Owulacja i jej rola w cyklu reprodukcyjnym u kobiet
Owulacja to proces, o którym większość z nas słyszała, ale niewielu z nas dokładnie rozumie, z czym się on wiąże i jaka jest rola owulacji w reprodukcji kobiet. Dlatego pragniemy dziś przedstawić Ci poniższy artykuł, w którym dowiesz się, od jakich czynników zależy owulacja oraz co dzieje się przed, w trakcie i po jej wystąpieniu.
Czynniki hormonalne i anatomiczne, które obejmuje, są bardzo zróżnicowane i wiele elementów może na nie wpływać. W takich przypadkach mogą pojawić się problemy z płodnością. Jeśli więc podejrzewasz taki problem, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza.
Czym jest owulacja i od jakich czynników ona zależy?
Owulacja to złożony proces, który polega na uwalnianiu oocytów z jajników podczas każdego cyklu menstruacyjnego. Proces ten zależy zarówno od czynników anatomicznych, jak i hormonalnych.
Ale daleko mu od bycia procedurą ograniczoną do samych tylko jajników. W rzeczywistości obejmuje wiele związków chemicznych, które działają również na inne obszary kobiecego układu rozrodczego.
Z anatomicznego punktu widzenia owulacja zachodzi w strukturach znanych jako pęcherzyki jajnikowe. To są żeńskie gonady, po obu stronach macicy. Kiedy pęcherzyki te pękają, uwalniają komórkę, która stopniowo przekształca się w komórkę jajową.
Czynniki hormonalne są liczne, a z funkcjonalnego punktu widzenia bardzo ważna jest oś podwzgórze-przysadka-jajnik. Wszystkie te narządy to gruczoły zdolne do uwalniania hormonów, które bezpośrednio uczestniczą w cyklu menstruacyjnym. Niektóre są również istotne w czasie ciąży.
Dowiedz się więcej: Hormony podczas ciąży: co musisz wiedzieć?
Jaka jest rola owulacji i jak przebiega?
Ze względów praktycznych wyjaśnimy, co dzieje się przed, w trakcie i po owulacji. W całym tym procesie fundamentalna jest rola hormonów, zwłaszcza tych, o których wspomnieliśmy przy okazji opisanej wyżej osi.
Przed
Czy wiesz, że od momentu narodzin dziewczynki mają w organizmach miliony niedojrzałych komórek płciowych? Oczywiście jest to sposób na jak najlepsze zachowanie płodności gatunku. Jednak wszystkie te komórki mogą nigdy nie stać się przydatne.
Dlatego z biegiem lat większość z nich podlega procesowi degeneracji lub śmierci, znany jako atrezja. Tak więc w każdym jajniku pozostanie tylko kilka oocytów zdolnych do prawidłowego rozwoju. Jednak w większości przypadków wystarczają one w okresie płodnym.
W trakcie
Kiedy kobiety wchodzą w wiek rozrodczy, działanie hormonów staje się oczywiste. Są one wytwarzane podczas każdego cyklu miesiączkowego, a faza przedowulacyjna następuje dzięki wzrostowi stężenia we krwi hormonów luteinizujących (LH) i folikulotropowych (FSH).
Przysadka mózgowa uwalnia te substancje w wyniku stymulacji przez hormon uwalniający gonadotropiny (GnRH) z podwzgórza. Działanie LH i FSH wywołuje zmiany w jajnikach, które stopniowo doprowadzą do pęknięcia pęcherzyka jajnikowego.
Ten ostatni proces nazywamy owulacją. Oocyt będzie stopniowo przesuwał się w dół jajowodów, „czekając” na przybycie plemnika do zapłodnienia.
Dowiedz się więcej: Najczęściej stosowane metody leczenia bezpłodności
Po
Kiedy pęcherzyk jajnikowy zakończy uwalnianie komórki jajowej, na powierzchni jajnika stopniowo rozpoczyna się proces tworzenia ciałka żółtego. To nie jest pozostałość procesu owulacji, ale jest aktywną strukturą zdolną do wydzielania hormonów ważnych dla ewentualnej ciąży.
Te ostatnie to progesteron i estrogeny, które są bardzo ważne dla przygotowania macicy do wzrostu zarodka w nadchodzących tygodniach w przypadku zapłodnienia. Jak widać, rola owulacji jest kluczowa, jeśli chodzi o cykl rozrodczy kobiety.
Rekomendacje końcowe
Ze względu na swoją złożoność na owulację może wpływać wiele czynników, takich jak zespół policystycznych jajników. Z tego powodu ważne jest, aby zadbać o swoje zdrowie “ginekologiczne”, zwłaszcza gdy chcesz mieć dzieci. Jeśli masz co do tego wątpliwości, najlepiej umówić się na wizytę u swojego ginekologa i przestrzegać nawyków zdrowego stylu życia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Knudtson J, et al. Ciclo menstrual. Manual MSD. Disponible en: https://www.msdmanuals.com/es-ve/hogar/salud-femenina/biolog%C3%ADa-del-aparato-reproductor-femenino/ciclo-menstrual?query=Endocrinolog%C3%ADa%20reproductiva%20femenina