Pierwszy dzień w szkole średniej: pomóż swojemu dziecku go przeżyć

Pierwszy dzień w szkole średniej: pomóż swojemu dziecku go przeżyć
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Rozpoczęcie szkoły średniej może być trudnym doświadczeniem zarówno dla dzieci, jak i rodziców, ze względu na zmianę rutyny i środowiska. Jak przeżyć pierwszy dzień w szkole średniej?

Pierwszy dzień w szkole średniej dla wielu osób bywa trudnym doświadczeniem, ale pamiętajmy – wcale nie musi tak być. Istnieją pewne podstawowe środki, które można podjąć, aby ten ważny dzień był jak najmniej stresujący.

Powodem, dla którego pierwszy dzień w szkole średniej może być stresujący, jest przede wszystkim nowy rozdział w życiu dziecka. W tym artykule przedstawimy kilka porad, które zapewnią, że wszystko przebiegnie sprawnie. Rozpoczęcie szkoły średniej powinno być ostatecznie postrzegane jako pozytywne doświadczenie.

Pierwszy dzień w szkole średniej

Ważna rola nauczycieli

Twoje dzieci będą musiały się więcej uczyć i stać się bardziej niezależne. Ważne jest, aby zachęcić ich do korzystania z zasobów, które szkoła może im zapewnić. Wyjaśnij dziecku, że nauczyciel może być kimś, komu można zaufać. To ktoś, kto może poprowadzić dziecko przez pierwszy dzień w szkole średniej i przez resztę roku szkolnego.

Dzieci biegną do szkoły

Nauczyciel może być istotną częścią szkolnego życia nastolatka. Może okazać się, że odegra pozytywną rolę do przyszłości Twojego dziecka. Dlatego zachęcaj dziecko do kontaktu z nauczycielem i zadawania pytań. Twoje dziecko powinno również pamiętać, że w razie potrzeby istnieje możliwość uczęszczania na zajęcia dodatkowe.

Twoje dziecko może myśleć, że nauczyciele szkół średnich są bardziej odlegli i wymagający niż nauczyciele w niższych szkołach. Niekoniecznie tak jest. Nauczyciele w szkole średniej mają te same cele co nauczyciele w szkole podstawowej i gimnazjum: ułatwianie edukacji. Są również w pogotowiu, by w razie potrzeby zapewnić uczniom wsparcie.

Wymagania dotyczące uczelni mogą zaczekać

Wielu uczniów rozpoczyna swój pierwszy dzień w szkole średniej, już myśląc o wyborze uczelni i dalszej karierze, która wykracza poza zdobywanie dyplomu. Chcą być lekarzami, informatykami, nauczycielami itp.

Cele te mogą się zmieniać z czasem. Dlatego czasami przypomnij dzieciom o tym, aby zapewnić mu większy spokój ducha, gdy rozpocznie ten nowy etap. Spokój ducha nastolatka oznacza także mniej stresu dla Ciebie.

Oczekiwania wobec ucznia szkoły średniej

Dobrym sposobem na ułatwienie sobie i dzieciom tego wielkiego wydarzenia jest rozmowa z nimi o oczekiwaniach wobec nich jako uczniów szkoły średniej. Oczekiwania mogą dotyczyć zarówno ocen, jak i zachowania.

Zapytaj o zajęcia pozalekcyjne, które Twoje dzieci chcą realizować i ile czasu uważają za konieczne. Jeśli wszystko zostanie wyjaśnione od samego początku, pierwszy dzień w szkole średniej będzie o wiele bardziej pozytywnym doświadczeniem.

Pierwszy dzień w szkole, a porozumiewanie się z innymi oraz z Tobą

Bardzo ważne jest nawiązanie jasnej komunikacji z dziećmi. I odwrotnie – dzieci także powinny wiedzieć, jak mogą skontaktować się z Tobą, gdy są w szkole, jeśli będą tego potrzebować. To jest coś, co należy ustalić już pierwszego dnia szkoły.

Zarówno rodzice, jak i dzieci muszą znać zasady szkoły dotyczące telefonów komórkowych. Na przykład niektóre szkoły wymagają wyłączenia telefonów i korzystania z nich tylko w nagłych przypadkach. Inne szkoły wymagają jedynie, aby telefony były wyciszone, a uczniowie nie używali ich podczas zajęć.

Plany zajęć w szkole średniej

Dzięki nowym zajęciom, zajęciom pozalekcyjnym, nowemu życiu społecznemu i potrzebie odpoczynku, Twoje dzieci będą miały znacznie pełniejszy harmonogram. To jest coś, co powinno zostać wyjaśnione w pierwszy dzień w szkole średniej, a najlepiej jeszcze przed tym dniem.

Dzieci czytają

Nie zakładaj, że Twoje dzieci ignorują Cię tylko dlatego, że są mniej komunikatywne i spędzają z Tobą mniej czasu. Prawdopodobnie próbują znaleźć drogę w nowym środowisku, przyjmując nowe obowiązki i dopasowują się do nowego otoczenia.

Nie próbuj rozwiązywać wszystkich problemów swojego dziecka – to ono musi przetrwać swój pierwszy dzień w szkole średniej, a nie Ty!

Dorastanie polega między innymi na wzięciu odpowiedzialności za własne działania. Jest to ważne także, jeśli chodzi o pierwszy dzień w szkole średniej. Chociaż możesz słuchać, proponować rozwiązania i udzielać porad, nie próbuj rozwiązywać wszystkich problemów swojego dziecka.

Wyjaśnij swoim dzieciom, że zawsze możesz im pomoc, kiedy będą tego potrzebować, ale nie ograniczaj ich. Muszą się nauczyć, że powinny rozwiązywać problemy samodzielnie, ale także, że im ufasz. To zwiększy ich pewność siebie.

Krótko mówiąc, wyjaśnienie wszystkich najważniejszych aspektów, z którymi wiąże się pierwszy dzień w szkole średniej, jest najlepsze dla wszystkich zaangażowanych. Pozwoli to znacznie łatwiej przejść przez to, w wielu przypadkach, przerażające przeżycie i szczęśliwie rozpocząć naukę w szkole średniej. Postępując zgodnie z podstawowymi wskazówkami, reszta roku powinna przebiec bez większych problemów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Eva Bach Cobacho. Adolescentes, qué maravilla. 2008. Plataforma Editorial S.L.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.