Ból pleców u dzieci: co robić, a czego nie?

Ograniczenia w aktywności fizycznej mogą być pierwszym sygnałem ostrzegawczym wskazującym na ból pleców u dzieci. Dowiedz się więcej na ten temat!
Ból pleców u dzieci: co robić, a czego nie?

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca, 2021

Niewiele doznań jest tak irytujących jak ból pleców u dzieci. Jest to objaw, który w niewielkiej liczbie przypadków może wahać się od sporadycznego i łagodnego do ciężkiego. Niezależnie od konkretnej sytuacji, podstawą jest zawsze diagnoza postawiona przez lekarza.

Istnieje jednak kilka wskazówek, które możesz zastosować w domu, aby poprawić jakość życia swoich dzieci.

Ponadto ważne są także pewne zachowania, których powinieneś unikać, aby nie pogorszyć sytuacji lub nie wywołać innych niekorzystnych skutków dla zdrowia. Na przykład nigdy nie powinieneś stosować samoleczenia.

W naszym dzisiejszym artykule porozmawiamy o najogólniejszych aspektach, przyczynach i zachowaniach, którymi należy się kierować w przypadku bólu pleców u dzieci. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego tak często występuje ból pleców u dzieci?

Według publikacji zamieszczonej w Comprehensive Pediatrics w 2014 r. ból pleców u dzieci może być wynikiem wielu stanów chorobowych i niepatologicznych. W rzeczywistości, według szacunków, 95-99% przypadków nie ma związku z konkretną chorobą lub zdarzeniem, znanym jako „ból niespecyficzny”.

W tej przeważającej większości u dzieci mogą występować czynniki towarzyszące, które częściowo wyjaśniają ból. Reprezentatywnymi przykładami są na przykład nadmierna aktywność fizyczna (lub jej zupełny brak), otyłość i niewłaściwe używanie plecaków w szkołach.

Dziewczynka przed komputerem

Ale w pozostałych przypadkach istnieją jednak choroby, które mogą powodować ten problem. Są one znacznie mniej powszechne niż u dorosłych, u których to często występują pewne typowe patologie, takie jak zapalenie stawów. Niektóre z tych chorób to:

  • Przepuklina dysku: ma miejsce wtedy, gdy struktura kręgosłupa zwana „dyskiem międzykręgowym” wystaje lub wykracza poza normalne swoje granice, a zatem ściska lub podrażnia nerw, powodując objawy. Częściej występuje u nastolatków niż u małych dzieci.
  • Guzy kręgosłupa: można je podzielić na łagodne i złośliwe. Ogólnie rzecz biorąc, są rzadko spotykane. Jednak istnieją złośliwe guzy kości, które występują częściej u dzieci niż u dorosłych.
  • Deformacje: zazwyczaj jest to przypadek skoliozy, czyli schorzenia polegającego na tym, że kręgosłup wygina się w jedną lub drugą stronę.

Jak należy postępować w przypadku bólu pleców u dzieci?

Jak już wspomnieliśmy, ból pleców u dzieci może być częstym zjawiskiem, ale rzadko jest spowodowany poważnymi problemami. Przed pójściem do lekarza jednak warto zastanowić się nad poniższymi sytuacjami lub zachowaniami, które mogą mieć wpływ na początek dolegliwości bólowych. Weź pod uwagę następujące kwestie:

  • Czy ból, na który skarży się Twoje dziecko, zaczyna się o określonej porze dnia?
  • Czy tornister Twojego dziecka jest za duży i ciężki? I czy nosi go prawidłowo?
  • Czy Twoje dziecko dużo ćwiczy? A może wręcz przeciwnie, może preferuje siedzący tryb życia?
  • Czy zauważasz u niego jakieś problemy z depresją, ciągłym smutkiem lub izolacją szkolną?

W większości przypadków odpowiedź na przynajmniej jedno z tych pytań będzie brzmiała „tak”. Dlatego właśnie istnieją sposoby, w jakie można zadziałać w domu, aby poprawić niektóre z tych „czynników ryzyka” i zmniejszyć intensywność oraz częstotliwość bólu.

A czego nie powinieneś robić?

W większości przypadków bardzo kuszącym rozwiązaniem jest podanie dziecku powszechnie stosowanego w domu środka przeciwbólowego (takiego jak paracetamol czy ibuprofen). Chociaż wiele z tych leków jest dostępnych bez recepty i są one ogólnie bezpieczne, ważne jest, aby wziąć pod uwagę pewne cechy Twojego dziecka, takie jak:

Leki
  • Jego wiek.
  • Intensywność odczuwanego bólu.
  • Możliwe alergie na leki.

Samoleczenie (lub w tym przypadku podawanie leków bez recepty i bez zalecenia lekarza) nie jest zalecanym posunięciem. Z tego powodu bardziej niż wskazane jest przeprowadzenie krótkiej konsultacji z pediatrą lub lekarzem rodzinnym.

W rzeczywistości, jeśli ból pleców u dzieci przeciąga się w czasie, może zwiększyć częstość występowania działań niepożądanych. Lepiej będzie się udać do gabinetu lekarskiego, albo po prostu skorzystać z opcji teleporady.

Czy zawsze trzeba iść z dzieckiem do lekarza?

Jeśli ból, na który uskarża się dziecko, niepokoi rodziców lub stanowi problem w życiu malucha, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza. Ta konsultacja może zostać zaplanowana w odpowiednim czasie w przypadku, gdy jest to bardzo sporadyczne doznanie bólowe.

Zasadniczo najlepiej będzie skonsultować się z pediatrą lub lekarzem rodzinnym, w zależności od wieku dziecka lub miejsca zamieszkania. W razie potrzeby każdy z nich może skierować Cię do innego specjalisty, takiego jak neurochirurg, traumatolog lub ortopeda.

Jakie są istotne objawy ostrzegawcze?

W przypadku zwiększonej objętości lub opuchlizny w okolicy kręgosłupa, ciągłej gorączki, uogólnionego bólu całego ciała i promieniującego do nóg, otyłości lub problemów behawioralnych związanych z depresją, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza. Prawdopodobnie istnieje w takim przypadku jakaś choroba podstawowa, którą należy zdiagnozować.

Ból pleców u dzieci to częsty objaw, którego nie należy jednak lekceważyć

Ból pleców u dzieci może być naprawdę uciążliwy, także dla rodziców, którzy są naturalnie zaniepokojeni stanem zdrowia swoich pociech. Jak już wspominaliśmy, w większości przypadków jest to spowodowane problemami behawioralnymi lub emocjonalnymi, które mogą ulec poprawie po wprowadzeniu pewnych zmian w domu.

Aby mieć całkowitą pewność co do stanu Twojego dziecka, udanie się do lekarza specjalisty zawsze będzie najlepszą opcją. Spróbuj zapisać gdzieś odpowiedzi na zadane przez nas pytania, a także przynieś ze sobą wszelkie ostatnie badania, które zostały wykonane z jakiegokolwiek powodu u Twego dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • García C. Dolor de espalda. Pediatr Integral 2014;XVIII(7):413-424.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.