W ciąży po raz drugi - jakie zmiany Cię czekają?

W ciąży po raz drugi - jakie zmiany Cię czekają?

Ostatnia aktualizacja: 06 października, 2018

Druga ciąża może być znacznie bardziej spokojna i mniej stresująca niż pierwsza, ponieważ bycie w ciąży, po raz pierwszy jest zawsze przyczyną mieszanych emocji.

Twoja pierwsza ciąża jest nowym i często przerażającym doświadczeniem, ale również ekscytującym. Jednak bycie matką to ogromna odpowiedzialność i możesz mieć wiele wątpliwości co do ciąży i porodu.

Podczas drugiej ciąży będziesz jednak czuła się lepiej przygotowana i lepiej poinformowana, co zapewni Ci spokój ducha. Wiesz, że ciąża wiąże się z ryzykiem i bólem, ale wiesz również, ile to wszystko jest warte.

Poród jest czymś, czego doświadczyłaś w przeszłości i wiesz, że jesteś w stanie stawić mu czoła ponownie.

Mimo to należy pamiętać o kilku rzeczach. Druga ciąża różni się od pierwszej na kilka sposobów, z których niektóre są dość ważne.

Kobieta w ciąży

Różnice między pierwszą a drugą ciążą

Tym razem Twój brzuch będzie rósł wcześniej

Podczas pierwszej ciąży, twój brzuch zaczyna być zauważalny już od około piątego lub szóstego miesiąca ciąży.

Po raz drugi, odbywa się to inaczej, ponieważ mięśnie Twojego brzucha są nieco bardziej rozluźnione. Oznacza to, że szybciej przystosowują się do zachodzących zmian, a od trzeciego miesiąca może pojawić się już ciążowy brzuch.

Twoje macica nie jest większa

Wbrew temu, co być może słyszałaś, Twoja macica nie jest większa niż przedtem. Podczas drugiej ciąży musi rosnąć tak samo, jak przy pierwszej.

Być może nie masz takich samych objawów, jak za pierwszym razem

Niekoniecznie będziesz odczuwać takie same objawy jak podczas pierwszej ciąży. Częste działania niepożądane, takie jak nudności i bóle pleców, mogą wystąpić ponownie, ale inne, poważniejsze objawy, takie jak niepowściągliwe wymioty ciężarnych, mogą nie powrócić.

Poczujesz, że dziecko porusza się wcześniej

W drugiej ciąży możesz zacząć odczuwać, że dziecko porusza się od około 14 tygodnia. U matek po raz pierwszy zdarza się to w 20. lub 21. tygodniu ciąży.

Urodzenie dziecka może być innym doświadczeniem

Nawet jeśli wcześniej miałeś cesarskie cięcie, możesz urodzić naturalnie po raz drugi. Blizna nie spowoduje żadnych problemów w procesie porodu.

Należy również pamiętać, że nawet jeśli wody odeszły spontanicznie za pierwszym razem, może tak nie być w przypadku drugiej ciąży.

Epizotomia nie zawsze jest konieczna

Dziś lekarze przeprowadzają epizotomię tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Jeśli jednak miałaś ją przy pierwszym porodzie, jest możliwe, że będziesz jej potrzebować ponownie.

Dobrym pomysłem jest powrót do zajęć prenatalnych

Nawet jeśli już chodziłaś podczas pierwszej ciąży, zawsze zaleca się powtórzyć zajęcia. Dają możliwość wykonywania ćwiczeń fizycznych i relaksacyjnych, a także spotkań z innymi mamami.

Możesz mieć szybsze rozwarcie niż po raz pierwszy

Przy porodzie po raz drugi proces rozwarcia powinien być szybszy. Na przykład, jeśli pierwsze rozwarcie trwało 24 godziny, tym razem powinno trwać mniej niż połowę tego czasu.

“Podjęcie decyzji o urodzeniu dziecka jest bardzo ważne. Jest to decyzja na zawsze, aby Twoje serce chodziło poza ciałem”.

-Elizabeth Stone-

Para ogłasza ciążę

Jak przygotować się do drugiej ciąży?

Podejmując decyzję o urodzeniu kolejnego członka rodziny, musisz przygotować się zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Nastąpi wiele zmian, które nie tylko będą miały wpływ na Ciebie, ale także na Twojego partnera i starsze dziecko.

Upewnij się, że przeanalizujesz swoją sytuację, aby pomóc sobie w podjęciu właściwej decyzji we właściwym czasie.

1. Zanim zajdziesz w ciążę, zacznij dbać o swoje zdrowie

Często popełniamy błąd, zaczynając dbać o swoje zdrowie, kiedy dowiadujemy się, że dziecko jest w drodze. W rzeczywistości ważne jest, aby to zrobić przed zajściem w ciążę, ponieważ organizm potrzebuje czasu na dostosowanie się.

Przestań palić i pić, zacznij zażywać kwas foliowy i obserwuj, co jesz.

2. Udaj się do lekarza

Ważne jest, aby podczas drugiej ciąży udać się do lekarza. Badania ciążowe są niezbędne, aby upewnić się, że organizm jest gotowy do ponownego przeprowadzenia tego procesu.

Mogą także pomóc w rozwianiu wszelkich wątpliwości co do tego, czy jesteś w ciąży po raz drugi.

3. Pozostaw odpowiednią ilość czasu pomiędzy pierwszą a drugą ciążą

Ważne jest, aby pozostawić wystarczająco dużo czasu pomiędzy porodem pierwszego dziecka a drugą ciążą. Luka wiekowa od 2 do 5 lat jest idealna, ale inne przedziały nie stanowią problemu o ile zostawiłaś minimum 6 miesięcy przerwy między ciążami.

Każda rodzina jest inna, więc wybierz dla siebie najlepsze rozwiązanie w odpowiednim czasie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Timur, Hakan & Topçu, Hasan Onur & Kokanali, Mahmut & Topcu, Seda & Erkılınç, Selçuk & Uygur, Dilek & Yakut, İbrahim. (2015). Factors That Affect Perinatal Outcomes of the Second Pregnancy of Adolescents. Journal of Pediatric and Adolescent Gynecology. 29. 10.1016/j.jpag.2015.05.002.
  • Soma-Pillay, Priya et al. “Physiological changes in pregnancy.” Cardiovascular journal of Africa vol. 27,2 (2016): 89-94. doi:10.5830/CVJA-2016-021

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.