Kreatywność i jej znaczenie na przykładzie filmu Alike

Kreatywność i jej znaczenie na przykładzie filmu Alike
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Alike to krótki film, który pokazuje, jak dużą rolę w życiu każdego człowieka odgrywa kreatywność. Jako rodzice i nauczyciele powinniśmy rozwijać ją w dzieciach, aby nie utraciły jej po wejściu w dorosłość.

Alike to krótki animowany film produkcji hiszpańskiej, który powinien poznać cały świat. Został stworzony przez Raga Cano Mendeza i Daniela Martinez Larę, zdobywców wielu rozmaitych nagród, w tym nagrody filmowej Goya za najlepszy krótki film w 2016 r.

Wszystko to dzięki niesamowitemu sposobowi, w jaki twórcy opisują znaczenie kreatywności i jej zanikanie wraz z upływem lat Winią za to monotonne i nudne społeczeństwo.

W poniższym artykule przedstawimy krótkie streszczenie tego wspaniałego filmu. Jednak aby naprawdę zrozumieć jego przesłanie i je docenić, musisz sama go obejrzeć. Widziałaś go? Jeśli nie, to na co jeszcze czekasz?

 “Kreatywny dorosły to dziecko, które przetrwało.”

–Ursula K. Le Guin

Alike, czyli czym właściwie jest kreatywność?

Zanim zaczniemy szczegółowo omawiać znaczenie kreatywności, powinniśmy ustalić czym ona właściwie jest. Według psychologa Joya Paula Guilforda, bycie kreatywnym zakłada posiadanie trzech umiejętności:

  • Płynność: Umiejętność znalezienia szerokiej gamy rozwiązań jednego problemu.
  • Giętkość: Umiejętność postrzegania danej sytuacji z różnych punktów widzenia i proponowania oryginalnych rozwiązań.
  • Oryginalność: Myślenie w inny i nietypowy sposób.
Kadr z filmu Alike - czym jest kreatywność
© Pepe School Land

“Kreatywność polega na ucieczce od tego, co oczywiste, bezpieczne lub przewidywalne, aby stworzyć coś nowego.”

Joy Paul Guilford

Alike: krótki film o znaczeniu kreatywności

Alike ukazuje naszą smutną rzeczywistość, opisując w sposób wizualny poważne i nudne społeczeństwo. To społeczeństwo, w którym obywatele wykonują nudne i powtarzalne codzienne rutyny. Młody główny bohater tej historii stara się wpasować w to bezbarwne i jednostajne życie, ale jego sposób rozumienia świata po prostu się w nim nie mieści.

W wyniku tego jest karany za swoją kreatywność, póki nie straci wszystkich marzeń i nadziei na przyszłość W końcu akceptuje ogólnie przyjęte normy i reguły, stając się kolejnym trybikiem w wielkiej maszynie. Na szczęście ojciec chłopca zauważa, że dzieje się coś złego, bo jego dziecko nie jest już tak radosne i szczęśliwe jak kiedyś.

Dlatego tata znajduje rozwiązanie tego poważnego problemu. Tym samym pomaga zrozumieć swojemu synkowi, że musi być kreatywny, aby cieszyć się życiem Uczy go, że ta droga prowadzi ku szczęśliwemu życiu.

Pisanie na kartce
© Pepe School Land

“Większość ludzi uważa, że edukacja oznacza nauczanie dziecka, w jaki sposób przypominać typowego dorosłego funkcjonującego w danym społeczeństwie… Jednak dla mnie i tylko dla mnie, edukacja to wychowywanie twórców… Trzeba wychowywać wynalazców, innowatorów — nie konformistów.”

Jean William Fritz Piaget

Wnioski płynące z filmu

Ten film pozwala nam wszystkim, rodzicom i nauczycielom, docenić znaczenie kreatywności u dzieci. Wspieranie jej i pilnowanie, by nie wygasła, to nasz obowiązek

Zwłaszcza nauczyciele powinni dokładać wszelkich starań, aby w szkole nie stawiano jedynie na umiejętności akademickie. Są ważne, ale powinno się je łączyć z rozwijaniem kreatywności oraz umiejętności społecznych i emocjonalnych.

Oprócz tego w domu trzeba dać dzieciom swobodę wyrażania ich myśli i pomysłów za pomocą sztuki i wyobraźni Dlatego musimy chronić nasze maluchy przed utratą ich wyjątkowych osobowości i kreatywności.

Należy zrozumieć, że każda jednostka jest inna, co pozwala zbudować zdrowe i zrównoważone społeczeństwo. Koniec końców, świat bez kreatywności jest nudny i bezużyteczny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Curtis, J., Demos, G. y Torrance, E. (1976). Implicaciones educativas de la creatividad. Madrid: Anaya.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.