Ułożenie płodu może mieć wpływ na Twój poród

Ułożenie płodu może mieć wpływ na Twój poród

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

O tym, czy Twoje dziecko urodzi się w wyniku porodu naturalnego, czy cięcia cesarskiego, decyduje w dużej mierze ułożenie płodu w macicy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej, jak ułożenie płodu w Twojej macicy może wpływać na przebieg porodu.

Ułożenie płodu może wskazywać, w jaki sposób nastąpi poród. Może mieć wpływ na to, czy Twoje dziecko urodzi się z kanału pochwowego, czy też będzie trzeba uciec się do cięcia cesarskiego.

85% dzieci pozostaje w pozycji głową w dół w macicy w tak zwanym położeniu płodowym. Położenie główkowe występuje często i ułatwia poród kanałem pochwowym.

Pamiętaj, że każda ciąża jest inna. Czasami dziecko nigdy nie osiąga położenia główkowego. Właśnie dlatego postanowiliśmy podzielić się z Wami najważniejszymi szczegółami dotyczącymi różnych pozycji, aby ułatwić Ci przygotowanie się na poród.

Ułożenie płodu wskazuje przebieg porodu

Bardzo ważne jest, aby dziecko przyjęło prawidłowe ułożenie. Dzięki temu poród naturalny jest o wiele łatwiejszy.

Ułożenie płodu może nawet ułatwić cięcie cesarskie. W siódmym miesiącu ciąży płód zaczyna przyjmować położenie główkowe. W takiej pozycji jego głowa zbliża się do miednicy matki.

Ta akcja dzieje się automatycznie. Według statystyk dziecko może zmienić pozycję w ósmym miesiącu, szczególnie u kobiet, które po raz pierwszy są w ciąży. Czasami może się to zdarzyć nawet kilka tygodni przed porodem.

Są jednak inne pozycje, które dziecko może przyjąć, co może skomplikować poród. Oto kilka przykładów różnych pozycji:

Ciężarna ma bolesne skurcze

Ułożenie podłużne główkowe

W tej pozycji dziecko odwraca się karkiem do miednicy. Ta pozycja ułatwia poród i może łatwo spowodować poród.

Ułożenie podłużne miednicowe

Jest to również akceptowalna pozycja, jeśli chodzi o poród naturalny. Jednakże, jeśli dziecko opadnie karkiem w kierunku kręgosłupa matki, może to doprowadzić do odczucia nadmiernego bólu i zmęczenia podczas porodu.

Gdy dziecko znajduje się w pozycji główkowej, istnieje duże prawdopodobieństwo, że poród odbędzie się drogą naturalną. W niektórych przypadkach, jeśli dziecko nie jest w stanie prawidłowo ustawić się w pozycji podłużnej, może być konieczne przeprowadzenie cięcia cesarskiego.

Pozycje, które wymagają cięcia cesarskiego

Są pozycje, które komplikują naturalny poród na tyle, że konieczne jest przeprowadzenie cięcia cesarskiego. Oto kilka przykładów:

Ułożenie twarzyczkowe

Dzieje się tak na ogół w przypadku problemów matki z macicą. To powoduje, że dziecko odwraca się twarzą lub czołem. W takim ułożeniu średnica dziecka jest większa, co utrudnia matce poród.

Pozycja poprzeczna

Około 0,2% dzieci znajduje się w tej pozycji. Jak sama nazwa wskazuje, dziecko leży poziomo nad kanałem rodnym.

Oczywiście, jeśli dziecko znajdzie się w takim ułożeniu, uniemożliwi to matce poród naturalny.

W siódmym miesiącu ciąży płód zaczyna przyjmować położenie główkowe. W takiej pozycji jego głowa zbliża się do miednicy matki.

Ułożenie stópkowe

Płód może przyjąć tę pozycję, gdy pępowina jest krótka. Może się tak zdarzyć także w przypadku wad rozwojowych lub gdy łożysko znajduje się powyżej szyjki macicy.

W takim ułożeniu dziecko jakby siedzi na pupie. W momencie narodzin mogą pojawić się najpierw jego nogi.

Poród naturalny jest możliwy w niektórych przypadkach, nawet gdy dzieci znajdują się w położeniu pośladkowym. Zwykle największa szansa jest przy drugim lub trzecim porodzie, ponieważ miednica matki jest wtedy nieco większa.

Ułożenie płodu w macicy

Czy ułożenie płodu może się zmienić?

Tak, ułożenie płodu może się zmienić i tym samym ułatwić poród naturalny. W przeszłości położne wykonywały łagodne masaże w celu zmiany pozycji dziecka.

Twój ginekolog może wykonać podobne działanie podczas porodu. Dzieci, które znajdują się w ułożeniu poprzecznym, mogą z łatwością przyjąć położenie główkowe.

Jako uzupełnienie możesz wziąć pod uwagę następujące działania: pływanie, praktykowanie jogi przez co najmniej 20-30 minut dziennie lub siedzenie na dużej piłce plażowej i pochylanie się do przodu.

To wszystko są sposoby, aby pomóc dziecku przyjąć właściwe ułożenie na ten wspaniały dzień, kiedy przyjdzie na świat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.