Bobas lubi wybór. Zalety samodzielnego jedzenia przez dziecko

Bobas lubi wybór. Zalety samodzielnego jedzenia przez dziecko

Ostatnia aktualizacja: 17 września, 2018

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy porozmawiać o wielu zaletach które niesie za sobą metoda bobas lubi wybór jako sposób na wprowadzenie maluszka w dietę uzupełniającą.

Według ekspertów, wielu rodziców czeka zbyt długo, zanim zaczną wprowadzać swoje dziecko do normalnego jedzenia. Dlatego poleca się wprowadzenie BLW czyli inaczej bobas lubi wybór. Wiesz dlaczego?

Bobas lubi wybór to naturalny krok w rozwoju dziecka

Kiedy dziecko zaczyna żuć własną rękę, wielu rodziców zakłada, że to oznaka tego, że niedługo wyrosną mu pierwsze zęby. W rzeczywistości jest to coś co Twoje dziecko robi aby przygotować się do jedzenia.

Będziesz stale obserwować jak Twoje dziecko wkłada dłoń do ust. I nie będzie to tylko jego ręka, ale i wszystko inne, co znajdzie w pobliżu. Kiedy wsadzi już coś do buzi to zaczynie to żuć.

Gdy nadchodzi pora na to aby zacząć karmić dziecko normalnym jedzeniem, wielu rodziców zaczyna od puree lub zblendowanych potraw. Jeśli Twoje dziecko zbyt przyzwyczai się jednak do tych tekstur, mogą pojawić się problemy.

Może nadejść moment, w którym nie będzie już odczuwać potrzeby chwytania rzeczy i wkładania ich do ust, a jego ciekawość do próbowania nowych smaków może zniknąć.

Karmione dziecko

Pamiętaj, że odżywianie Twojego dziecka jest podstawą jego zdrowia.

Jeśli jem i śpię dobrze, nie jestem chory
-Anonim-

Zdaniem ekspertów, wielu rodziców zbyt długo zwleka z wprowadzaniem żywności, która nie jest zblendowana ani zmiażdżona, do diety dziecka. Niezliczone badania wykazały, że mleko matki jest najlepszym źródłem pożywienia dla niemowląt w pierwszych miesiącach życia.

Jednak po 6 miesiącach karmienia piersią, powinna mu towarzyszyć dieta uzupełniająca. Ta dieta powinna być kierowana potrzebami Twojego dziecka, jak również jego dojrzałością i zainteresowaniem, które pokazuje przy jedzeniu.

Jeśli odpowiednio wcześnie dostarczysz dziecku stałe pokarmy, rozwinie ono umiejętność manipulowania nimi w ustach bez zadławienia się. Im wcześniej dziecko rozwinie tą umiejętność, tym mniejsze ryzyko zadławienia w przyszłości.

W tym miejscu wprowadzamy ” bobas lubi wybór” lub BLW. Pozwala to Twojemu dziecku aktywnie uczestniczyć w jego karmieniu. Pomaga również zapobiegać otyłości u dzieci.

Jedzenie dla dzieci

Co oznacza bobas lubi wybór?

BLW to specyficzna metoda wprowadzania diety uzupełniającej u Twojego dziecka. Opiera się ona na oferowaniu dziecku całych pokarmów, które może złapać i wsadzić do ust samodzielnie, zamiast karmienia go łyżeczką, papkami.

Kluczem do tej techniki jest zapewnienie dziecku tych samych produktów które spożywa reszta rodziny.

Zamiast mieszać jedzenie, dajesz dziecku porcje, które może łatwo podnieść dłońmi. Na przykład możesz dać mu kawałki zielonej fasoli, ziemniaków, bananów, gruszek itp.

Twoje dziecko może samo podnieść żywność i włożyć je do ust. To pozwala mu eksperymentować nie tylko z różnymi smakami, ale także z różnymi teksturami. Poprzez przeżuwanie wzmocni mięśnie w swoich ustach.

Na początku Twoje dziecko prawdopodobnie będzie jeść bardzo mało. Ale z biegiem czasu zacznie spożywać większe ilości jedzenia.

Gdy Twoje dziecko spróbowało swojego jedzenia i pokazuje, że nie chce już więcej jeść, możesz zaoferować mu karmienie piersią lub dać mu butelkę, aby upewnić się, że jest najedzone.

Metoda bobas lubi wybór pozwala dziecku przyjąć bardziej aktywną rolę, w której reguluje ilość spożywanego pokarmu. Ponadto lepiej rozwija zmysł uczucia bycia najedzonym, co pomaga zapobiegać otyłości u dzieci w przyszłości.

Podstawowe zalecenia dla metody bobas lubi wybór

Aby zagwarantować zaspokojenie potrzeb kalorycznych Twojego dziecka i uniknąć ryzyka zadławienia, niezwykle ważne jest aby zwracać uwagę na dietę maluszka.

 • Proponuj żywność która zapewnia wystarczającą ilość energii.
 • Kontynuuj karmienie piersią.
 • Każdego dnia zapewniaj pokarmy zawierające żelazo.
 • Obserwuj swoje dziecko przez cały czas jedzenia i dostosuj posiłki do jego potrzeb.

Należy pamiętać, że dzieci w wieku od 1 do 3 lat rosną znacznie szybciej niż dorośli. Dlatego możesz być zaskoczona, gdy Twoje 2-letnie dziecko będzie jadło więcej niż jego rodzice.

Korzyści płynące z metody bobas lubi wybór

 • Promuje karmienie piersią.
 • Dziecko nabywa zdrowych nawyków żywieniowych.
 • Ustanawia nawyki żywieniowe związane z uczuciem bycia nasyconym.
 • Promuje rozwój motoryczny dziecka.
 • Zwiększa akceptację żywności która jest zazwyczaj spożywana przez rodzinę, z różnorodnymi teksturami i smakami.
 • Dziecko spożywa zdrowszą żywność.
 • BLW bardziej szanuje dziecko.
 • Dodatkowa dieta jest postrzegana jako proces uczenia się.
 • Dziecko decyduje ile jeść – ilość nie ma znaczenia.

 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Fewtrell M, Bronsky J, Campoy C, Domellöf M, Embleton N, Fidler Mis N, et al. Complementary feeding: a position paper by the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition (ESPGHAN). Committee on Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2017 Jan;64(1):119-32.
 • Vissers KM, Feskens EJM, van Goudoever JB, Janse AJ. The timing of initiating complementary feeding in preterm infants and its effect on overweight: a systematic review. Ann Nutr Metab. 2018;72(4):307-15.
 • Pérez-Escamilla R, Segura-Pérez S, Lott M. Feeding guidelines for infants and young toddlers: A responsive parenting approach. Nutrition Today. 2017;52(5):223-31.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.