Dziecko czuje dokładnie to samo co jego matka

Bądź szczęśliwa podczas ciąży a twoje dziecko też takie będzie.
Dziecko czuje dokładnie to samo co jego matka
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Twoje dziecko czuje wszystko to, co Ty sama czujesz. Najsilniejsza więź emocjonalna którą stworzysz w życiu to ta która rozwija się między tobą, a Twoim dzieckiem kiedy jeszcze jest w łonie. Jest ono w stanie docenić, usłyszeć i czuć otaczający je świat. Doskonale też zdaje sobie sprawę z tego jak Ty się czujesz.

W czasie ciąży regularne bicie serca daje dziecku poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Jeśli jednak otrzymasz nieprzyjemną wiadomość, a twoje serce zacznie bić szybciej, instynkt dziecka natychmiast je ostrzeże o zmianie Twojego nastroju. Twoje dziecko czuje, kiedy wszystko idzie dobrze lub jeśli coś idzie źle. Istnieją pewne rzeczy których uczysz się dopiero gdy zostaniesz matką. To właśnie jedna z nich.

Dziecko czuje kiedy wszystko idzie dobrze

Matka karmi dziecko nie tylko pokarmem którego ono potrzebuje, karmi je również emocjami. W łożysku, dziecko czerpie od swoich rodziców coś więcej niż tylko jedzenie którego potrzebuje aby żyć i rosnąć. Przyjmuje również inne substancje które pozwalają mu otrzymywać informacje o otaczającym je świecie, zarówno te pozytywne, jak i negatywne.

Rozważmy pewien przykład. Matka która jest szczęśliwa wydziela endorfiny. Hormony te, które kojarzą się ze szczęśliwymi emocjami, wspomagają relaksację i są dobre dla rozwijającego się płodu. Kiedy dziecko słyszy głos matki, jest w stanie poczuć miłość którą próbuje ona w ten sposób przekazać. Dlatego tak ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem gdy znajduje się jeszcze w łonie matki. Pozwala to zbudować więź emocjonalną.

Wibracje kobiecych strun głosowych, powolne i harmoniczne, przekazują dziecku spokój, pewność i bezpieczeństwo. Odgłos który powoduje ręka matki gdy masuje się po brzuchu czy kołysanki które nuci. Wszystko to pomaga zapewnić dziecku stabilizację.

Dziecko czuje twoje emocje

Kiedy sama zastosujesz podobne praktyki podczas ciąży, Twoje dziecko będzie mogło rozwijać się w spokojnym środowisku.

Dziecko czuje kiedy sprawy nie układają się po naszej myśli

Jak wspomnieliśmy wcześniej, Twoje dziecko czuje wszystko, co sama czujesz. Oznacza to, że jest ono również w stanie wyczuć Twoje uczucia i stan umysłu. Poprzez pępowinę płód otrzymuje neuroprzekaźniki i hormony, które wpływają na niego w podobny sposób jak na matkę.

Kiedy mama jest pod presją, jej poziom kortyzolu wzrasta. Zwiększone poziomy tego hormonu stresu w jej krwi docierają do łożyska, a zatem również do płodu. Dziecko od razu czuje, że jego matka jest zmartwiona i samo staje się zdenerwowane. Jeżeli jesteś zmęczona, nerwowa, boisz się lub płaczesz i cierpisz… Twoje dziecko będzie o tym wiedzieć. Ono to wszystko odczuwa.

Wieź emocjonalna między Tobą i Twoim dzieckiem

Obowiązkiem każdej matki jest ochrona jej dzieci. Ciężarne matki powinny unikać wszystkiego, co mogłoby zaszkodzić przyszłemu rozwojowi emocjonalnemu i fizycznemu ich dzieci.

Dziecko czuje Twoje emocje

Dziecko wie o czym myślisz. Staraj się więc myśleć pozytywnie i zapamiętywać szczęśliwe chwile. Staraj się trzymać z daleka od nieprzyjemnych wiadomości, filmów o problemach które sprawiają, że czujesz się nieswojo, stresujących sytuacji i konfrontacji z otaczającymi Cię ludźmi.

Wypełnij swój umysł dobrymi wspomnieniami i szczęśliwymi obrazami, a swoje otoczenie uśmiechniętymi ludźmi. Twoje dziecko odczuje całe szczęście i spokój płynące z tych pozytywnych wrażeń.

Szukaj harmonijnych środowisk, śmiej się, żyj i kochaj z taką samą intensywnością jak zawsze. Słuchaj muzyki którą lubisz. Wszystko to jest tak samo ważne jak przyjmowanie witamin, kontrolowanie masy ciała, ciśnienia krwi i wizyty kontrolne u lekarza. Dbanie o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne jest częścią dbania o dziecko.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.