Ile mleka powinny pić dzieci w zależności od wieku?

Mleko jest jednym z najlepszych pokarmów w diecie dziecka. Ale ile mleka powinny pić dzieci w zależności od wieku, aby zapewnić sobie wzrost?
Ile mleka powinny pić dzieci w zależności od wieku?

Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia, 2021

Jedna z najczęstszych wątpliwości dotyczących żywienia dzieci dotyczy tego, ile mleka powinny pić dzieci w zależności od wieku. Jest to jeden z najbardziej kompletnych produktów spożywczych dla niemowląt. Ale ważne jest, aby podawać je w optymalnych dawkach tak, aby spełnić wymagania żywieniowe.

Niedobór składników odżywczych może być szkodliwy dla rozwoju i wzrostu maluchów. W ten sam sposób ustanowienie zbyt kalorycznego schematu żywienia może prowadzić do rozwoju nadwagi, co nie jest wskazane dla zdrowia w perspektywie średnioterminowej.

Ile mleka powinny pić dzieci? To zależy od wieku!

W ciągu pierwszych 3 lat życia dzieci powinny spożywać około pół litra mleka dziennie. W ten sposób spełniają swoje zapotrzebowanie na wapń, które wynosi około 800 miligramów dziennie. Ważne jest, aby pamiętać, że ten minerał jest niezbędny do utrzymania dobrego zdrowia kości, zgodnie z badaniem opublikowanym w Nutrients.

Dziecko pijące szklankę mleka w swoim krzesełku.

Od 3 roku życia najlepiej jest, aby dzieci spożywały co najmniej kilka porcji produktów mlecznych dziennie. Mogą to zrobić, na przemian z mlekiem i jogurtem, a także serem. Do tej grupy można nawet zaliczyć inne produkty fermentowane, takie jak kefir. Dostarczają dużą ilość probiotyków, czyli żywych bakterii, które są korzystne dla zdrowia jelit.

Powinnaś podawać dzieciom pełne mleko

Zasadniczo mleko, które należy podawać dzieciom (a także dorosłym), powinno być mlekiem pełnym. Jeśli usuniesz tłuszcz z jedzenia, stracisz dużą ilość niezbędnych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A i D. Ponadto wiele produktów mlecznych dostępnych na rynku jest wzbogaconych witaminą D, co zwiększa ich gęstość odżywczą.

Tłuszcze w mleku, mimo że należą do grupy nasyconych, uważane są za zdrowe. Dzieje się tak, ponieważ mają optymalną konfigurację cis na poziomie molekularnym. Tylko kwasy tłuszczowe trans są szkodliwe dla zdrowia, jak pokazują badania opublikowane w czasopiśmie Diabetes & Metabolic Syndrome.

Rozwiązania na alergie i nietolerancje pokarmowe

Jeśli dziecko ma alergię na białka mleka krowiego, karmienie piersią jest najlepszą alternatywą, o ile to oczywiście możliwe. Ponadto istnieje szereg specjalnych odmian mleka hydrolizowanego dla tej grupy niemowląt. Tutaj białka mleka ulegają rozkładowi, co uniemożliwia im wywołanie dolegliwości u nadwrażliwego organizmu.

W każdym razie należy zauważyć, że alergia na białka mleka krowiego prawdopodobnie samoistnie zniknie z biegiem lat. Inaczej jest w przypadku nietolerancji laktozy.

W tej sytuacji to cukier w mleku – laktoza – powoduje liczne dolegliwości. To schorzenie powoduje na przykład problemy żołądkowe i biegunkę. Mleko jest zatem nie do zaakceptowania przez organizm, ale produkty mleczne, takie jak jogurt, są tolerowane, ponieważ zawierają mniej laktozy.

Oferowanie różnorodnych alternatyw mleka bez laktozy może być skutecznym rozwiązaniem tego problemu.

Uważaj na ilość pełnego mleka, którą podajesz dzieciom

Chociaż jest to pożyteczny pokarm, pamiętaj, że pełne mleko jest bardzo energetycznym napojem. Jeśli dzieci spożywają go w nadmiernych ilościach, może to wytworzyć kontekst hiperkaloryczny, który prowadzi do przyrostu masy ciała.

Każda sytuacja dotycząca nadwagi lub otyłości stanowi zagrożenie dla dzieci, dlatego tak ważne jest dostosowanie spożycia mleka do ich dziennego zapotrzebowania energetycznego. Z tego powodu nie należy przekraczać wspomnianego powyżej dziennego spożycia.

Dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę, ile mleka powinny pić dzieci w zależności od ich wieku.

Dwie małe dziewczynki piją mleko

Mleko dla dzieci to zdrowa żywność

Jak udało Ci się dziś dowiedzieć, picie pełnego mleka jest bardzo korzystne dla dzieci. Około pół litra mleka dziennie byłoby optymalne w pierwszych etapach życia. Następnie możesz dodać do diety kilka porcji produktów mlecznych dziennie. Jednak jego konsumpcja może wzrosnąć w przypadku uprawiania sportu lub specyficznych zwiększonych potrzeb żywieniowych.

Należy jednak zawsze pamiętać, że spożywając mleko, zawsze najlepiej wybierać mleko pełne. Gęstość odżywcza tego produktu jest wyższa, podobnie jak jego zawartość energetyczna. Ma więcej witamin niż wersje odtłuszczone lub częściowo odtłuszczone.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wątpliwości dotyczące ilości mleka, jaką powinny pić dzieci w zależności od wieku.

To może Cię zainteresować ...
Mleko dla niemowlęcia – 4 najpopularniejsze rodzaje
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Mleko dla niemowlęcia – 4 najpopularniejsze rodzaje

Kiedy matka ma problemy z karmieniem piersią, może z powodzeniem sięgnąć po inne mleko dla niemowlęcia. Istnieje wiele opcji alternatywnych.  • Vannucci L, Fossi C, Quattrini S, Guasti L, Pampaloni B, Gronchi G, Giusti F, Romagnoli C, Cianferotti L, Marcucci G, Brandi ML. Calcium Intake in Bone Health: A Focus on Calcium-Rich Mineral Waters. Nutrients. 2018 Dec 5;10(12):1930. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30563174/
  • Islam MA, Amin MN, Siddiqui SA, Hossain MP, Sultana F, Kabir MR. Trans fatty acids and lipid profile: A serious risk factor to cardiovascular disease, cancer and diabetes. Diabetes Metab Syndr. 2019 Mar-Apr;13(2):1643-1647. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31336535/

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.