadto nie zawsze agresywne zachowanie ma tylko jedną przyczynę. W rzeczywistości może istnieć wiele czynników, które występują równolegle.

Oto najczęściej występujące czynniki prowokujące niewłaściwe zachowania dziecka:

Przyczyny dziedziczne, charakter, temperament lub osobowość

W zależności od osobowości lub temperamentu, dziecko może być bardziej podatne na tego typu nieodpowiednie zachowanie. Jednakże dużo zależy od wzorców i wychowania.

Problemy psychologiczne, takie jak depresja lub zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD)

Niektóre problemy psychologiczne mogą obejmować pewne problemy behawioralne w okresie niemowlęcym lub dzieciństwie. Dlatego ważne jest, aby dowiedzieć się, czy Twoje dziecko ma taki problem, czy nie i podjąć odpowiednie kroki. Wizyta u terapeuty lub psychologa może być pierwszym krokiem do rozwiązania problemu.

 

Problemy z poczuciem własnej wartości, uwagą lub socjalizacją

Tego typu problemy mogą sprawić, że dzieci będą obrażać innych ludzi i wyrażać się w niewłaściwy sposób lub rzucać obraźliwe przekleństwa. W wielu przypadkach te zniewagi są sposobem wyrażania złości, którą dzieci odczuwają z powodu innych okoliczności w ich życiu, na które nie mają wpływu.

Styl dyscyplinowania egzekwowany przez rodziców – brak konsekwencji.

Jeśli rodzice nie są w stanie egzekwować zasad lub ograniczeń, których potrzebują dzieci, może to prowadzić do problemów. Dawanie im  wszystkiego czego chcą, aby uniknąć konfliktów sprawia, że dzieci ostatecznie stają się tyranami. Pozycja rodziców jest całkowicie osłabiona.

Jak możemy skutecznie radzić sobie z dziećmi, które obrażają innych?

Niegrzeczne dziecko obraża innych

Jeśli jako rodzic pokazujesz dziecku, że nie zamierzasz egzekwować kar ani zwracać mu uwagi, to pokazujesz mu, że jest ono centrum wszystkiego. Dla takiego dziecka dorośli są po to, by robić, co ono chce i oczekuje. W efekcie, jeśli z jakiegoś powodu odrzucisz jego prośbę, w końcu obrazi się ono i będzie starać się wymusić krzykiem i obrażaniem.

Postępuj rozsądnie i miej cierpliwość

Dzieci muszą skutecznie rozumieć to, co chcesz im przekazać. Jeśli nie będziesz stanowczy, ostatecznie twoje dziecko będzie zdezorientowane i będzie nadal zachowywać się w taki sam sposób.

Aby skutecznie radzić sobie z dziećmi, które obrażają innych, naucz je radzić sobie z frustracją

Ważne jest, aby od najmłodszych lat Twoje dziecko nauczyło się radzić sobie ze swoją frustracją. Kiedy dzieci są starsze, sprawy nie zawsze układają się tak, jak chcą i muszą one wiedzieć, jak skutecznie radzić sobie w takich sytuacjach. Ważne jest, aby nauczyć je, że w życiu nie zawsze dostajesz wszystko, czego tylko chcesz.

Naucz je wyrażać swój gniew, nie krzywdząc ani nie obrażając innych

Czasami uczucie złości u dziecka jest tak intensywne, że wyładowuje je ono, obrażając kogoś lub mówiąc innym uwłaczające rzeczy. Dlatego ważne jest, aby nauczyć je alternatywnych sposobów uwalniania złości, aby dziecko mogło skupić się na bardziej konstruktywnych celach. Możesz zapisać je na przykład na zajęcia dodatkowe – sport, malarstwo, a nawet terapię.

Egzekwując zasady panujące w domu bądź precyzyjny i bezkompromisowy

Nie oznacza to, że egzekwując te zasady, musisz polegać na karach cielesnych. Zamiast tego musisz dawać przykład ze zrozumieniem i dużą motywacją. Jednak od samego początku musisz jasno określać zasady i konsekwencje oraz być stanowczym, gdy je egzekwujesz.

Bądź wzorem do naśladowania w postępowaniu z dziećmi – one uczą się od ciebie wszystkiego.

Jesteś najważniejszym wzorem dla swojego dziecka. Od najmłodszych lat maluchy uczą się naśladując Cię. Jeśli rodzice się złoszczą i obrażają innych ludzi lub grożą im (na przykład prowadząc auto, w sklepie lub w domu) nie mają moralnego autorytetu, by korygować te same zachowania u swoich dzieci.

Ogranicz swoje reakcje na niektóre prowokacje

Kontynuując poprzedni punkt, należy również pamiętać, że im bardziej denerwujesz się na swoje dziecko, gdy zachowuje się ono niewłaściwie, tym większą moc dajesz jego fochom. Dzieci szybko uczą się na podstawie  naszych reakcji i tego, jak ich zniewagi wpływają na nas.

Kiedy karcisz swoje dziecko, musisz być stanowczy, ale nie okrutny. Musisz wyjaśnić sprawę bez krzyku. Czasami nawet lepiej jest ignorować określone zachowania, zamiast karać swoje dziecko.

Skuteczne postępowanie z dziećmi, które obrażają innych, jest ważne dla zachowania dobrej dyscypliny

Jest kilka aspektów, które możesz wziąć pod uwagę jeśli chodzi  zajmowanie się dziećmi, które obrażają innych. Jeśli jednak po zastosowaniu tych wskazówek nie zauważysz pozytywnej zmiany u swoich dzieci, problem może wynikać z problemu psychologicznego.

Dlatego w cięższych przypadkach powinieneś skontaktować się z profesjonalistą, który może Ci doradzić i udzielić skutecznych wskazówek dotyczących konkretnego przypadku Twojego dziecka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.