Dziecko budzi się wcześnie rano - jak tego dokonać?

Dziecko budzi się wcześnie rano - jak tego dokonać?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 25 lutego, 2019

Zadanie każdego rodzica, które koniecznie musi wykonać polega na tym, że dziecko budzi się każdego ranka wcześnie. Pomaga to budować jego autonomię i daje maluchowi pewną niezależność. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, aby cieszyć się przyjemnym porankiem każdego dnia.

W tym artykule podamy kilka wskazówek, które pomogą Tobie wykonać tę ważną misję pod kryptonimem: “dziecko budzi się z łatwością każdego ranka”. Wczesne wstawanie z pewnością może być nie lada wyzwaniem, nawet dla dorosłych. Czytaj dalej i znajdź przydatne wskazówki, dzięki którym poranki będą przyjemniejsze dla Ciebie i Twojego dziecka.

Dziecko budzi się z łatwością każdego ranka – 5 wskazówek, które Ci to ułatwią

Pomoc Twojemu dziecku obudzić się szybciej każdego ranka przyniesie korzyści całej rodzinie. Dzieje się tak, ponieważ poranki będą bardziej elastyczne. Możesz zacząć dzień od pozytywnej wiadomości.

Rób notatki na temat poniższych zaleceń i dostosuj je do rutyny swojej rodziny:

1. Organizacja jest kluczowa

Pierwszym i najważniejszym kluczem do ułatwienia swoich poranków jest uporządkowanie wszystkiego. Jeśli chcesz wcześniej obudzić dziecko, by udało się do szkoły lub na inne zajęcia, przygotuj wszystko z wyprzedzeniem. Może to obejmować ubrania, buty, plecak, i tym podobne…

Dodatkowo, niech Twoje dziecko pomoże Ci to zorganizować. Możesz również utworzyć listę z przypomnieniami o tym, czego Twój maluch potrzebuje, aby zaoszczędzić czas.

Z biegiem czasu stanie się to rutyną. Bardzo łatwo będzie dostosować się do harmonogramu. Pomożesz także dziecku być niezależnym.

2. Połóż je spać wcześnie, aby się wcześnie obudzić

Sen jest niezbędny, ponieważ daje organizmowi energię potrzebną do wczesnego obudzenia. Dlatego, jeśli wiesz, że zazwyczaj Twoje dziecko budzi się za późno, spróbuj je wcześniej położyć spać.

Chłopiec, który śpi obok budzika

Lekarze zalecają, aby dzieci w wieku szkolnym przesypiały przynajmniej 8 – 9 godzin. Ta ilość snu sprzyja uczeniu się i prawidłowemu wzrostowi.

3. Miej w zanadrzu wystarczająco dużo czasu

Kolejną rekomendacją jest pozostawienie 15 minutowego marginesu czasowego. Możesz to zrobić przyspieszając czas budzenia lub pozwalając na dodatkowe 15 minut, zanim będziesz musiał wyjść. Wtedy Twoje dziecko budzi się nie odczuwając potrzeby pośpiechu.

4. Obudź dziecko w delikatny sposób

Przebudzenie może być trudne, nawet dla dorosłych. Dlatego, kiedy budzisz swoje dziecko, nie rób tego gwałtownie ani nie używaj siły. Jedną z rekomendacji jest to, abyś poszła do jego pokoju i spokojnie wyszeptała mu do ucha coś miłego, na przykład: “Czas się obudzić i spełnić swoje marzenia”.

Następnie, dzięki łagodności i czułości, Twoje dziecko może rozpocząć swój dzień w przyjemny sposób. Włącz światło i upewnij się, że już nie śpi i nie zaśnie ponownie.

“Pierwszym i najważniejszym kluczem do ułatwienia swoich poranków jest uporządkowanie wszystkiego.”

5. Bądź dobrym przykładem

Najlepszym sposobem, aby pomóc dziecku w łatwiejszym przebudzeniu jest bycie dobrym przykładem. Zaplanuj sobie wystarczającą ilość snu, zorganizuj się i nie narzekaj, że musisz wcześnie wstać. Twoje dziecko zawsze obserwuje te rzeczy.

Postaraj się, aby Twoje dzieci nie widziały Cię jak robisz wszystko w biegu, aby być na czas. Twoje maluchy oczekują, że będziesz tak samo zorganizowana, jak im każesz. Bez wątpienia skopiują wszystko, co zrobisz.

Śpiący chłopczyk

Zalecenia dotyczące budzenia małych dzieci

Budzenie wcześnie dzieci lub pomaganie im w łatwiejszym przebudzeniu nie jest łatwą pracą. Istnieje jednak kilka wskazówek, dzięki którym proces ten będzie mniej skomplikowany i będzie przebiegał bez walki oraz złego nastroju.

Oto kilka wskazówek, które zostały potwierdzone przez ekspertów:

  • Kup dzieciom budzik, który im się podoba. Zabierz je do sklepu i każ im wybrać jedną z ich ulubionych kształtów tego urządzenia. Naucz je jak ustawić alarm, aby zadzwonił o odpowiednim czasie. W ten sposób będą bardziej podekscytowane, aby się obudzić. W taki sposób pomagasz im także budować ich niezależność.
  • Obudź się przed nimi i zacznij przygotowywać wszystko z wyprzedzeniem, w tym pyszne śniadanie.
  • Przygotuj je na wczesną pobudkę poprzez przyjemną rozmowę poprzedniej nocy. Powiedz im, że je kochasz i chcesz, żeby się wcześnie obudziły. To mentalne przygotowanie ułatwi ten proces.

Pomaganie Twojemu dziecku szybciej się obudzić jest możliwe dzięki kilku drobnym zmianom. Trzeba tylko dostosować ich harmonogram i stworzyć zdrową rutynę dla wszystkich. Ten wysiłek na pewno się opłaci.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.