Zajść w ciążę podczas laktacji: czy to możliwe?

Zajść w ciążę podczas laktacji: czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 19 lutego, 2019

Czy można zajść w ciążę podczas laktacji? Z pewnością wiele kobiet się nad tym zastanawia. Większość uważa, że ​​nie jest to możliwe ze względu na brak miesiączki w ciągu tych miesięcy. Jednak wiele kobiet zaufało temu faktowi, po czym zaszło w ciążę, nie planując tego.

Faktem jest, że choć zdarza się to bardzo rzadko, można zajść w ciążę podczas laktacji. Karmienie piersią może być rodzajem metody antykoncepcji. Jest jednak wiele skomplikowanych warunków, które należy spełnić, aby było to naprawdę skuteczne.

Rzućmy okiem na więcej informacji, aby zrozumieć płodność kobiety w tym okresie. W ten sposób możemy uniknąć niechcianych ciąż.

Co dzieje się w ciele kobiety podczas laktacji?

Kiedy kobieta właśnie stała się matką, zwykle trwa od trzech do ośmiu miesięcy, zanim jej cykl menstruacyjny powróci do normy. Główną przyczyną tego jest karmienie piersią i towarzyszące temu zmiany w ciele. Jest to jeszcze bardziej zauważalne, gdy noworodek jest karmiony wyłącznie piersią.

Karmienie dziecka mlekiem w butelce

Ale w jaki sposób karmienie piersią wpływa na cykl menstruacyjny kobiety? Istnieje bezpośredni związek między ssaniem dziecka a brakiem owulacji. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi, które powoduje to ssanie, zmianami, które zapobiegają owulacji.

Bez owulacji nie ma miesiączki ani możliwości zajścia w ciążę. Zazwyczaj ciało kobiety wraca do normy. Miesiączka jest uregulowana, a wraz z nią możliwość zajścia w ciążę. Jednak proces ten jest złożony i odmienny u każdej kobiety.

Niektóre kobiety mogą zacząć jajeczkować przed pojawieniem się pierwszej miesiączki po porodzie. Oznacza to, że mogą zacząć ponownie jajeczkować w dowolnym momencie, nie wiedząc o tym. W takim przypadku można bardzo łatwo zajść w ciążę podczas laktacji.

Można zajść w ciążę podczas laktacji. Jednak organizm każdej kobiety funkcjonuje nieco inaczej.

Karmienie piersią jako metoda antykoncepcji

Antykoncepcyjny efekt karmienia piersią jest znany jako metoda LAM (metoda laktacyjnego braku miesiączki). Chociaż jest w 99% skuteczna, należy rygorystycznie przestrzegać niektórych wymagań.

Pierwszym z warunków skuteczności metody LAM jest to, że kobieta nie miała jeszcze okresu, a od porodu minęło mniej niż sześć miesięcy.

Konieczne jest również karmienie noworodka tylko mlekiem matki. Trzeba to robić często, w dzień i w nocy. Czas między karmieniami nie powinien być dłuższy niż cztery godziny w ciągu dnia i sześć godzin w nocy.

Ponadto, nie używaj mleka w proszku do karmienia dziecka ani nie uzupełniaj go jakimkolwiek pokarmem stałym. Ekstrakcja mleka zamiast karmienia piersią również zmniejszy skuteczność tej metody.

Jeśli kobieta przestrzega wszystkich tych warunków, będzie bardzo mało prawdopodobne, że uda jej się zajść w ciążę podczas laktacji. Jednak jeśli jeden z warunków nie zostanie dopilnowany w stu procentach, ryzyko nieplanowanej ciąży znacznie wzrośnie.

Zajść w ciążę podczas laktacji

Tak, można zajść w ciążę podczas laktacji

Chociaż karmienie piersią może być stosowane jako metoda antykoncepcji, warunki, aby było to w 100% skuteczne, są liczne i nie zawsze łatwe do spełnienia. Kobieta może zajść w ciążę podczas laktacji, więc jeśli para nie chce ciąży, zaleca się stosowanie innych metod antykoncepcji.

Para powinna udać się do ginekologa, który może doradzić im najlepsze opcje. Wybór najodpowiedniejszej metody zależeć będzie od wielu czynników. Obejmują one sytuację osobistą każdej kobiety i poszczególne etapy, przez które przechodzi.

Prezerwatywy są bez wątpienia najlepszą opcją. Nie mają wpływu na hormony matki i nie wpływają negatywnie na odżywiania dziecka. Istnieją jednak inne możliwości, jeśli nie chcesz stosować tej metody antykoncepcji.

Mini-pill jest również doskonałą alternatywą. Jest bardzo podobna do klasycznej pigułki antykoncepcyjnej, ale nie zawiera estrogenu. Dzięki temu można ją zażywać w okresie laktacji, ponieważ nie wpływa na karmienie noworodka.

Inną bardzo bezpieczną możliwością pod względem skuteczności i całkowicie nieszkodliwą dla dziecka jest wkładka domaciczna, znana również jako spirala. Ale lekarze nie zalecają jej stosowania przez sześć tygodni po porodzie.

Dobrym rozwiązaniem byłoby zastosowanie sprali po upływie sześciu tygodni i połączenie jej z prezerwatywą przez pierwsze kilka pierwszych tygodni stosowania tej metody.

Podsumowując, jeśli nie chcesz zajść w ciążę podczas laktacji, masz do wyboru naturalną metodę LAM lub inne, powszechnie znane i stosowane środki antykoncepcyjne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • McNeilly, A. S. (1997). Lactation and fertility. Journal of Mammary Gland Biology and Neoplasia. https://doi.org/10.1023/A:1026340606252
  • Bongaarts, J. (1987). The proximate determinants of fertility. Technology in Society.
  • Hellison, P. T., & Lipson, S. F. (2012). Fertility. In Encyclopedia of Human Nutrition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-375083-9.00104-5ttps://doi.org/10.1080/0032472031000141316

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.