Pępowina wokół szyi dziecka: czy to powód do paniki?

Pępowina wokół szyi dziecka: czy to powód do paniki?

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Pępowina wokół szyi dziecka jest dość powszechnym zjawiskiem. Według statystyk sytuacja ta spotyka jedno na troje dzieci. Z pewnością większość rodziców zastanawia się, czy ten stan stanowi zagrożenie dla dziecka. Większość ludzi martwi się także o komplikacje, jakie może to powodować. Ogólnie rzecz biorąc, pępowina wokół szyi dziecka to temat stanowiący centrum niezliczonych mitów.

Logicznie rzecz biorąc, wszystkie kroki, które można podjąć, aby zapobiec takiej sytuacji i zachować nad nią kontrolę, pozostają w mocy lekarzy, pielęgniarek i położnych. Matka nie jest w stanie zrobić nic, by zapobiec temu zjawisku.

Pępowina wokół szyi dziecka jest czymś pozostającym poza kontrolą matki na tyle, że wiele matek jedynie zostaje poinformowanych, że ich dzieci urodziły się z pępowiną na szyi. Około 40% przypadków wykrywa się bezpośrednio w momencie porodu.

Jak przygotować się na poród naturalny - noworodek

Pępowina wokół szyi dziecka – z jakich powodów się owija?

Pępowina wokół szyi dziecka nie ma związku z etapem ciąży – może się owinąć w dowolnym momencie. Ponadto może owinąć się wokół dowolnej części ciała dziecka, niekoniecznie wokół szyi. W rzeczywistości pępowina często owija się wokół ramion lub nóg dziecka. Jakie są tego powody?

Główne przyczyny

  • Pępowina jest bardzo długa. Czasami może osiągnąć nawet 55 centymetrów długości.
  • Pępowina może się owinąć w wyniku ruchów dziecka w łonie matki.
  • Zbyt dużo płynu owodniowego u matki, może spowodować przypadkowe owinięcie się pępowiny wokół dziecka.

Procedura odwinięcia pępowiny owiniętej wokół szyi dziecka

Jedyny moment na odwinięcie pępowiny od szyi dziecka to poród. Ważne jest, aby wyjaśnić, że pępowina wokół szyi dziecka sama w sobie nie pociąga za sobą konieczności przeprowadzenia cięcia cesarskiego. Istnieją trzy techniki, z których korzystają lekarze do odwinięcia pępowiny.

Pierwsza technika jest najprostszą i najczęściej stosowaną procedurą, wykonywaną w prawie 90% przypadków. Lekarz czeka, aż głowa dziecka wydostanie się z kanału pochwowego, a kiedy to nastąpi, chwyta pępowinę i przesuwa ją po głowie dziecka. Ta czynność czasami wystarczy, aby oswobodzić dziecko.

Ta technika jest prosta z dwóch powodów. Po pierwsze, w większości przypadków pępowina wokół szyi dziecka jest owinięta luźno. Drugim powodem jest to, że pępowina ma galaretowatą konsystencję, dzięki czemu łatwo ją przesunąć, wykorzystując jej poślizg.

Druga procedura jest stosowana tylko w 9% wszystkich przypadków. Aby wykonać tę technikę, lekarz czeka, aż dziecko całkowicie wyjdzie z kanału pochwowego. Następnie trzyma dziecko blisko krocza matki i pochyla dziecko delikatnie, aby pępowina przesuwała się po jego ciele. W języku angielskim ta technika jest znana również jako „the cat spin”.

Faza porodu

Ostatnia deska ratunku

Ta ostatnia procedura jest stosowana tylko w 1% wszystkich przypadków, ale to ona najbardziej przeraża rodziców. W dużym stopniu przyczyniła się do powstania mitów, które krążą na temat pępowiny owiniętej wokół szyi noworodka.

Jeśli lekarz zauważy, że pępowinowa wokół szyi dziecka jest owinięta w nieodwracalny sposób, utrudniając dopływ tlenu, przystępuje do odcinania pępowiny, gdy noworodek znajduje się on jeszcze w kanale pochwy. Robi to najpierw wkładając dwa haczyki, a następnie za pomocą nożyczek ostrożnie uwalnia dziecko.

Pępowina wokół szyi dziecka i mity na jej temat

Istnieje wiele mitów na temat możliwych niebezpieczeństw zagrażających dzieciom, jakie może spowodować pępowina wokół szyi dziecka lub jego kończyn. W rzeczywistości komplikacje pojawiają się tylko w 1% wszystkich przypadków i zwykle nie zagrażają życiu dziecka.

Jak wyjaśniliśmy powyżej, pępowina wokół szyi dziecka może być skutecznie kontrolowana przez specjalistów mimo różnego poziomu trudności. Może dojść do takiej sytuacji z powodu wielu czynników, w tym ruchów płodu w macicy.

Pępowina może się owinąć wokół dziecka w dowolnym momencie. Ponadto może owinąć się wokół dowolnej części ciała, niekoniecznie wokół szyi.

Pępowina owinięta wokół ciała dziecka nie stanowi dużego zagrożenia dla jego zdrowia. Ta sytuacja jest dość powszechna podczas porodu; dlatego specjaliści są w pełni przeszkoleni, aby odpowiednio na nią reagować.

Rodzice, nie dajcie się ponieść alarmującym informacjom. Przejrzyjcie najbardziej aktualne i dokładne informacje na ten temat. To na pewno uspokoi umysł i ułatwi przejście przez proces porodu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.