Hormony podczas ciąży: co musisz wiedzieć?

Oksytocyna, ludzka gonadotropina kosmówkowa i estrogeny to tylko niektóre przykłady obejmujące niezbędne hormony podczas ciąży. Opowiemy dzisiaj o najważniejszych z nich.
Hormony podczas ciąży: co musisz wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca, 2021

Hormony podczas ciąży są bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju przyszłego dziecka. Wiele z tych substancji jest uwalnianych cyklicznie w okresie menstruacji, ale w czasie ciąży pełnią one inną rolę.

Czy chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? W kolejnych akapitach wymienimy pięć najważniejszych hormonów, ich główne funkcje i kilka innych interesujących faktów. Dzięki temu nie tylko lepiej zrozumiesz swoje ciało, ale również po raz kolejny możesz zachwycić się ogromną złożonością samego procesu ciąży. Zapraszamy do lektury!

Czym są hormony i do czego służą?

Hormony to substancje bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Ich skład jest różny, chociaż w większości przypadków składają się z białek lub niewielkich ilości aminokwasów.

Są uwalniane w narządach zwanych gruczołami dokrewnymi. Hormony muszą podróżować przez dużą część ciała – zwykle krwiobiegiem – aby dotrzeć do innych narządów i spowodować zmiany w ich funkcjonowaniu.

W ten sposób np. przysadka wydziela oksytocynę. Gruczoł ten znajduje się u podstawy mózgu i dociera do mięśni macicy, powodując skurcze, które są tak charakterystyczne podczas porodu. To naprawdę ciekawe, nieprawdaż?

Niektóre ważne hormony podczas ciąży

Konsekwencją zmian hormonalnych są wszelkie zmiany fizjologiczne w ciele kobiety mające na celu rozwój przyszłego dziecka w jej macicy. Niektóre z tych hormonów nie występują w męskim ciele, co czyni ten proces o wiele bardziej wyjątkowym i charakterystycznym.

Poniżej opowiemy o substancjach najbardziej zaangażowanych w ciążę i ich znaczeniu.

1. Ludzka gonadotropina kosmówkowa lub HCG

Ludzka gonadotropina kosmówkowa lub HCG jest jednym z pierwszych hormonów pojawiających się w czasie ciąży. Produkuje ją nawet samo dziecko (chociaż na tym etapie nazywamy je jeszcze embrionem), aby umożliwić rozwój otaczających struktur, które pozwolą mu rosnąć w macicy.

Kobieta ciezarna

 

Testy ciążowe z użyciem próbki krwi lub moczu wykrywają podwyższenie tej substancji, co pozwala „zdiagnozować” wczesną ciążę. Gdy poziomy tego hormonu są nienormalnie wysokie, rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia ciążowej choroby trofoblastycznej, która może prowadzić do skomplikowanych przypadków raka w czasie ciąży.

2. Progesteron, jeden z ważnych hormonów podczas ciąży

Progesteron jest jednym z tych hormonów, który pojawia się nie tylko podczas ciąży, ale również w innych okresach życia kobiety. W rzeczywistości jest on ważny w cyklu menstruacyjnym, a gdy jego stężenie spada, następuje odwarstwienie endometrium, co powoduje przepływ krwi menstruacyjnej.

Za jego produkcję odpowiada kilka narządów, w szczególności jajniki (żeńskie narządy rozrodcze u kobiet) i łożysko. W czasie ciąży spełnia kilka innych funkcji, m.in. Powstrzymuje układ odpornościowy matki, zapobiegając w ten sposób odrzuceniu zarodka lub płodu.

 

W rzeczywistości wiele badań ujawniło rolę, jaką wstrzykiwanie progesteronu może odgrywać w zapobieganiu poronieniom u matek z czynnikami ryzyka.

3. Estrogeny

Estrogeny to żeńskie hormony płciowe, będące w sporym uproszczeniu odpowiednikiem testosteronu u mężczyzn. Poza ciążą pełnią wiele funkcji, ponieważ wpływają na przetwarzanie niektórych składników odżywczych i rozwój drugorzędowych cech płciowych.

Są również wytwarzane przez łożysko i odpowiadają za sprzyjanie rozwojowi i adaptacji macicy i pochwy odpowiednio do wzrostu dziecka i porodu. Podobnie jak do tego, co dzieje się podczas cyklu miesiączkowego, estrogeny prawdopodobnie przyczyniają się do zmian nastroju na tym etapie.

4. Oksytocyna, kolejny z najważniejszych hormonów w trakcie ciąży

Oksytocyna to jeden z najbardziej znanych hormonów istotnych w trakcie w ciąży – pewnie o niej słyszałaś! Przysadka mózgowa, a dokładniej przysadka mózgowa, jest odpowiedzialna za jej syntezę, a ten hormon jest odpowiedzialny za stymulację skurczów mięśni macicy w czasie porodu.

Test ciążowy

Jak omówiono w jednym z badań naukowych opublikowanych w 2020 roku, wstrzykiwanie syntetycznej oksytocyny jest powszechną praktyką ułatwiającą poród w warunkach szpitalnych. Chociaż mogą wystąpić pewne komplikacje związane z jej stosowaniem, takie jak pęknięcie macicy, eksperci ogólnie uważają, że jest to bezpieczna substancja.

5. Prolaktyna

Podobnie jak poprzedni hormon, prolaktyna jest także dość dobrze znana, a jej nazwa pomaga nam nieco zrozumieć jej funkcję. Wywodzi się również z przysadki mózgowej, chociaż wytwarzana jest w jej przedniej części, czyli przysadce mózgowej.

Jej podwyższone stężenia są związane ze stymulacją gruczołów sutkowych w celu ułatwienia produkcji mleka matki.  Dzieje się to tuż przed porodem, aby zapewnić dziecku wystarczającą ilość składników odżywczych zaraz po narodzinach.

Chociaż produkcja tego hormonu może odbywać się w znacznych ilościach przez resztę ciąży, wysoki poziom progesteronu i estrogenu „blokuje” wydzielanie mleka matki.

Ciało matki to bardzo złożony system

Jeśli jeszcze tego nie wiesz, z lektury tego artykułu jasno wynika, że ​​ciąża to bardzo złożone wydarzenie! Ogólnie rzecz biorąc, naprawdę wiele wiemy już o głównych hormonach podczas ciąży, ale wciąż pozostaje wiele pytań, na które należy odpowiedzieć, zwłaszcza w odniesieniu do samego momentu poczęcia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Velásquez N. La hormona gonadotrofina coriónica humana. Una molécula ubícua y versátil. Parte I. Rev Obstet Ginecol Venez 2014;74(2):122-133.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.