Niedobór afektywny - 5 oznak u dzieci

Niedobór afektywny - 5 oznak u dzieci
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wszystkie dzieci potrzebują miłości i przywiązania, aby prawidłowo się rozwijać. A jeśli tego nie dostaną, wynikiem będzie niedobór afektywny. Dzisiaj porozmawiamy o oznakach tego poważnego problemu.

Dzieci potrzebują głębokiej miłości i uczuć od swoich głównych opiekunów, aby odpowiednio się rozwijać. Jednak gdy brakuje opieki, ochrony, przywiązania i uwagi we wczesnych latach, dzieci cierpią na niedobór afektywny.

Ten niedobór uczuciowy może być wynikiem wielu rzeczy … Zaniedbania, porzucenia, złego traktowania i innych skomplikowanych sytuacji rodzinnych, które, traumatyczne lub nie, pozostawiają dzieci bez uczucia i uwagi.

Jeśli chcesz wiedzieć, jakie oznaki tego poważnego problemu występują u dzieci, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Co to jest niedobór afektywny?

Niedobór afektywny występuje, gdy zaniedbuje się niemowlęta lub dzieci. Może to być spowodowane brakiem opieki lub uwagi głównych opiekunów niemowlęcia. Przyczyną mogą być również traumatyczne sytuacje, takie jak porzucenie lub złe traktowanie.

Osamotniony chłopiec - niedobór afektywny

Niestety, gdy niektórzy rodzice są emocjonalnie odlegli lub nieobecni i nie dają swoim dzieciom czasu i uwagi, których mali ludzie potrzebują bardzo dużo, może to prowadzić do niedoboru afektywnego.

W rezultacie dzieci mają wrażenie, że nie są kochane. Czują, że ich rodzice je odrzucają lub ignorują, co ma negatywny wpływ na ich emocje. Kiedy dzieci są małe, nie zdają sobie sprawy z tego, co się dzieje. Jednak widzą, że żyją w środowisku, które nie zapewnia im miłości i uwagi, których potrzebują.

Oznaki niedoboru afektywnego u dzieci

Agresja

Kiedy dzieci stają się agresywne, najlepiej poświęcić im uwagę, której potrzebują. A przede wszystkim ich wysłuchać. Pokaż im, że to, co do ciebie mówią, jest ważne. W ten sposób będą mieć możliwość wyrażenia tego, co ich niepokoi.

Nieposłuszeństwo

Kiedy dzieci czują, że rodzice nie dbają o ich potrzeby, często pojawia się nieposłuszeństwo. Okazując negatywne zachowania, starają się stać w centrum uwagi. Niektóre oznaki nieposłuszeństwa u dzieci obejmują:

  • Gniew
  • Impulsywność
  • Nagłe zmiany nastroju
  • Niekontrolowany płacz
  • Problemy z agresją
  • Strach

Problemy te wymagają profesjonalnej uwagi. Jeśli nie zareagujesz na nie, a dzieci nie są w stanie ich pokonać, rozwija się w nich poczucie pustki i braku zaufania. W miarę dorastania dzieci może to nadal mieć na nie wpływ.

Strach rodzi się u najmłodszych, ponieważ boją się porzucenia, gdy nie otrzymują uczuć od swoich rodzin. W tej sytuacji ważne jest, aby dzieci zostały zapisane na terapię, która pomoże im w przezwyciężeniu problemów.

Niepewność

Kiedy dzieci odczuwają pustkę emocjonalną, którą wywołuje niedobór afektywny, czują się podatne na zranienie – pozbawione ochrony. Spowoduje to, że będą obawiać się relacji z innymi ludźmi. Cały czas są w defensywie, a brak zaufania do wszystkich świadczy o tym, że coś jest nie tak.

Problemy z nauką w szkole

Niedobór afektywny ma również konsekwencje w postaci problemów z nauką, takimi jak słabe wyniki, trudności w przyswajaniu wiadomości i brak motywacji do pracy w szkole.

Problemy w szkole - dziewczyna płacze z telefonem w ręku

Dzieci te potrzebują więcej czasu na rozwój języka, a ich umiejętności społeczne są ograniczone. Odrzucają wszelkie oznaki sympatii od otaczających je osób.

Nadmierne zainteresowanie urządzeniami elektronicznymi

Niektórzy rodzice, po to, aby ich dzieci pozostały w bezruchu i milczały, pozostawiają je pod opieką urządzeń elektronicznych… Tablety, telefony komórkowe, telewizja itp. W rezultacie dzieci nie mają kontaktu z ludźmi, a w konsekwencji również uzależniają się od tych urządzeń.

Konsekwencje niedoboru afektywnego

  • Ogólny brak zaufania do innych.
  • Trudności w wyrażaniu swoich uczuć i kontrolowaniu ich.
  • Problemy z uwagą.
  • Niepokój.
  • Trudności w kontrolowaniu impulsów, ze zmianami zachowania i agresywnymi reakcjami.
  • Niewielki rozwój umiejętności społecznych i językowych.

W wyniku niedoboru afektywnego wszystkie te objawy mogą towarzyszyć osobie dorosłej. Spowoduje to, że zaniedbane dzieci staną się osobami zależnymi i egocentrycznymi o słabych zdolnościach społecznych.

Oznaki niedoborów afektywnych mogą służyć jako ostrzeżenie, że są rzeczy, które musimy robić inaczej. Jeśli zauważysz je u swojego dziecka, zmodyfikuj swoje zachowanie i podejmij działania, aby zaspokoić potrzeby Twojego dziecka.

Ważne jest, aby pamiętać, że niedobór afektywny wpływa na rozwój osobowości dziecka. Należą do nich problemy z tożsamością i niedojrzałość emocjonalna. W przyszłości, gdy dzieci dorosną, mogą mieć trudności z nawiązaniem stabilnych relacji z uwagi na brak zaufania.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.