Poranna rutyna przed wyjściem do szkoły i jej znaczenie

Rozpoczęcie dnia od wykonania wszystkich procedur określanych ogólnie jako poranna rutyna, to świetny sposób, aby zapewnić dzieciom wspaniały dzień w szkole. Dzisiaj powiemy Ci coś więcej na ten temat.
Poranna rutyna przed wyjściem do szkoły i jej znaczenie
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dzisiaj przypomnimy Ci o tym, jak ważną kwestią jest poranna rutyna i odpowiednie jej spersonalizowanie dla wszystkich członków rodziny. To świetny sposób na rozpoczęcie dnia od wstania z łóżka prawą nogą!

Aby zapewnić dzieciom wspaniały dzień w szkole, podstawową sprawą jest dobrze przemyślana poranna rutyna. W naszym dzisiejszym artykule przedstawimy Ci niektóre z najczęstszych typowych czynności, które mają naprawdę ogromny wpływ na resztę dnia.

Rozpoczęcie dnia od wykonania wszystkich procedur określanych ogólnie jako poranna rutyna, to świetny sposób, aby zapewnić dzieciom wspaniały dzień w szkole. Nadeszła już najwyższa pora, by się coś więcej dowiedzieć na ten interesujący temat. Zapraszamy więc do lektury!

Poranna rutyna rozpoczyna się od dźwięku budzika

Na początku roku szkolnego możemy kupić naszym dzieciom w prezencie budzik. To dobry moment, aby zacząć przekazywać im nowe obowiązki, takie jak samodzielne budzenie się i przygotowywanie na czas.

Oczywiście nie oznacza to, że powinniśmy o nich zapomnieć i zostawić je samym sobie. Większość dzieci wciąż będzie jeszcze potrzebować ponaglenia (lub kilku), zanim rzeczywiście wstanie z łóżka. Niemniej jednak wciąż jest to pierwszy krok w zachęcaniu swojej pociechy do przejęcia odpowiedzialności i pełnej autonomii.

W pierwszym tygodniu, w którym dzieci zaczynają korzystać budzika, rodzice powinni zwrócić uwagę na to, jak dobrze sobie radzą z jego obsługą. Na przykład włączeniem go przed pójściem spać.

Sen u dzieci

Musimy sprawdzić, czy się obudziły, nawet jeśli alarm się włączy o odpowiedniej godzinie. Powinniśmy również upewnić się, że nasze dziecko wstało, ubrało się, zjadło śniadanie i umyło zęby, żeby podać tylko kilka typowych przykładów.

Gdy dzieci przyzwyczają się do dzwonienia budzika z samego rana i ustawiania odpowiedniej ilości czasu, możemy pozwolić im spać trochę dłużej. Musimy tylko upewnić się, że ich poranna rutyna zapewnia im wystarczająco dużo czasu, aby się odpowiednio ubrać, dobrze zjeść, zabrać swoje rzeczy i być gotowym do wyruszenia do szkoły.

Jeśli chodzi o dzieci, które jadą autobusem do szkoły, musimy upewnić się, że dotrą na przystanek na czas. Natomiast jeśli sami je zawozimy samochodem, rano mamy dzięki temu nieco więcej elastyczności.

Spraw, by poranna rutyna była widoczna i oczywista dla wszystkim

Poranna rutyna dla dziecka widoczna dobrze w centralnym miejscu domu to świetny sposób na utrzymanie naszych pociech na właściwym torze po wstaniu z łóżka. Poniżej przedstawiamy konkretne zalecenia w zależności od wieku naszego malucha.

Małe dzieci (zwłaszcza takie, które jeszcze nie czytają samodzielnie)

Jeśli chodzi o małe dzieci, najlepiej używać zdjęć lub obrazków, a nie tylko spisanej listy zadań. W ten sposób, nawet jeśli Twoja pociecha nie potrafi jeszcze czytać, to i tak będzie miała wizualne przypomnienie dotyczące tego, co musi jeszcze zrobić.

Kończąc każde zadanie, powinna je także sprawdzić na tablicy, co sprawia, że cała ta poranna rutyna jest jeszcze zabawniejsza i zwiększa poczucie satysfakcji z jej wykonania.

Drugie śniadanie

Poniżej znajduje się lista obrazków, które proponujemy dla każdego kolejnego działania:

  • Ubieranie się. Możesz użyć zdjęć spodni, koszuli, skarpet, butów i tak dalej. Jeśli Twoje dziecko nosi szkolny mundurek, możesz nawet użyć zdjęcia swej pociechy.
  • Śniadanie. Zdjęcie jedzenia.
  • Szczotkowanie zębów. Możesz użyć zdjęcia szczoteczki i pasty do zębów.
  • Co zabrać do szkoły? Tutaj możesz dołączyć zdjęcie plecaka, pudełka na drugie śniadanie lub cokolwiek innego, co Twoje dziecko zabiera do szkoły każdego dnia. Tutaj ważna wskazówka – poranki mogą być znacznie mniej nerwowe, jeśli dziecko spakuje swój plecak już poprzedniego wieczoru!

Starsze dzieci, które już umieją czytać bez pomocy dorosłych

Jeśli chodzi o starsze dzieci, prawdopodobnie nie musisz używać obrazków. Reszta może wyglądać w gruncie rzeczy tak samo. Możesz na przykład zawiesić spisaną listę zadań w kilku miejscach w domu… w sypialni dziecka, w łazience, na lodówce, przy drzwiach wejściowych itp.

W ten sposób dziecko nie musi wracać do sypialni przysłowiowy milion razy, aby przypomnieć sobie, jakie jeszcze czeka je zadanie do wykonania.

Znaczenie zdrowego śniadania zjedzonego przed szkołą

Specjaliści od żywienia i lekarze zgadzają się co do znaczenia i korzyści płynących z codziennego, odpowiednio zbilansowanego śniadania. Ten pierwszy posiłek każdego dnia zapewnia dzieciom energię, której potrzebują po długiej nocy niejedzenia (dosłownie będąc na czczo).

Ale kiedy dzieci zjedzą dobre śniadanie z samego rana, to dzięki temu będą mogły lepiej się skoncentrować w szkole.

Oczywiście czasami dzieci nie mają ochoty jeść dużego śniadania zaraz z rana. W takim przypadku rodzice muszą znaleźć zdrowe alternatywy, aby upewnić się, że ich dzieci dostają potrzebne im składniki odżywcze. To Twoja szansa, aby być tak kreatywnym i pomysłowym, jak tylko zechcesz.

Stworzenie i utrzymanie codziennej rutyny ma podstawowe znaczenie w przygotowaniu dzieci na dobry dzień w szkole. Co więcej, kiedy już zaczną, to szybko okaże się, że Twoje dzieci będą z chęcią przestrzegać takiej rutyny. W rzeczywistości cała Twoja rodzina będzie polegać na tak określonej procedurze, ponieważ dzięki temu jej życie stanie się o wiele łatwiejsze.

Poranna rutyna jest zawsze pomocna. W tym przypadku pomaga ona dzieciom dowiedzieć się, jak zachować porządek i przygotować się do szkoły bez konieczności zastanowienia się nad tym. Z upływem czasu procedura taka stanie się płynniejsza i bardziej automatyczna. A ostatecznie stanie się nieodłączną częścią codziennego życia Twojego dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fink Janet y Daryl Siedentop. (1989). The Development of Routines, Rules, and Expectations at the Start of the School Year. Journal of Teaching in physical Education.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.