Trwałe prostowanie włosów w ciąży: bezpieczne czy nie?

Trwałe prostowanie włosów w ciąży: bezpieczne czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2020

Możesz się zastanawiać, czy trwałe prostowanie włosów w ciąży jest bezpieczne. Lepiej zachować ostrożność, ponieważ produkty stosowane podczas tego zabiegu mogą zawierać substancje chemiczne mające wpływ na dziecko.

Wiele oczekujących matek zastanawia się, czy możliwe jest trwałe prostowanie włosów w ciąży. To nie jest dobry pomysł, zwłaszcza w pierwszych trzech miesiącach ciąży, kiedy trzeba być bardzo ostrożnym dla dobra dziecka.

Trwałe prostowanie włosów w ciąży może być niebezpieczne ze względu na toksyczny formaldehyd, którego zawartość w substancjach stosowanych podczas tego zabiegu jest dość znaczna. Dlatego musisz zwracać szczególną uwagę w kwestii tego zabiegu, ponieważ może to zaszkodzić rozwojowi Twojego dziecka.

Trwałe prostowanie włosów czy inne zabiegi fryzjerskie prawie zawsze wywołują negatywne efekty, a jest jeszcze bardziej, gdy jesteś w ciąży. Zabiegi keratynowe nawilżają i głęboko odżywiają włosy, ale czasami warto zaprzestać ich stosowania.

Jeśli keratyna nie zawiera żadnych szkodliwych substancji chemicznych, możesz nadal z niej korzystać. Jednak musisz mieć absolutną pewność, że tak jest. W zwykłych, ogólnie dostępnych produktach często zawarty jest formaldehyd.

Formalina to rakotwórcza substancja chemiczna zakazana dla kobiet w ciąży. Zawiera ją większość kosmetyków prostujących i odżywczych. Dlatego ważne jest, aby fryzjer nie używał żadnych produktów zawierających ten szkodliwy składnik.

Chociaż konieczne jest zapytanie o zdanie ginekologa, ze swojej strony odradzamy trwałe prostowanie włosów w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Najlepiej unikać wszelkich zabiegów, które nie są całkowicie konieczne.

Czy trwałe prostowanie włosów w ciąży zawsze jest niebezpieczne?

Jeśli chcesz poddać swoje włosy japońskiemu zabiegowi prostowania, pamiętaj, że podczas tego procesu używane są pochodne amoniaku. Jeśli chodzi o zabiegi permanentne, odradzamy je. Stosowane podczas nich płyny są szkodliwe dla płodu.

Jeśli chodzi o trwałe prostowanie włosów, dzieje się to samo. Powinnaś tego unikać, ponieważ większość produktów stosowanych podczas tego zabiegu zawiera formaldehyd, substancję, która jest szkodliwa dla rozwoju Twojego dziecka i Twojego zdrowia.

Jest to bardzo toksyczny produkt, mogący podrażniać i uszkodzić układ oddechowy oraz wzrok, jak również pogarszać ogólne samopoczucie.

Kobieta myje włosy pod prysznicem

Krótko mówiąc, trwałe prostowanie włosów w ciąży nie jest najlepszym pomysłem. Dobrze jest również unikać zabiegów wygładzających lub koloryzujących. Możesz wybrać inne alternatywy, takie jak stosowanie naturalnych pigmentów lub produktów na bazie roślin. Nie zawierają one toksycznych substancji chemicznych.

Uważaj na farby

Ginekolodzy zalecają, aby kobiety w ciąży nie stosowały typowych farb. Farbowanie włosów nie powinno całkowicie zakrywać głowy ani sięgać powierzchni skóry głowy, a jak wiadomo, nie jest to łatwe do wykonania.

Powodem jest to, że farby zawierają pewne składniki chemiczne, takie jak anilina, które mogą wpływać na rozwój dziecka.

Ta substancja chemiczna, jeśli zostanie połknięta, będzie wdychana lub wejdzie w kontakt ze skórą, uszkadza hemoglobinę. To właśnie ona jest odpowiedzialna za transport tlenu do krwi.

Ponadto u niektórych kobiet w okresie ciąży pojawiają się alergie na niektóre substancje chemiczne. W takim przypadku należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem i fryzjerem.

Odradzamy trwałe prostowanie włosów w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Najlepiej unikać wszelkich zabiegów, które nie są całkowicie konieczne.

Pielęgnacja, której potrzebują Twoje włosy podczas ciąży

Ważne jest, aby wiedzieć, że podczas ciąży i karmienia piersią włosy rosną bardziej niż normalnie. Dzieje się tak, ponieważ estrogen i progesteron stymulują wzrost włosów w czasie ciąży.

Gdy Twoje ciało powróci do normalnego stanu, Twoje włosy także wrócą do siebie. Ten etap zwykle kończy się około 12 tygodni po porodzie lub po karmieniu piersią. Nadmiar włosów wypada, a włosy wracają do swojego pierwotnego wyglądu. Dlatego też wraca objętość i grubość, którymi cechowały się wcześniej.

Mając to na uwadze, konieczne jest zapewnienie podstawowej pielęgnacji przed, w trakcie i po ciąży. Nie zapomnij o myciu włosów dobrym szamponem i używaniu odżywki.

Wypadanie włosów

Jeśli masz suche włosy, używaj maski nawilżającej raz w tygodniu. Możesz również stymulować krążenie naczyń włosowatych za pomocą masażu. Jeśli zauważysz utratę objętości po porodzie, możesz użyć określonych produktów, aby przywrócić ją włosom.

Po porodzie zauważysz nowe czynniki wpływające na Twoje ciało. Nerwowość i stres przyczyniają się do wypadania włosów. Jednak nie przejmuj się tym, ponieważ jest to krótka faza. To samo dzieje się podczas karmienia piersią. To dlatego, że Twoje ciało przystosowuje się do nowej roli matki.

Jeśli zdecydujesz się na zabiegi mające zapobiegać wypadaniu włosów, powinnaś wcześniej skonsultować się z lekarzem. Wybrane produkty mogą zawierać substancje, które szkodzą Twojemu dziecku. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest zaprzestanie stosowania jakiejkolwiek kuracji na włosy w czasie ciąży lub do czasu zakończenia karmienia piersią.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Amiri A., Pryor E., Rice M., Downs C., Turner A., & Fanucchi M. (2015). Formaldehyde exposure during pregnancy. MCN. The American Journal of Maternal Child Nursing40(3), 180–185. Recuperado de: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25919211/
  • Caro R., & Fast J. (2020). Pregnancy myths and practical tips. American Family Physician102(7), 420–426. Recuperado de: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32996758/
  • Couto A., Ferreira J., Rosa C., Pombo-de-Oliveira M., Koifman S., & Brazilian Collaborative Study Group of Infant Acute Leukemia. (2013). Pregnancy, maternal exposure to hair dyes and hair straightening cosmetics, and early age leukemia. Chemico-Biological Interactions205(1), 46–52. Recuperado de: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23747844/
  • Fox N. (2018). Qué hacer y qué no hacer durante el embarazo: Verdades y mitos. Maternal-Fetal Medicine Associates, 131:713–21. Recuperado de:  https://journals.lww.com/greenjournal/Documents/Apr2018_Translation_Fox.pdf 
  • Guerrero A., Medina K., Kahn M., & Guerrero M. (2009). Utilidad y seguridad del 17-alfa-estradiol 0, 025 por ciento versus minoxidil 2 por ciento en el tratamiento de la alopecia androgenética. Rev. chil. dermatol, 21–25. Recuperado de: https://pesquisa.bvsalud.org/portal/resource/pt/lil-525459
  • Matos, T. (2015). Cuidados del Embarazo: Maternidad y Salud. Maternidad y Salud. Recuperado de: https://books.google.es/books?id=oPa1BgAAQBAJ&dq=Se+cae+el+exceso+de+cabello+y+el+pelo+recupera+su+aspecto+original+embarazo&lr=&hl=es&source=gbs_navlinks_s

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.